Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

FED wydał kolejną decyzję ws. stóp procentowych. Napięta atmosfera na Wall Street po posiedzeniu

Na dzisiejszym, długo oczekiwanym posiedzeniu FOMC, ogłoszono decyzję dotyczącą stóp procentowych. Po utrzymaniu referencyjnej stopy procentowej na stałym poziomie w czerwcu, Federalna Rezerwa podniosła stopy procentowe o 25 pb, do przedziału od 5,25% do 5,5%.


Warren Buffett nie jest już zainteresowany akcjami Activision Blizzard. Wyrocznia z Omaha reaguje na kolejne ruchy Microsoftu

Decyzja FED-u pozostawia otwarte drzwi do kolejnej podwyżki w tym roku

Gospodarka Stanów Zjednoczonych może schładzać się na tyle, by jeszcze bardziej obniżyć inflację, ale nie na tyle, by powstrzymać Rezerwę Federalną przed podwyżką stóp procentowych. Nawet były prezes Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke powiedział na początku lipca, że chociaż wydaje się „bardzo jasne”, iż FED podniesie stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu, „wrześniowe posiedzenie jest w dużej mierze do zgarnięcia”.

Decyzja, która nie była tak do końca pewna, pozostawia otwarte drzwi do jeszcze jednej podwyżki w tym roku, trzymając się wcześniejszych zapowiedzi decydentów. FED podniósł stopy 11 razy od marca 2022 roku z jedną przerwą na czerwcowym posiedzeniu.

stopy-procentowe

Inflacja w USA spada już 12. miesiąc z rzędu. To ważny sygnał dla Wall Street, przed lipcowym posiedzeniem FED

Bernanke, przemawiając na webinarium zorganizowanym przez Fidelity Investments, dodał, że lipcowa podwyżka może być ostatnią w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych, pomimo faktu, że członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wskazali, że w tym roku mogą nastąpić jeszcze dwie podwyżki o ćwierć punktu procentowego. Bernanke nie jest jedyną osobą, która uważa, że lipcowa podwyżka będzie tą szczytową.

Ellen Zentner, główna ekonomistka Morgan Stanley w USA, i jej zespół uważają, że lipcowa podwyżka będzie szczytowym poziomem, podobnie jak główny ekonomista Ernst & Young Gregory Daco.

Komentarze przewodniczącego FED Jerome'a Powella podczas konferencji prasowej o 20:30 polskiego czasu, mogą zapewnić większą jasność, szczególnie w odniesieniu do tego, jakie sygnały decydenci muszą zobaczyć, aby swobodnie przejść do przedłużonej przerwy w stopach procentowych.

Jeśli Powell miałby powtórzyć podobny komunikat, analitycy Morgan Stanely piszą, że sygnalizowałoby to, że czeka nas długa przerwa w stopach procentowych.

Dolar może mocno odbić, bo rynki zbyt ufnie wierzą w łagodne wyniki inflacji - wynika z raportu Saxo Banku

udostępnij:
0