Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Bank Anglii podwyższył stopy procentowe. Niewykluczony kolejny ruch w górę

Na sierpniowym posiedzeniu Bank Anglii zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych. Nowy poziom został ustalony o 25 punktów bazowych wyżej niż poprzedni. Tym samym stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 5,25%.


Decyzja banku centralnego nie była do końca oczywista. Inwestorzy rozgrywali w poprzedzających dniach trzy główne scenariusze: najbardziej jastrzębie podniesienie o 50 pb, podniesienie o 25 pb wraz z obietnicą dalszych podwyżek w kolejnych miesiącach oraz zwyczajną podwyżkę o 25 pb. Wygląda na to, że w obecnych warunkach Bank Anglii najbardziej zbliżył się do trzeciego scenariusza.

Gorące lato na giełdzie. Najlepiej radzą sobie rynki wschodzące oraz Azja

Reakcja rynku na nowy poziom stóp

Nowy poziom stóp doprowadził do obniżek na głównym indeksie FTSE 100, po decyzji spadł o 0,7%. Tym samym kontynuuje tendencje z poprzednich dni. Od lipcowego szczytu stracił już 3,05%.

Podwyżka stóp niższa od pierwszego scenariusza, zakładającego 50 pb spowodowała także spadek na wykresie funta brytyjskiego o 0,5% w stosunku do amerykańskiego dolara.

Co ciekawe, informacje z rynku kontraktów terminowych sugerują, że traderzy zakładają, iż szczyt rentowności obligacji osiągnie poziom 5,69%. Tym samym oczekiwania zostały osłabione, gdyż przed decyzją spodziewany poziom oscylował wokół 5,73%.

Notowania indeksu FTSE 100

Indeks FTSE 100

Dalsze kroki będą zależeć od napływających danych

Jak podaje Reuters, w ocenie ekonomistów decyzja Banku Anglii sugeruje lekkie rozluźnienie w prowadzonej polityce. Ostatnie dane o inflacji w Wielkiej Brytanii pokazują niższe odczyty od prognozowanych po raz pierwszy od 4 miesięcy. Tym samym bank centralny może pozwolić sobie na większą swobodę.

Jednakże ekonomiści podkreślają, że jeden odczyt inflacyjny nie wystarczy do tego, aby upewnić się o zatrzymaniu tendencji inflacyjnych. To oznacza, że kolejna podwyżka o 25 pb we wrześniu wciąż jest możliwa, jeśli tylko dane o inflacji zmienią kierunek i przestaną utrzymywać się poniżej oczekiwań.

Hossa na giełdzie w USA się rozkręca! Analitycy prognozują nowy rekord dla indeksu S&P 500

udostępnij:
3