Przejdź do treści
POWELL FED STYCZEŃ 2024
Kategoria::
Kategoria

Powell wstrząsa rynkami: stopy bez zmian i inflacja wciąż na radarze

Rezerwa Federalna rozpoczęła rok neutralnie, decydując się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie 5,25%-5,50% na posiedzeniu komitetu ustalającego politykę w środę.


Zobacz także: 5 spółek z „7 wspaniałych" opublikuje wyniki. Gorący tydzień na Wall Street. Kalendarz wyników i prognoz

„Inflacja jest wciąż zbyt wysoka" - powiedział szef Fed

W oświadczeniu politycznym Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) pominięto język sugerujący, że w przyszłości nastąpi więcej podwyżek stóp procentowych. Decydenci nie mówią jednak jeszcze o cięciach.

Przewodniczący Fed Jerome Powell rozpoczął swoją konferencję prasową po posiedzeniu od powtórzenia, że inflacja jest „wciąż zbyt wysoka", dodając później, że marcowa obniżka stóp procentowych nie jest prawdopodobna.

Zobacz także: LVMH w 2024 roku: popyt na luksus rośnie mimo obaw o spowolnienie. Bernard Arnault zapowiada, że to będzie rok luksusu

Pomimo tego, że rynki z niepokojem oczekują obniżek stóp procentowych, Rezerwa Federalna raczej nie rozpocznie łagodzenia polityki pieniężnej na następnym posiedzeniu komitetu ustalającego politykę pieniężną, które odbędzie się w marcu.

„Powiem wam, że nie sądzę, aby było prawdopodobne, że komitet osiągnie poziom zaufania przed marcowym posiedzeniem, aby określić marzec jako czas na [obniżki stóp]" - powiedział Powell. Dodał, że marcowa obniżka nie jest „najbardziej prawdopodobnym" lub „bazowym" scenariuszem.

„Będziemy uzależnieni od danych. Będziemy patrzeć na to uważnie przed każdym posiedzeniem" - dodał. „Komisja zamierza działać ostrożnie, rozważając, kiedy zacząć zmniejszać restrykcyjne stanowisko, które mamy na miejscu".

Rezerwa Federalna nie ogłasza zwycięstwa w osiągnięciu tak zwanego miękkiego lądowania dla gospodarki, z inflacją z powrotem na poziomie docelowym 2% bez recesji. Jednak.

Zobacz także: Nowy lider technologii i gwiazda giełdy: Microsoft znów bije oczekiwania analityków i notuje 62 mld $ przychodów

„Jesteśmy zachęceni postępami, ale w tym momencie nie ogłaszamy zwycięstwa" - powiedział przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Trendy inflacyjne w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zmierzały we właściwym kierunku, ale dodał, że przedstawiciele Fed chcą, aby utrzymało się to dłużej, zanim ogłoszą, że praca została dobrze wykonana.

Akcje spadały na środowej sesji po tym, jak Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na stałym poziomie.

Oświadczenie banku centralnego potwierdziło, że podwyżki stóp dobiegły końca, ale obniżka jeszcze nie jest brana pod uwagę. Wcześniej w ciągu dnia akcje Microsoft i Alphabet ciążyły na sektorze technologicznym po tym, jak ich raporty o zyskach rozczarowały. Rentowności obligacji skarbowych spadły, a ceny ropy spadły.

Zobacz także: Alphabet ofiarą euforii w sektorze AI. Google z rekordowym wynikiem, ale dla Wall Street to za mało
udostępnij: