Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Ministerstwo Finansów uspokaja, w Polsce nie ma ryzyka wystąpienia bańki na rynku mieszkań

Udostępnij

Ministerstwo Finansów ocenia, że na polskim rynku nieruchomości nie ma oznak przewartościowania. Wzrost cen był adekwatny do w stosunku do wzrostu dochodów gospodarstw domowych.


Możemy spać spokojnie, MF twierdzi, że w Polsce nie ma oznak przewartościowania na rynku mieszkaniowym. Zgodnie z raportem Monitor konwergencji z UGW rynek charakteryzuje się silnym wzrostem cen, jednak bez śladów bańki.

Do rozmów o obniżce stóp procentowych w Polsce może dojść dopiero o pod koniec 2025, mówi prezes NBP

Silny wzrost cen, ale bez bańki

Polski rynek mieszkań charakteryzuje się silnym wzrostem cen mieszkań i domów, ale zgodnym z dochodami gospodarstw domowych. Tak MF ocenia rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

Rynek nieruchomości charakteryzuje się silnym wzrostem cen. Ceny nieruchomości rosły w znaczącym tempie w 2023 r., o 8,8% i przyspieszyły do 17,7% w 2 kwartale 2024 r. w kontekście rosnącego popytu na mieszkania, a także dodatkowego wsparcia kredytów hipotecznych dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, przyjętego w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2023 r. Nie ma jednak oznak przewartościowania nieruchomości, ponieważ wzrost cen mieszkań był zasadniczo zgodny z dochodami gospodarstw domowych od 2013 r.

– napisano w raporcie MF.

W 2022 i 2023 r. obserwowaliśmy spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę, kolejno o 12,7 proc i 19,4 proc. W minionym już roku liczba ta zaczęła rosnąć. Resort finansów ostrzega, że ograniczenie podaży mieszkań doprowadzić do dalszych wzrostów stawek.

Spowolnienie podaży nowych mieszkań może sprzyjać dalszym wzrostom nominalnych cen mieszkań.

– czytamy w monitorze MF.

Prognozy dla rynku nieruchomości. Oto jak ceny mieszkań w 2025 widzą prezesi spółek deweloperskich

Udostępnij