Przejdź do treści

udostępnij:

Zobacz, który sektor z GPW ma szansę na trwałą hossę

Udostępnij

20140714_energiaKażdy inwestor marzy o tym, aby załapać się na hossę. Kupić akcje tanio, wytrzymać długi trend i wyjść z inwestycji tuż przed lub zaraz po uformowaniu się szczytu. Żeby spełnić ten scenariusz trzeba w pierwszej kolejności odnaleźć rynek, sektor z szansą na duże wzrosty. Część inwestorów na pewno myśli, że mówienie o potencjalnej hossie na GPW, w obecnych warunkach rynkowych, jest herezją. Zobacz jednak, co interesującego udało nam się dostrzec.

WIG-energia liderem wzrostów na GPW w 2014

Bez dwóch zdań na miano największej niespodzianki tego roku, na polskiej giełdzie, zasługuje silna fala zwyżkowa spółek energetycznych.

Wykres 1: Indeks WIG-energia, interwał tygodniowy, lata 2011 – 2014.
Wykres 1: Indeks WIG-energia, interwał tygodniowy, lata 2011 – 2014.

Jak widać na Wykresie 1, od stycznia #WIGenergia zyskał na wartości prawie 22% i zaatakował swoje historyczne maksima z 2011 roku. Dla porównania w analogicznym okresie indeks #WIG stracił na wartości 0,5%, a #WIG20TR zyskał na wartości zaledwie 1,5%. W tym kontekście wynik #WIGenergia tym bardziej robi wrażenie.

Wzrosty w sektorze energetycznym nie są przypadkowe

Jeżeli przejrzymy się dokładnie temu, co się właściwie wydarzyło na indeksie #WIGenergia to zauważymy, że tak mocna fala wzrostowa, wynosząca ponad 20%, jest przez większość inwestorów bagatelizowana. Nikt właściwie nie stawia na ten sektor, a ostatnia zwyżka jest raczej traktowana jako przypadkowy wybryk.

Wykres 2: Spółki energetyczne z indeksu DAX - RWE (góra) i EON (dół), rok 2014.
Wykres 2: Spółki energetyczne z indeksu DAX - RWE (góra) i EON (dół), rok 2014.

Tymczasem liczby pokazują, że to raczej nie jest wybryk, a trwała, globalna tendencja. Rzut oka na giełdę naszych zachodnich sąsiadów ukazuje nam od razu, że dwie spółki energetyczne z indeksu #DAX, RWE i EON, zyskały od początku roku po odpowiednio 23,5% i 12%. Wynik godny odnotowania tym bardziej, że #DAX od stycznia wzrósł o zaledwie 2,5%.

Porównanie S&P Energy z S&P500 również daje do myślenia

Do ciekawych wniosków można dojść, jeżeli porównamy indeks #SP500 z #SPenergy.

Wykres 3: Indeksy S&P500 (góra) i S&P Energy (dół), interwał dzienny, lata 2013 - 2014.
Wykres 3: Indeksy S&P500 (góra) i S&P Energy (dół), interwał dzienny, lata 2013 - 2014.

W roku 2013 S&P Energy pomimo silnej hossy w USA zachowywał się słabiej od samego S&P500. Kurs tego pierwszego wzrósł o 23%, a tego drugiego o 30%. Od początku 2014 roku nastąpiła zmiana sił. S&P Energy, od stycznia 2014, zyskał na wartości 14%, podczas gdy S&P500 wzrósł w tym czasie o połowę mniej, bo o zaledwie 7,5%.

Czy jest szansa na powtórkę wyników sektora chemicznego?

Przegląd tego, co dzieje się na innych giełdach potwierdza, że wzrosty spółek energetycznych nie są tylko domeną akcji notowanych na giełdzie w Warszawie. To oznacza, że inwestorzy dyskontują najprawdopodobniej jakieś globalne tendencje i trendy. Wiedząc o tym, nasze spojrzenie na WIG-energia musi się zmienić. Indeks ma szansę wyjść na historyczne maksima i jeżeli to nastąpi, to naszym obowiązkiem jako inwestorów jest przynajmniej minimalnie partycypować w tych wzrostach. Naturalnym uzasadnieniem wzrostów spółek energetycznych wydaje się to, że inwestorzy dyskutują już minimum dynamiki światowej inflacji. Jeżeli inflacja ma zacząć rosnąć, to wzrosty czekają na pewno ceny energii, a inwestorzy chętnie na tym zarobią.

Oferta specjalna: inwestuj skutecznie z Sindicator.net

Od dzisiaj do czwartku, 24 lipca 2014 r. do godz. 23:59 trwać będzie promocja abonamentów w Sindicator.net. Sindicator.net to działające od 2008 roku i sprawdzone narzędzie dla inwestorów giełdowych, które pozwoli Ci oszczędzić czas i skuteczniej zarabiać pieniądze.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić szczegóły
oferty promocyjnej

Sindicator.netSindicator.net to skaner rynku giełdowego z bazą danych finansowych spółek, które są notowane na GPW (dane aktualne i archiwum). Oprócz funkcji skanowania rynku z wykorzystaniem 24 wskaźników analizy fundamentalnej, analizy technicznej cykli (trendy) oraz siły relatywnej, Sindicator.net posiada moduł analizy rynku, który pozwala oceniać sytuację rynkową na GPW. Dla wielu inwestorów, w tym dla mnie, Sindicator.net to narzędzie niezbędne do skutecznego inwestowania w spółki z polskiej giełdy. Tylko teraz możesz skorzystać z bogatych możliwości narzędzia dla inwestorów giełdowych Sindicator.net w obniżonej cenie. To prawdopodobnie jedyna oferta promocyjna abonamentów w Sindicator.net w tym roku. Oszczędzaj czas i skuteczniej zarabiaj pieniądze:

Kliknij tutaj, aby sprawdzić szczegóły
oferty promocyjnej

Udostępnij