Przejdź do treści
Kategorie

Osłabienie dolara daje dużą szansę na odbicie cen metali szlachetnych w przyszłym kwartale

Udostępnij

Obecna słabość dolara może stanowić solidną podstawę do wzrostów cen metali szlachetnych, w szczególności złota i srebra. Do tego analitycy dostrzegają szansę na wyrwanie się miedzi z obecnej konsolidacji.


Rynek towarów zaliczył w ostatnim kwartale kiepskie wyniki, jednak eksperci z Saxo Banku przewidują, że negatywna tendencja na tym polu może się odwrócić. Tym samym widzą, w szczególności w metalach szlachetnych, szansę na ciekawe doważenie portfela.

FED wydał kolejną decyzję ws. stóp procentowych. Napięta atmosfera na Wall Street po posiedzeniu

Zwolnienie na złocie ma się ku końcowi

W drugim kwartale złoto po osiągnięciu rekordowych poziomów, zaliczyło spadek i od tamtej pory utrzymuje się w lekkim zwolnieniu. Analitycy w krótkim terminie oceniają, że wyceny mogą dalej utrzymywać się na poziomie poniżej 2000 USD, jednakże w kontekście całego roku utrzymują bycze nastawienie i spodziewają się wybicia nowych szczytów przed końcem roku.  

Podstawą do poprawy wyceny kruszcu jest wciąż spadający dolar. Tania waluta amerykańska zwykle polepsza perspektywy dla wzrostu ceny złota. Może to zostać dodatkowo wzmocnione przez odwrócenie się inwestorów od rynku akcji. Obecne wyniki w oczach analityków są nie do utrzymania, a pogorszenie dopływu pozytywnych informacji ze spółek powinno doprowadzić do korekty. Tym samym część kapitału może szukać bezpiecznej przystani na czas spadków, a takim portem od lat było złoto.

Na rynku pojawiają się też głosy podnoszące pod wątpliwość perspektywy dla złota. Dalsze wzrosty stopy procentowej w USA mogą doprowadzić do umocnienia się dolara, tym samym opóźniając wybicie nowych szczytów przez metal. Do tego obecnie rynek dalej wydaje się nie przejmować przegrzaniem i wyceny, które już teraz wydają się zbyt wysokie, ciągle wzrastają.

Jednakże, ze względu na rozjazd fundamentów i wycen, analitycy spodziewają się, że mimo wszystko złoto wróci do gry w drugiej połowie roku.

Jeszcze większy potencjał dostrzegają oni w srebrze, które może być wzmocnione dodatkowo przez wzrastającą siłę metali przemysłowych.

Kontakty futures na złoto

Złoto - kontrakty futures

Google ciągle rośnie. Spółka wypracowała miliardy zysku i zwiększyła inwestycje w AI

Słabość miedzi tylko tymczasowa

Analitycy uważają, że obecne gorsze miesiące miedzi są problemem przejściowym. Powodów jej spadków upatrują w gorszym od prognoz odbiciu gospodarczym w Chinach. Niższy popyt na miedź zawahał jej cenami.

Jednakże od czerwca pojawiła się perspektywa dodatkowych bodźców z Chin, co w połączeniu z najniższym od 5 miesięcy poziomem magazynowania miedzi może skutkować zmianą nastawienia funduszy hedgingowych.

Nawet jeśli oczekiwane odbicie nie pojawi się w Chinach, miedź prezentuje wysoki potencjał do wzrostu w długoterminowej perspektywie. Stanowi ona główny składnik akumulatorów, elektrycznych silników trakcyjnych, jest wykorzystywana w wytwarzaniu energii odnawialnej oraz w magazynowaniu energii i modernizacji sieci. Te wszystkie funkcje, ze względu na postępującą zieloną transformację, będą zyskiwać coraz bardziej na znaczeniu, tym samym podbijając cenę miedzi.

Analitycy spodziewają się nowych, rekordowych poziomów metalu, jednakże potencjalnie zostaną one osiągnięte dopiero w następnym roku.  

Kontrakty futures na miedź

Miedź - kontrakty terminowe

Udostępnij