"Znamy się na dochodzeniu wierzytelności i mamy efektywny model biznesowy" - Konrad Kąkolewski, Prezes Zarządu GetBack | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
27 wrz 2017, 14:15

"Znamy się na dochodzeniu wierzytelności i mamy efektywny model biznesowy" - Konrad Kąkolewski, Prezes Zarządu GetBack

W środę, 27 września 2017 r. zorganizowaliśmy czat inwestorski z Prezesem GetBack, Konradem Kąkolewskim. W czasie dyskusji Prezes odpowiadał na pytania dotyczące wyników finansowych spółki po I półroczu 2017 r., prowadzenia w przyszłości polityki dywidendowej, perspektyw rozwoju spółki, szczególnie na rynkach zagranicznych, a także na temat rynku zarządzania wierzytelnościami. W spotkaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło udział blisko 700 inwestorów, a przedstawiciel spółki odpowiedział na 30 pytań. Zapraszamy do lektury całego zapisu czatu.

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Dzień dobry. Witam Państwa na czacie. Przez najbliższą godzinę będę odpowiadał na Państwa pytania dotyczące spółki GetBack. Bardzo zachęcam do ich zadawania.

Obrazek użytkownika Anonim
aic71

Witam,
Proszę o wyjaśnienie nieproporcjonalnego wzrostu kosztów (np usługi obce) względem wzrostu przychodów.
Czy to sie będzie powtarzać czy możemy liczyć na proporcjonalny a nie skokowy wzrost koszty / przychody w przyszłości

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Dziękuję za pytanie. Wzrost odzysków okres do okresu wyniósł ponad 60% i było to 540 mln zł. W ostatnich 12 miesiącach zbliżamy się do 1 mld zł odzysków. Koszty były pod presją procesu wejścia na giełdę i to jest jednorazowy wydatek. Oczywiście ma Pan rację, że istnieje wzrost kosztów, ale nie tak duży po odjęciu tych jednorazowych pozycji i on ma związek z naszą świadomą decyzją o zainwestowaniu w zasoby, ponieważ zawieraliśmy oraz wciąż zwieramy duże transakcje i chcemy być gotowi od razu do obsługi portfeli po ich zakupie bez tracenia czasu - ta firma jest stworzona do dostarczania nieprzeciętnie korzystnych zwrotów dla inwestorów i zawsze będziemy działali tak, żeby generować ich jak najwięcej i jak najszybciej. Oczywiście z zachowaniem polubownego podejścia do klienta.

Obrazek użytkownika Anonim
Karol

Dzień dobry
Pierwsze pytanie do Pana Prezesa to kiedy nastąpi scalone akcji i pda oraz jaki jest ostateczny termin tego scalenia, drugie pytanie dotyczy polityki dywidendowej , czy i ewentualnie od kiedy planujecie ja wypłacać akcjonariuszom, trzecie pytanie dotyczy rozwoju i ekspansji na jakie rynki zagraniczne ma firma jeszcze wejść,
czwarte pytanie dotyczy ewentualnego cięcia kosztów i tym samym wygenerowania większego zysku.

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

1) Proces trwa. Jesteśmy dobrej myśli, że zakończy się to w ciągu najbliższych dni.
2) My jako Zarząd odpowiadamy za spółkę oraz jej model biznesowy i widzimy, że firma generuje duże dodatnie przepływy. Będziemy proponowali politykę dywidendową Radzie Nadzorczej i poddamy się decyzji Rady oraz inwestorów. Natomiast ta firma na pewno jak żadna inna generuje dodatnie cash flowy.
3) Na dzień dzisiejszy są to Hiszpania i Bułgaria, bo tam widzimy największe możliwości wygenerowania zwrotów dla inwestorów. Wszystkie rynki europejskie oraz wybrane rynki pozaeuropejskie analizujemy nieprzerwanie od 2013 roku i na pewno mamy przygotowane mapy ekspansji w sejfie sztabowym.
4) Optymalizacja pozycji kosztowej odbywa się nieprzerwanie i jesteśmy tutaj światowym liderem. Proszę zwrócić uwagę, że nasz cost-to-collect (koszt odzysku jednej złotówki) to 19%, a średnia rynkowa powyżej 25%.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Witam

 

Gettback rozważa ekspancje w kierunku poludnia i zachodu Europy... Nie mniej za oceanem atalntyckim jest kraj ktory ma ogromną tradycje w zaciaganiu pozyczek, kredytów...zastawiania nieruchomości.
Moze w odroznieniu od firmy Kruk, Getback rozważa transoceaniczną ekspansję? z ciekawym podejsciem do tematu i znaleziniem odpowiednich portfeli dajacymi szybki zwrot moze byly to najlepszy kiierunek rozwoju?
pozdrawiam
Adam

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Panie Adamie. Rozpatrujemy wszystkie rozwinięte rynki, ponieważ mamy odpowiedni proces, którego moim zdaniem nie musimy się nigdzie wstydzić, a pomysł który Pan zaproponował wydaje się bardzo bardzo interesujący. Będziemy informowali na bieżąco zgodnie z regulacjami.

Obrazek użytkownika Michcios
Michcios

Jaka jest Wasza przewaga nad Krukiem? Czy można oczekiwać, że GetBack wyprzedzi Kruka?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Jasno mówimy, że Kruk jest dla nas wzorem. Stworzył ten rynek i nie postrzegamy się w kategorii konkurenta, a raczej jako pokornego naśladowcy. Uczymy się każdego dnia. Na pewno dzisiaj jesteśmy największą firmą windykacyjną w Polsce, ponieważ mamy największą wartość odzysków w Polsce. Na pewno jesteśmy liderem od 3 lat w zakupach portfeli w Polsce, a przede wszystkim możliwości w generowaniu nowych, znacznie bardziej dochodowych dla naszych inwestorów transakcji oraz na pewno mamy najniższe koszty w tej branży - 19%, najwyższy współczynnik zwrotu na 1 zł zainwestowanej - 3,15 razy, oraz mamy najwyższe ROE nie tylko w naszej branży - 48,7%. Spokojnie kontynuujemy pracę.

Obrazek użytkownika Anonim
Symeon

Panie Prezesie,
Ile wynosi roczna stopa odzysku z nabytych przez GetBack pakietów wierzytelności?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

3,15 razy względem średniej rynkowej w okolicach 2,5 w analizowanym okresie z tego w I roku 30,3%, a następnie rośnie.

Obrazek użytkownika Anonim
YaPaE

Kurs od prawie miesiąca stoi w miejscu 25-26zl. Wyniki bardzo dobre nie pomogły. Może sygnałem do wzrostów na jaki zasługuje spółka bedzie scalenie akcji z PDA?
Kiedy to nastąpi, bo powoli strach zagląda w oczy że może nie dojść do scalenia...

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Spółka i wprowadzające konsorcjum dopełniła wszelkich w tym zakresie powinności. Czekamy i uważamy, że nastąpi to w ciągu najbliższych dni.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz ASmith

Witam Prezesie,

 

Cała branża jest w fazie dynamicznego wzrostu, rosną również mniejsze podmioty.
Wśród nich jest m.in. spółka VINDEXUS, która skupiona jest głównie na polskim rynku wierzytelności.
Z kwartału na kwartał zaczyna ona zwiększać swoją skalę zakupu krajowych pakietów.
Czy podczas obecnych licytacji odczuwacie naciski "maluchów" z branży ?
Czy owa spółka stanowi dla Was jakiekolwiek zagrożenie ?

 

Pozdrawiam i gratuluję dotychczasowego rozwoju spółki GetBack.

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Bardzo dziękuję za to pytanie. Od długiego czasu przyglądamy się wszystkim konkurentom i ich aktywności. VINDEXUS na pewno jest dobrym długofalowym biznesem, co wszyscy widzimy i ma niskie zadłużenie, a więc potencjał na zakupy. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy GetBack wydał powyżej 1 mld zł na zakupy. W większości tych transakcji nie było dużej presji ze strony konkurencji. Wręcz przeciwnie - niektóre pakiety o porównywalnej jakości kupowaliśmy taniej niż w latach poprzednich.

Obrazek użytkownika Anonim
Podatkowiec

Jaki jest konkretny plan działania w sprawie propozycji zmian podatkowych dot. "złych" kredytów bankowych i adresowanej do Ministerstwa Finansów? Czy w tej sprawie GetBack S.A. zamierza współdziałać z konkurencją (m.in. z Kruk S.A.)?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi. Poddaliśmy pomysł, absolutnie nie uzurpujemy sobie praw autorskich. Kluczowe jest to co się dzisiaj dzieje z dłużnikiem - po wypowiedzeniu umowy bank może sprzedać wierzytelność praktycznie dopiero po bezskutecznej licytacji komorniczej. W tym czasie dłużnik jest stygmatyzowany i nie może wrócić do normalności. My jako branża, która pomaga ludziom wychodzić na prostą jesteśmy zainteresowani współpracą z Nim na jak najwcześniejszym etapie. Widzimy dzisiaj ponad 70 mld wierzytelności, które banki chciałyby zbyć, ale nie mogą. Zatem gdybyśmy wyobrazili sobie sytuację w której na przykład zrównujemy rezerwy księgowe z rezerwami podatkowymi, ale jednocześnie wprowadzamy mechanizm "zamrażarki" na przykład, że bank może rozpoznać jako koszty uzyskania przychodu rocznie tylko 10% przez okres 10 lat to mamy następujące 3 efekty:
1) Banki sprzedają dużą porcję wierzytelności i mają przestrzeń na nową produkcję.
2) Dłużnik szybko wychodzi na prostą dzięki niskim ratom, długoterminowym umowom spłaty, braku odsetek.
3) Budżet zarabia około 500 mln zł rocznie na podatku netto, ponieważ jest tyle nowych transakcji od których banki płacą podatek oraz ma dodatkowe wpływy rzędu 1,5 mld zł rocznie z tytułu przyspieszenia wpływów na skutek zastosowania "zamrażarki".

Obrazek użytkownika Anonim
przedsiębiorca

Podziwiam Pana jako człowieka, który przeszedł naprawdę długą drogę od pracownika korpo do prezesa zarządu spółki. Skąd u Pana taka odwaga? Co mógłby Pan polecić młodemu przedsiębiorcy, który tworzy swój lokalny biznes? Gdzie szukać odwagi i motywacji? Tylko, żeby nie było to tak radykalne, jak 2-letnia wyprawa w dżunglę ;-)

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

U mnie to jest rodzinne. jeden i drugi dziadek mieli firmy w poprzednim ustroju, a jednak przeżyli. Nie miałem żadnych wakacji, cały czas musiałem pracować i tak w zasadzie zostało. Nie czuję się żadnym guru od udzielania dobrych rad, ale według mnie trzeba zawsze dokładnie zwizualizować sobie to co chcemy osiągnąć i do tego konsekwentnie dążyć ciężko pracując.

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Jak Pan skomentuje często słyszane opinie, że GetBack kupuje portfele w Polsce o słabej jakości płacąc dużo, których inne spółki z branży nie chcą kupować?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Nie możemy zgodzić się z taką opinią. Bierzemy aktywny udział w przetargach tak jak wszyscy na rynku, a wygrywamy je niewielką różnicą, a czasem nawet 0,1%, np. 50 000 tys. zł. Dodatkowo mamy bardzo efektywny proces operacyjny. Tak jak Państwo widzą w naszych komunikatach na koniec czerwca 2017 roku realizowaliśmy wszystkie odzyski 18% powyżej zakładanego plany. Znamy się na dochodzeniu wierzytelności i mamy efektywny model biznesowy.

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Jaką kwotę długu w 2017 i 2018 r. chce spółka wyemitować poprzez obligacje w walucie euro?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

W związku z otwarciem kolejnych rynków zagranicznych realnie rozważamy finansowanie w Euro w celu uniknięcia potencjalnego negatywnego wpływu różnic kursowych na nasze wyniki. Rozmiar takiego finansowania zależy od możliwości inwestycyjnych które pojawią się poza granicami Polski.

Obrazek użytkownika Anonim
Wiesław

Z Jakimi firmami windykacyjnymi prowadzice rozmowy ws.przejecia.Czy sã to :Medius,Statima,Vindexus?Proszę o konkretna odpowiedz.

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

GetBack skupia się na wzroście organicznym. Aktualnie nie prowadzimy żadnych rozmów dotyczących przejęcia jakiegokolwiek podmiotu na rynku polskim. Jeżeli pojawi się w przyszłości interesująca możliwość to poinformujemy o tym rynek z odpowiednim wyprzedzeniem.

Obrazek użytkownika Anonim
MichaelAngelo

Kruk poinformował, że w związku z oczekiwanymi zmianami w prawie w Europie i w Polsce efektywna stopa podatkowa może wzrosnąć do 19-20% już w 2018 roku. GetBack działa w tej samej branży więc w spółce powinna wystąpić podobna zależność. Jak odniesie się Pan do tej kwestii?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Jeżeli chodzi o Polskę to większa część aktywów firm windykacyjnych nabywających wierzytelności w Polsce ulokowana jest w sekurytyzacyjnych funduszach inwestycyjnych, gdzie mamy do czynienia z odroczonym podatkiem, który jest pobierany w momencie wypłaty środków niniejszych funduszy. W tej chwili wszystkie środki generowane w tych funduszach są przeznaczane na nowe inwestycje. Zamierzamy środki w tych funduszach lokować w kolejne inwestycje przez najbliższe kilka lat.

Obrazek użytkownika Anonim
marcin

Jakie są plany spółki na kolejne pół roku?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

1) Utrzymanie dynamicznych zakupów
2) Dalszy wzrost odzysków nabytych już portfeli wierzytelności
3) Nabycie pierwszych portfeli w Hiszpanii

Obrazek użytkownika sebek881
sebek881

Chciałbym zapytać o kwestię nabywania wierzytelności w Polsce, krążą plotki, że Getback nabywa pakiety po bardzo wygórowanych cenach

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

W zwykłych postępowaniach przetargowych organizowanych przez Polskich sprzedawców wygrywamy niewielką różnicą w cenach portfeli, zatem nie ma tutaj absolutnie możliwości przepłacania. Jeżeli chodzi o nasze indywidualne transakcje z bankami nabywamy wierzytelności o zdecydowanie lepszej jakości, co wiąże się oczywiście z większą ceną, ale i większą gotówką generowaną z tego typu zakupów. Bardzo lubimy indywidualne transakcje. W tej branży nie zawsze taniej oznacza lepiej.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysiek

Państwa obligacje są notowane z jednymi z wyższych rentowności na Catalyście czy widzi pan szanse na pozyskiwanie kapitału tą drogą z mniejszą marżą?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Niniejsza sytuacja wynikała ze stosunkowo krótkiej historii spółki. Mamy nadzieję, że po wejściu na giełdę sytuacja ulegnie zmianie.

Obrazek użytkownika Anonim
Erv

Czy planuje Pan poszerzenie działalności Spółki na rynku wierzytelności w północnej Europie ( np. Finlandia , Szwecja, Norwegia) ??

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Analizujemy wszystkie rynki. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok to poinformujemy o tym rynek.

Obrazek użytkownika Anonim
Vaquero

Minęły ponad 2 miesiące od wejścia spółki na giełdę. Jak Państwo oceniają ten okres?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Bardzo dobrze. Cieszy nas duże zainteresowanie inwestorów zarówno indywidualnych i instytucjonalnych oraz mediów. Mamy nadzieję, że zainteresowanie spółką będzie rosło.

Obrazek użytkownika ttomek32
ttomek32

Dzień dobry Panie Prezesie.
Czym było spowodowane przyspieszenie publikacji raportu za I półrocze 2017 roku?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Wejście na giełdę spowodowało, że chcemy być bardziej transparentni oraz otwarci dla inwestorów i rynku kapitałowego. W przyszłości będziemy się starać, aby te terminy jeszcze skracać.

Obrazek użytkownika Radzisław Świentczak
Radzisław Świentczak

witam. jak dalej rozwija sie konflikt z Getin bankiem? czy sa proby ugody czy sprawa trafi do sadu?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Aktualnie jesteśmy jeszcze w trakcie obowiązywania umowy, która wygasa z końcem września. Prowadzimy rozmowy z drugą stroną w kwestii wypłaty naszego wynagrodzenia. Jeżeli tylko uzgodnimy finalne postanowienia to poinformujemy o tym Państwa.

Obrazek użytkownika Anonim
Belfordt

Panie Prezesie, w jednym z wywiadów powiedział Pan, że prowadzicie bilateralne rozmowy z Bankami w sprawie odkupienia portfela wierzytelności. Chciałbym zapytać jaka jest proporcja tzn ile kupujecie portfeli wystawionych przez Banki, a ile kupujecie zgłaszając się bezpośrednio do Banków.
dziękuję

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Te proporcje układają się różnie w zależności od kwartałów. Zależy to od tego kiedy jesteśmy w stanie zamknąć daną transakcje. Nie chcąc odkrywać zbyt dużo kuchni GetBacka dla naszej konkurencji, mogę powiedzieć, że są to satysfakcjonujące nas poziomy i stale widzimy bardzo duże możliwości zwiększania transakcji generowanych właśnie w ten sposób. Bardzo dobrze rozumiemy świat bankowości i potrafimy dostarczyć rozwiązania, które pomagają bankom w różnych bolączkach związanych z kredytami. W naszej firmie pracuje ponad 25 osób, które zdobywały doświadczenie w Wielkiej Czwórce i doradzały bankom, więc posiadamy odpowiedni know-how w tym zakresie.

Obrazek użytkownika Anonim
przedsiębiorca

Czy otwarcie siedziby J.P. Morgan w Polsce będzie miało w jakimkolwiek stopniu wpływ na działalność Getbacku? W końcu to jeden z większych udziałowców.

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Cieszymy się, że tak duży i profesjonalny inwestor zagraniczny uwierzył zarówno w GetBack jak i w Polskę.

Obrazek użytkownika Anonim
radzislaw

czy konczacy sie wlasnie 3 kwartal mozna zaliczyc do udanych i dynamika wzrostu zyskow i przychodow zostala utrzymana z pierwszego polrocza?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Na chwilę obecną jak sami Państwo wiedzą nie możemy podawać zbyt wielu informacji. Możemy tylko powiedzieć, że Zarząd pozostaje w odniesieniu do poniższych danych w optymistycznym nastroju.

Obrazek użytkownika Anonim
chew

Rosnąca wartość kosztów finansowych nie wygląda najlepiej. Czy ta tendencja będzie się długo utrzymywać?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Koszty finansowe będą stabilnie, systematycznie spadały - proszę zwrócić uwagę, że obecnie dokonujemy emisji obligacji z oprocentowanie WIBOR + 3,9% marży, która z emisji na emisję maleje. Jednocześnie zwiększa się udział finansowania bankowego, które jest tańsze.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Jak widzi Pan kurs akcji na koniec 2017, 2018 i 2019 roku ?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Rynek zawsze ma rację, naszym obowiązkiem jest dostarczanie odpowiednich wyników.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Kiedy i do jakiej kwoty zamierzają Państwo złożyć prospekt emisyjny na kolejną publiczną emisję obligacji?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Spółka będzie stale finansować się obligacjami. Po zamknięciu obecnie trwającego programu rozważymy złożenie kolejnego prospektu emisyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego.

Obrazek użytkownika Radzisław Świentczak
Radzisław Świentczak

jest kilka rekomendacji jesli chodzi o wycene firmy jak zarzad sie do minch odnosi i ktora jest prezesowi najblizsza?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Dopiero zaczęliśmy naszą przygodę z rynkiem. Na pewno naszą ambicją jest zbudowanie aktywnego Investor Relations oraz pokrycia analitycznego spółki przez czołowe domy maklerskie. Chciałem tutaj zaznaczyć, że dużo uczymy się podczas rozmów z analitykami.

Obrazek użytkownika Anonim
Radek

Czy i kiedy spółka zamierza obniżyć poziom ogólnego zadłużenia?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Stale zarządzamy naszym poziomem długu. Jesteśmy obecnie jedną z najmniej zadłużonych spółek w naszej branży. Zawsze będziemy ważyli bilans między potencjalnymi zyskami z nowych inwestycji, a poziomem długu. Personalnie czuję, że pozyskanie zaufania rynku do finansowania jest jednym z naszych największych sukcesów.

Obrazek użytkownika Radzisław Świentczak
Radzisław Świentczak

czy obecna dynamika rozwoju jest do utrzymania w kolejnych latach?

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Wierzymy, że tak i po to tu jesteśmy.

Obrazek użytkownika Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski

Bardzo serdecznie dziękuję za tak liczny udział w czacie. Jesteśmy stale do Państwa dyspozycji. Zapraszamy na nasza stronę internetową: www.getbacksa.pl (link is external)

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.