Kategoria:
Kategoria

Wielka Brytania w kryzysie. Rishi Sunak, były analityk Goldman Sachs i zarządzający funduszami hedge, nowym premierem

Rishi Sunak to już trzeci lider w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, który został mianowany na to stanowisko, po tym jak swoją rekordowo krótką kadencję zakończyła Liz Truss. Ustąpiła ze stanowiska po zaledwie 45 dniach w oparach nasilającego się kryzysu finansowego i energetycznego.

Panika na akcjach spółek z Chin, bo Xi Jinping zostaje na trzecią kadencję

Rezygnacja Liz Truss z funkcji premiera, zdaniem ekonomistów, przywróciła względny spokój na rynkach. Niezależnie od zalet lub wad jej planów gospodarczych, ogólne oczekiwanie na powrót do bardziej ortodoksyjnej polityki fiskalnej Wielkiej Brytanii uspokoiło rynki. To także przypomnienie o zwiększonej wrażliwości rynków kapitałowych w okresach wysokiej inflacji. Część głosów kryzysów finansowych w Wielkiej Brytanii nazywa konfliktem politycznym między ekspansywną polityką fiskalną a restrykcyjną polityką pieniężną.

Chaos polityczny w Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak to brytyjski polityk pochodzenia indyjskiego oraz członek Partii Konserwatywnej. Jest posłem w Izbie Gmin od 2015 roku. W pierwszym gabinecie Borisa Johnsona, w latach 2019 – 2020 był naczelnym sekretarzem skarbu – naszym odpowiednikiem Ministra Finansów. Wcześniej pracował jako analityk w Goldman Sachs, a potem pracował w funduszach hedgingowych. Zarządzał jeszcze w kilku innych funduszach – jak na przykład u swojego teścia – ale ostatecznie w 2015 roku porzucił karierę w finansach dla polityki.

Brytyjski funt od poniedziałku zyskiwał na sile z perspektywą wygranej Sunaka. Spadł nieznacznie po zatwierdzeniu kandydata i obecnie oscyluje na poziomie 1,12 USD. Pod rządami Truss brytyjska waluta spadła do rekordowo niskiego poziomu 1,03 USD. W tym samym czasie brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł 0,8%.

Sunak objął stanowisko po tym jak z kandydatury zrezygnował Boris Johnson oraz Penny Mordount, który zrezygnował na kilka minut przed upływem terminu zbierania podpisów poparcia. To pierwszy premier z indyjskim pochodzeniem, który zostanie zaproszony do utworzenia rządu przez króla Karola III.

„Wielka Brytania jest wspaniałym krajem, ale nie ma wątpliwości, że stoimy w obliczu wielkiego wyzwania gospodarczego” – powiedział w krótkim przemówieniu do narodu w poniedziałek po oficjalnym potwierdzeniu informacji. „Potrzebujemy teraz stabilności i jedności i uczynię to moim najwyższym priorytetem, aby zjednoczyć naszą partię i nasz kraj”.

Akcje brytyjskich spółek to okazja inwestycyjna - są tanie, a gorzej na Wyspach już chyba być nie może

Obligacje rządowe. Wyspy nie znikają z nagłówków, ale głównie w kontekście interwencji BoE co nie jest zbyt chlubnym tytułem. Rentowność 30-letnich obligacji spadła o 32 punkty bazowe do 3,742%, po tym jak w zeszłym miesiącu przekroczyła 5%. Ceny obligacji poruszają się odwrotnie do rentowności. Johnson, który zrezygnował z funkcji premiera w lipcu w związku z serią skandali politycznych jak na przykład organizacja imprez w okresie najostrzejszych obostrzeń pandemicznych. Johnson powiedział, że mimo poparcia 102 posłów, powrót do wyścigu o fotel premiera byłby niewłaściwy, ponieważ Partia Konserwatywna nie jest zjednoczona.

Sunak jest uznaną postacią polityczną na Wyspach, ale jest mniej znany na świecie. Wykształcenie i doświadczenie nowego premiera na pewno jest pewną pociechą dla rynków, a szczególnie po ostatnich zawirowaniach. To co podkreśla Wall Street, to fakt, iż Sunak przewidział upadek polityki gospodarczej Trussa podczas ostatniej kampanii o przywództwo.

Rishi Sunak to doświadczony inwestor

Nowy premier na początku lat 2000 pracował jako analityk, a później dla kilku funduszy hedgingowych. Jego żona, Akshata Murty, jest córką Narayana Murty, miliardera współzałożyciela globalnej firmy informatycznej Infosys . Ma ona 0,9% udziałów w firmie. Para znalazła się na liście najbogatszych ludzi w kraju na początku tego roku, z fortuną około 730 mln GBP (800 mln USD).

Według badań opinii publicznej popularność Sunaka wśród brytyjskiej opinii publicznej spadła. Ostatecznie przegrał z Truss w ostatnim konkursie, ponieważ członkowie Partii Konserwatywnej odrzucili jego przewidywania, że pod wpływem cięć podatkowych i wydatków Truss dojdzie do zawirowań na rynku.

udostępnij: