Przejdź do treści
Chiny stimulus
Kategorie

Chińska stymulacja rozczarowała. Alibaba, JD.com i NIO w silnym trendzie spadkowym

Udostępnij

Chińska władza komunistyczna idzie na całość w polityce „helicopter money", ale reakcja rynku jest bezlitosna. Zupełnia inaczej niż w USA lub w Europie. Jak relacjonuje Bloomberg, w piątek inwestorzy negatywnie zareagowali na nowe kroki chińskich władz, które przedstawiły dodatkowe środki mające na celu wsparcie słabnącej gospodarki.

Pakiet ratunkowy dla gospodarki Chin może być niewystarczający, aby zakończyć kryzys ocenia Prof. Góralczyk

Ogłoszony pakiet ekonomiczny, zakładający m.in. konwersję długu w celu ratowania zadłużonych samorządów lokalnych, nie sprostał oczekiwaniom inwestorów. To rozczarowanie doprowadziło do wyraźnych spadków cen akcji chińskich spółek o dużej kapitalizacji.

Shanghai Stock Exchange Composite Index

Amerykańskie kwity depozytowe (ADR) chińskich przedsiębiorstw od początku piątkowej sesji notowały straty po wiadomości o nowych działaniach Pekinu. Akcje gigantów e-commerce, takich jak Alibaba, spadły o 5,94%, a JD.com o 6,99%, notując odpowiednie spadki wartości akcji o 4,2% i 3,6%. Producenci pojazdów elektrycznych NIO i XPeng również ucierpieli, tracąc odpowiednio 3,7% i 0,8%.

Unia Europejska i Chiny na kursie kolizyjnym: czy cła na samochody elektryczne zapoczątkują wojnę handlową?

Jak zauważają eksperci w studiu Bloomberga, reakcja rynków wskazuje, że inwestorzy oczekiwali bardziej kompleksowych działań – w tym kapitałowych zastrzyków dla banków, które mogłyby pobudzić akcję kredytową i wesprzeć gospodarkę. W miejsce oczekiwanych środków wsparcia, Pekin ogłosił program konwersji długu o wartości 1,4 bln dolarów (około 10 bln juanów) dla samorządów lokalnych oraz zwiększenie ich limitów zadłużenia o 860 mld USD, z możliwością uzyskania dodatkowych 560 mld USD w ramach nowego limitu na obligacje lokalne.

Taka zamiana długu może pomóc samorządom zredukować koszty obsługi zadłużenia i zwiększyć ich zdolność do zaciągania nowych pożyczek. Analitycy z Nomury, pod przewodnictwem Ting Lu, twierdzą jednak, że to rozwiązanie nie jest tak kompleksowe, jakiego inwestorzy oczekiwali. „Wygląda na to, że Pekin potrzebuje więcej czasu, aby przedstawić dokładniejsze liczby dotyczące bodźców fiskalnych, a bardziej szczegółowe rozwiązania mogą pojawić się dopiero na dorocznej konferencji Narodowego Kongresu Ludowego w marcu 2025 roku” – podkreślili analitycy.

Bloomberg zauważa również, że wynik wyborów prezydenckich w USA, w których Donald Trump odniósł zwycięstwo, wywiera dodatkową presję na chińskie władze. Prezydent elekt zapowiada wyższe taryfy celne, które mogą jeszcze bardziej osłabić chińską gospodarkę, zmuszając Pekin do jeszcze bardziej stanowczych działań.

Chiński model budowy elektrowni jądrowych ośmiesza polskie pomysły na finansowanie atomu budowanego z Amerykanami czy realizację prywatnego przedsięwzięcia z Koreańczykami

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Udostępnij