Przejdź do treści
Kategorie

Microsoft coraz bliżej przejęcia Activision Blizzard. Największa transakcja w branży gier może doczekać się finalizacji

Udostępnij

Microsoft wreszcie przybliżył się do przejęcia Activision Blizzard. Gigant wygrał batalię sądową z Federalną Komisją Handlu, co otwiera drogę do finalizacji jednej z największych akwizycji.


Batalia o przejęcie Activision Blizzard trwa już 1,5 roku. Do tej pory Komisja Europejska wyraziła aprobatę dla przejęcia, jednak Urząd ds. Konkurencji i Rynków w Wielkiej Brytanii nie zgodził się na akwizycję. Transakcję opiewającą na 68,7 mld USD próbowała również zablokować Federalna Komisja Handlu. Tym razem to amerykański urząd regulacyjny odniósł porażkę, dzięki czemu Microsoft przybliżył się do przejęcia Activision Blizzard.

Warto podkreślić, że Microsoft zobowiązał się do utrzymania słynnej serii gier Call of Duty na konsolach Playstation, na równi z Xboxem, przez najbliższe 10 lat. Ponadto, ma być ona dostarczona również na konsole Nintendo Switch. Teraz wyzwaniem dla Microsoftu będzie dalsza batalia z brytyjskim urzędem regulacyjnym.

Przełomowy sukces Threads od Meta Platforms. Mark Zuckerberg liczy na 1 mld użytkowników nowej aplikacji

Activision Blizzard w rękach Microsoftu

Plany największej transakcji w branży gier zostały ogłoszone jeszcze w styczniu 2022 roku. Nie spodziewano się, że finalizacja akwizycji będzie stanowić takie wyzwanie. Obawy regulatorów były jasne: głównym problemem jest konkurencyjność w branży gier. Microsoft, po przejęciu Activision Blizzard, stanie się bezkonkurencyjnym liderem w sektorze dzięki takim grom jak Call of Duty czy World of Warcraft.

Po wczorajszej decyzji, kurs Activision Blizzard wystrzelił w górę, reagując pozytywnie na możliwość finalizacji przejęcia przez Microsoft.

activison blizzard

Warren Buffett i jego fascynacja Apple: strategiczna inwestycja na lata

Brytyjski urząd regulacyjny zablokował transakcję, wyrażając obawy, że przejęcie może zmienić przyszłość rozwijającego się rynku gier w chmurze. Zarówno Microsoft jak i Activision Blizzard informowali tuż po decyzji, że w tej kwestii zostanie złożone odwołanie. I teraz właśnie walka z brytyjskim regulatorem będzie dla giganta z Redmond najważniejsza.

Na 28 lipca była planowana rozprawa w tej sprawie, jednak zdecydowano o wstrzymaniu procesu odwoławczego.

Jeszcze przed decyzją amerykańskiego sądu federalnego, Microsoft podkreślał, że blokada transakcji przez Federalną Komisję Handlu może całkowicie zamknąć temat transakcji. Jednak amerykański urząd nie udowodnił przed sądem szkodliwości największej akwizycji i tym samym Microsoft przybliżył się do finalizacji.

„Jesteśmy wdzięczni sądowi w San Francisco za tę szybką i gruntowną decyzję i mamy nadzieję, że inne jurysdykcje będą nadal pracować nad terminowym rozwiązaniem” – powiedział Brad Smith, wiceprezes Microsoftu, we wtorkowym oświadczeniu. „Jak wykazaliśmy konsekwentnie w całym tym procesie, jesteśmy zaangażowani w kreatywną i wspólną pracę w celu rozwiązania problemów regulacyjnych”.

„Jesteśmy rozczarowani tym wynikiem, biorąc pod uwagę wyraźne zagrożenie, jakie ta fuzja stanowi dla otwartej konkurencji w grach w chmurze, usługach subskrypcyjnych i konsolach” – powiedział rzecznik FTC, Douglas Farrar, we wtorkowym oświadczeniu. „W nadchodzących dniach ogłosimy nasz kolejny krok, aby kontynuować naszą walkę o zachowanie konkurencji i ochronę konsumentów”.

Należy pamiętać, że Federalna Komisja Handlu może kontynuować sprawę w Sądzie Apelacyjnym. Nim sąd wydał decyzję, odbył się 5-dniowy proces federalny w San Francisco. Podczas przesłuchań, Microsoft podał listę potencjalnych podmiotów, które planował przejąć. Wśród nich pojawiły się takie spółki jak Zynga, która ostatecznie trafiła w ręce Take-Two Interactive. W planach była również Sega czy też Square Enix.

Na koniec, warto podkreślić, że jeśli finalizacja transakcji zakończy się 18 lipca (jak zapisano w umowie), to nie będzie konieczne renegocjowanie umowy.

Fundusze hedgingowe przegrywają z rynkiem. Wyniki w pierwszej połowie 2023 r. mocno rozczarowały

Udostępnij