Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Hossa na giełdzie w USA się rozkręca! Analitycy prognozują nowy rekord dla indeksu S&P 500

Od marca indeks S&P 500, bez większej zadyszki, wspina się sukcesywnie, dokładnie jak opisywaliśmy to w artykule: „Indeks S&P 500 przekroczył barierę 4200 punktów i stoi przed kolejnym wyzwaniem". Analitycy z Citigroup opublikowali odważną prognozę, zakładając, że indeks osiągnie poziom 5000 pkt do połowy przyszłego roku, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z ich wcześniejszym celem na poziomie 4400 i około 9% wzrostu w stosunku do obecnego poziomu w okolicach 4600.


Apple zmaga się ze spadkiem sprzedaży iPhone'ów. Czwartkowe wyniki będą kluczowe dla spółki i Wall Street

Citigroup: prognoza dla S&P 500

Nowa prognoza banku oznacza większy kredyt dla wzrostu zysków spółek wchodzących w skład indeksu. Wzrost na rynku, napędzany m.in. przez sztuczną inteligencję i działania Rezerwy Federalnej, przyczynił się do wzrostu S&P 500 o około 20% w tym roku.

Możliwość dokonywania transakcji na S&P 500 jest dostępna na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

SPX

Firmy budowlane z GPW mocno wzrosły. 16 zagranicznych spółek z tego sektora, w których analitycy widzą duży potencjał

Sztuczna inteligencja i FED popychają indeks na nowe szczyty

Sztuczna inteligencja odegrała kluczową rolę w tym wzroście. Postępy gigantów technologicznych spowodowały rozszerzenie dostępności rynku dla ich towarów i usług, co skłoniło analityków do podniesienia prognoz wzrostu zysków. Pod koniec lipca, firmy takie jak Apple, Amazon, spółka matka Google - Alphabet, Nvidia, Tesla, Microsoft oraz Facebook - Meta, stanowiły niemal 30% wartości S&P 500, co stanowi wzrost z 21,5% na początku roku. Łączna kapitalizacja tych firm wzrosła z 6,9 bln USD do 11,5 bln USD.

Działania Rezerwy Federalnej również miały wpływ na kierunek rynku. Początkowo oczekiwania, że bank centralny wstrzyma podwyżki stóp procentowych w związku z obniżającą się inflacją, wspierały rynek. Choć Rezerwa Federalna zrezygnowała z jednej podwyżki stóp w czerwcu, podniosła je o ćwierć punktu procentowego w zeszłym tygodniu. Jednak pojawiły się nadzieje na czasową przerwę w podwyżkach stóp.

Osłabienie dolara daje dużą szansę na odbicie cen metali szlachetnych w przyszłym kwartale

Analiza ryzyka i optymizmu

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, akcentuje stabilność stóp procentowych, ponieważ gospodarka okazuje się niezwykle wytrzymała. Brak recesji wywołanej przez wyższe stopy procentowe, co potwierdza lepszy od oczekiwań wzrost produktu krajowego brutto w drugim kwartale, odzwierciedla sukces Rezerwy Federalnej w osiągnięciu „miękkiego lądowania” - kontrolowaniu inflacji bez spowolnienia gospodarki.

Optymistyczne podejście analityków z Citigroup jest oparte na zdrowym stanie gospodarki. Przedstawiają oni trzy potencjalne scenariusze dla S&P 500 i ich prawdopodobieństwo:

  • Pierwszy scenariusz zakłada, że skumulowany zysk na akcję w indeksie wyniesie 225 USD w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co pozwoli indeksowi osiągnąć poziom 4600. Prawdopodobieństwo: 50%.
     
  • Drugi scenariusz przewiduje jeszcze większe zyski i wyższą wielokrotność, co oznacza indeks na poziomie 5800. Prawdopodobieństwo: 40%.
     
  • W ostatnim scenariuszu Rezerwa Federalna kontynuuje podwyżki stóp procentowych, co prowadzi do spowolnienia gospodarczego i utraty zaufania na rynku. W takim przypadku zyski i wyceny spadają, co obniża indeks do poziomu 3600. Prawdopodobieństwo: 10%.

Wziąwszy pod uwagę prawdopodobieństwo każdego z tych scenariuszy, Citigroup ustalił cel na poziomie 5000, co zakłada osiągnięcie zysku na akcję w wysokości 230 USD do połowy przyszłego roku.

Europejski Bank Centralny kontynuuje cykl podwyżek stóp procentowych, w ślad za Rezerwą Federalną USA

Rynek akcji: wyzwania i szanse

Prognoza banku nie jest przesadzona. Zgodnie z danymi FactSet, średnia prognoza analityków dotycząca zysku na akcję w tym roku wynosi 218 USD. Przy wzroście sprzedaży i niższych kosztach, spółki mogą osiągnąć zysk na akcję w wysokości 230 USD do połowy przyszłego roku. Wiele firm już teraz znacznie przekracza prognozy dotyczące zysku na akcję w raportach za drugi kwartał, a zyski będą rosły, co może ułatwić osiągnięcie celu. 

FED wydał kolejną decyzję ws. stóp procentowych. Napięta atmosfera na Wall Street po posiedzeniu

Cel cenowy Citigroup na poziomie 5000 zakłada, że S&P 500 będzie wyceniane na nieco ponad 21-krotność względem zysków. Jest to wielokrotność krocząca, która uwzględnia już osiągnięte zyski; zazwyczaj niższa wielokrotność terminowa bierze pod uwagę przewidywane przyszłe zyski, które często są wyższe - wylicza raport.

Ponadto, wielokrotność krocząca w niskich latach 20-tych mieści się w okolicach średniej wielokrotności z początku lat 90-tych. Jeśli rynek wierzy, że spółki nadal będą zwiększać swoje zyski, ich wycena może być odpowiednia lub umiarkowana. Był to niezwykły rynek, który wymagał aktywnego zaangażowania. Citigroup dostarcza przekonujących argumentów na rzecz dalszych dobrych czasów na giełdzie, co może skłaniać do rozważenia inwestycji.

Warren Buffett nie jest już zainteresowany akcjami Activision Blizzard. Wyrocznia z Omaha reaguje na kolejne ruchy Microsoftu

Oczywiście, prognozy i oczekiwania rynku mogą ulegać zmianie wraz z ewolucją sytuacji gospodarczej i politycznej. Warto pamiętać, że inwestycje na rynkach akcji zawsze wiążą się z ryzykiem, a przyszłe wyniki nie są gwarantowane. Należy podejść do inwestycji z rozwagą i brać pod uwagę własne cele finansowe oraz tolerancję na ryzyko.

Meta osiąga rekordowe przychody, a liczba użytkowników przekroczyła kolejny miliard. Mark Zuckerberg wprowadzi nowe produkty oparte o AI

S&P 500 - oczekiwania na horyzoncie 5000 punktów

Mimo to, perspektywy wzrostu na rynku akcji wydają się być zachęcające, a podwyższony cel cenowy S&P 500 przez Citigroup jest odzwierciedleniem pozytywnych nastrojów wśród analityków. Inwestorzy i przedsiębiorstwa będą uważnie obserwować dalszy rozwój wydarzeń, aby odpowiednio dostosować swoje strategie inwestycyjne.

Wciąż pozostaje widmo niepewności, takie jak potencjalne zmiany w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej czy ewentualne zakłócenia na rynkach globalnych. Jednak przy odpowiednim podejściu i świadomości ryzyka, inwestorzy mogą wykorzystać możliwości na rynkach akcji, a w przypadku spełnienia prognoz, wyższe poziomy indeksu S&P 500 mogą przynieść atrakcyjne korzyści.

Podsumowując, rynek akcji nadal odczuwa skutki postępującej hossy, a Citigroup prognozuje dalszy wzrost S&P 500 wraz z osiągnięciem poziomu 5000 do połowy przyszłego roku. Wzrost ten jest wspierany m.in. przez rozwój sztucznej inteligencji i działania Rezerwy Federalnej. Inwestorzy powinni zachować ostrożność, ale perspektywy wydają się być korzystne. Dlatego warto pozostawać czujnym i odpowiednio wyważać swoje portfele inwestycyjne, aby odnosić sukcesy na dynamicznym rynku akcji.

Amerykańskie banki znowu na fali wzrostowej. Ich akcje znalazły się w czołówce najlepszych zeszłego tygodnia

udostępnij: