Oto dlaczego PGE będzie kosztować 27 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
05 wrz 2014, 08:25

Oto dlaczego PGE będzie kosztować 27 zł

Na początku lipca 2014 pisaliśmy o tym, że akcje #PGE mogą być dobrą okazją inwestycyjną, bo przypominają nam #KGH z początku 2010 roku. Na razie analogia się sprawdza. W związku z tym idziemy za ciosem i prezentujemy argument za tym, że #PGE ma szansę pójść w górę jeszcze około 20%.

Skarb Państwa z wozu, bykom na PGE lżej

Na początku lipca, jak tylko kurs #PGE wyszedł na historyczne maksima (powyżej poziomu z debiutu, w 2010 roku), Skarb Państwa wystawił na sprzedaż 3,5% akcji spółki.

Wykres 1: PGE - interwał dzienny : rok 2014
Wykres 1: PGE - interwał dzienny : rok 2014

Akcje były sprzedawane z dyskontem, co wywołało spadkową lukę na notowaniach spółki (Wykres 1). Na pierwsze potwierdzenie, że przecena była okazją inwestycyjną nie trzeba było długo czekać. Już w lipcu, pomimo silnej wyprzedaży na WIG i WIG20, kurs spółki się konsolidował. Podwyższona siła relatywna notowań spółki względem rynku sugerowała, że "ktoś" konsekwentnie skupuje jej akcje.

Wykres 2: PGE - interwał tygodniowy: lata 2010/2014
Wykres 2: PGE - interwał tygodniowy: lata 2010/2014

Pod względem technicznym, w szerszej perspektywie, przecena na akcjach #PGE była jedynie ruchem powrotnym do przełamanego oporu, z debiutu w 2010 roku (Wykres 2). Szybki powrót do wzrostów, potwierdzony przez silny popyt na akcjach oraz nowe historyczne maksima na notowaniach spółki, sugeruje, że to nie koniec zwyżki.

Wykres 3: PGE - interwał tygodniowy: lata 2010/2014
Wykres 3: PGE - interwał tygodniowy: lata 2010/2014

Klasyczna analiza techniczna sugeruje, że potencjał wzrostowy, po wybiciu z długoterminowej konsolidacji, to przynajmniej jej wysokość. To by oznaczało, że #PGE ma szansę na 27 zł (Wykres 3, szare prostokąty). Z obecnych poziomów daje to jeszcze około 20% w górę. Jeżeli zatem ktoś przegapił ostatnie wzrosty, to wygląda na to, że energetyka, która obecnie znajduje się na historycznych maksimach, to chyba najbezpieczniejszy obecnie sektor, w który warto teraz zainwestować.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.