Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Dane z gospodarki USA znów zaskakują. FED może wstrzymać podwyżki stóp procentowych

Według informacji przekazanych w piątek przez Departament Pracy, amerykańska gospodarka zanotowała w maju zaskakujący wzrost, tworząc 339 tys. nowych miejsc pracy. Ten wynik wyraźnie odbiega od prognoz i podkreśla siłę rynku pracy, mimo rosnących stóp procentowych i narastających obaw o recesję.


Luksus w przyzwoitej cenie. Lista najtańszych spółek dóbr luksusowych znaleziona za pomocą skanera Saxo Banku

Zwiększenie zatrudnienia w takim stopniu było nieoczekiwane, ponieważ ekonomiści spodziewali się spowolnienia tempa wzrostu. Ich prognozy zakładały wzrost o 186 500 miejsc pracy.

Ponadto, dane dotyczące marcowego i kwietniowego zatrudnienia zostały skorygowane w górę o 93 000 miejsc pracy, co oznacza, że średni wzrost zatrudnienia w trzech ostatnich miesiącach, kończącym się w maju, wynosił około 283 000 miejsc pracy miesięcznie.

WALL STREET MIEJSCA PRACY USA

Zatrudnienie utrzymywało się na bardzo wysokim poziomie, a sektory usług profesjonalnych i biznesowych, administracji publicznej, rozrywki i hotelarstwa oraz budownictwa zanotowały znaczący wzrost w maju. Żadna z branż nie odnotowała znaczących spadków, choć w niektórych, takich jak produkcja i handel detaliczny, zmiany były nieznaczne.

Nvidia na szczycie, dzięki sztucznej inteligencji. Wartość spółki przekroczyła 1 bln USD

Stopa bezrobocia delikatnie wzrosła w maju, ale rynek pracy pozostaje stabilny

Poziom bezrobocia nieznacznie wzrósł do 3,7% w maju, w porównaniu z kwietniowym wynikiem 3,4% i oczekiwanym poziomem 3,5% według ekonomistów ankietowanych przez FactSet.

Wzrost o 0,3 punktu procentowego w stopie bezrobocia wynikał częściowo z większej liczby osób wchodzących na rynek pracy, o około 130 000. To postrzegane jest przez ekonomistów jako sygnał zdrowego rynku pracy, ponieważ oznacza większą aktywność zawodową. Jednak równocześnie liczba bezrobotnych zwiększyła się o 440 000 osób.

Wskaźnik aktywności zawodowej, który jest dokładnie monitorowany, utrzymał się na stabilnym poziomie 62,6% i nadal pozostaje znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, który wynosił 63,3%.

Mimo to, raport odzwierciedla dynamiczny stan rynku pracy, który nadal rozwija się i tworzy nowe miejsca pracy, pomimo wysokiej inflacji, napięć w bankach regionalnych oraz powszechnej niepewności. Dave Gilbertson, ekonomista ds. rynku pracy w firmie zajmującej się płacami i zasobami ludzkimi, UKG, zauważa, że pracodawcy w całych Stanach Zjednoczonych nie wykazują oznak przygotowań na nadchodzącą recesję. Na obecnym rynku pracy, wszystko zależy od dynamiki, która nadal wykazuje tendencję wzrostową.

Apple pokaże długo oczekiwane urządzenie AR/VR. Rośnie napięcie przed konferencją WWDC

Silny wzrost miejsc pracy w maju stawia pod znakiem zapytania podwyżkę stóp procentowych przez Fed

Jednakże siła tego raportu stanowi pewien dylemat dla Rezerwy Federalnej, która od dłuższego czasu oczekiwała spowolnienia tempa wzrostu zatrudnienia, aby złagodzić presję na wzrost płac i pomóc w kontrolowaniu inflacji. Silniejszy niż oczekiwany wzrost miejsc pracy w maju stawia pod znakiem zapytania możliwość podwyżki stóp procentowych przez Fed w czerwcu.

Możliwość opóźnienia kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Fed może wyniknąć zarówno z niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia, jak i spowolnienia wzrostu płac. Decydenci w Fed mogą skorzystać z tego czasu na analizę dalszych danych dotyczących inflacji i warunków finansowych przed podjęciem decyzji o podwyżce stóp procentowych, co mogłoby nastąpić w lipcu.

Elon Musk przekonuje, że energia jądrowa to przyszłość. Lista spółek, które mogą zyskać na tym, że Uran wraca do gry

Seema Shah, główny globalny strateg w Principal Asset Management, zauważa, że teraz kluczowe pytanie brzmi, czy członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) będą mogli poczekać do lipca, czy też silne dane dotyczące zatrudnienia wpłyną na podjęcie natychmiastowych działań. Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy nadal pozostaje dynamiczny, a jeśli nie zwalnia, to nie można oczekiwać, że inflacja spadnie poniżej 2%.

W reakcji na raport, notowania akcji rosły, a kontrakty terminowe na indeksy Dow Jones Industrial Average i S&P 500 wzrosły o około 0,6%.

Bańka AI dopiero przed nami. Nvidia i Microsoft globalnymi liderami w obszarze sztucznej inteligencji

udostępnij: