Siła WIG sugeruje, że RPP zaskoczy dzisiaj obniżką stóp procentowych
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej kończy dwudniowe posiedzenie, na którym podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Według ankiety Reutersa, większość analityków oczekuje, że stopy procentowe we wrześniu pozostaną na niezmienionym poziomie. Tymczasem zachowanie #WIG sugeruje co innego, inwestorzy uważają że #RPP powinna dzisiaj zaskoczyć rynek.
Wskaźnik PMI dla Polski, a zachowanie WIG
Wykres 1: Indeks WIG (góra), wskaźniki PMI dla Polski (dół), lata 2008 - 2014.
Wskaźnik #PMI dla Polski jest jednym z tych wskaźników makroekonomicznych, którego wartości są mocno skorelowane z indeksem #WIG. Ogólnie rzecz biorąc, spadki #PMI (czerwone linie) oznaczają wyprzedaż na giełdzie, a jego wzrosty (zielone strzałki) wzrosty na giełdzie (Wykre 1). Znając tę ogólną zależność, zaskakująco prezentuje się obserwowana ostatnia mocna postawa indeksu #WIG.
Wykres 2: Indeks WIG (góra), wskaźniki PMI dla Polski (dół), lata 2011 - 2014.
Pomimo spadku #PMI o 12% wartość indeksu #WIG w tym czasie praktycznie nie uległa zmianie (Wykres 2). ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce na przełomie 2011 i 2012 roku. Wtedy, podobnie jak teraz, mocnym spadkom #PMI towarzyszyła konsolidacja indeksu najszerszego GPW.
Historyczne minima WIBOR 3M zapowiadają kolejne obniżki stóp procentowych
Ostatecznie, w 2012 roku okazało się, że to #WIG ma rację. #RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, a indeks kontynuował wzrosty.
Wykres 3: Indeks WIG (góra), WIBOR 3M (dół), lata 2011 - 2014.
W tym momencie #WIBOR3M zszedł na nowe historyczne minima (Wykres 3). To oznacza, że rynek już ostatecznie rozpoczął dyskontowanie kolejnych obniżek stóp procentowych RPP. To z kolei, świadczy o tym że kontynuacja wzrostów na #WIG wydaje się jedynie kwestią czasu, a na jesieni indeks ma szansę wyznaczyć nowe roczne maksima.