Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Jerome Powell stanie przed Kongresem i będzie tłumaczył się z inflacji i podwyżek stóp procentowych w USA

Przewodniczący Federalnej Rezerwy, Jerome Powell, w ciągu najbliższych dni odwiedzi Kapitol, aby zeznawać przed Kongresem w ramach swojej wizyty półrocznej. W czasie, gdy bank centralny zmaga się z inflacją i stara się radzić sobie z najbardziej agresywnym tempem ściągania polityki monetarnej od dziesięcioleci, Powell złoży zeznania przed Senatem i Izbą Reprezentantów. 

Akcje w Europie rosną najszybciej względem amerykańskich od 16 lat. Z czego wynika zainteresowanie inwestorów Starym Kontynentem?

Na co inwestorzy powinni zwrócić uwagę?

Przesłuchania odbywają się w decydującym momencie dla polityki monetarnej. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe osiem razy w ciągu ostatniego roku, a kolejne posiedzenie jest już za dwa tygodnie. Jak dotąd, działania FED-u miały mniejszy wpływ na inflację niż większość ekonomistów oczekiwała: indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 6,4% w skali roku, a bezrobocie jest na niezwykle niskim poziomie 3,4%.

fed1fed2

Goldman Sachs zaczyna pokrywać Apple i rekomenduje kupuj akcje producenta IPhone'a

Recesja vs Inflacja

Wraz ze wzrostem tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed, coraz większe zaniepokojenie wyrażają ekonomiści i politycy, którzy obawiają się, że kumulatywny wpływ tych działań nie został jeszcze w pełni odczuwalny przez gospodarkę, a dalsze podwyżki mogą doprowadzić do recesji. Jednocześnie, zbyt szybkie zatrzymanie procesu podwyżek stóp procentowych może spowodować umocnienie się inflacji w gospodarce, co utrudniłoby jej ograniczenie.

15 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy przekracza 10%, a analitycy widzą potencjał wzrostu - znalezione skanerem Saxo Bank

Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, będzie również musiał odpowiedzieć na pytania dotyczące debaty w Kongresie na temat podniesienia limitu zadłużenia rządu. W styczniu USA osiągnęły swój limit pożyczkowy, co oznacza, że Kongres będzie zmuszony działać przed tegorocznym latem, aby podnieść limit zadłużenia kraju - podobne do zwiększenia limitu wydatków na karcie kredytowej konsumenta - lub ryzykować bankructwo rządu.

Inflacja na świecie spada zbyt wolno. Możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych w USA zwiększa niepokój inwestorów

W przeszłości Powell starał się trzymać Rezerwę Federalną z dala od mocno politycznej debaty na temat limitu zadłużenia, jednocześnie ostrzegając, że niepodjęcie działań przyniesie poważne konsekwencje dla gospodarki.

Elon Musk rozczarował inwestorów. Akcje Tesli w dół, mimo zapowiedzi nowej fabryki i premiery Cybertruck jeszcze w tym roku

udostępnij: