Tesla traci klientów. Spółka Elona Muska notuje największy w historii spadek dostaw samochodów
Tesla, flagowy producent samochodów elektrycznych, notuje największy w swojej historii kwartalny spadek dostaw. Dane za pierwszy kwartał 2025 roku są brutalne: firma dostarczyła 336 681 pojazdów, co oznacza 13-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. To nie tylko najgorszy wynik w historii Tesli, ale również bolesny cios dla jej akcjonariuszy.
Goldman Sachs zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia recesji i obniża prognozy dla S&P 500
Jeszcze kilka miesięcy temu analitycy zakładali, że firma Elona Muska dostarczy około 470 000 pojazdów, jednak stopniowa korekta prognoz obniżyła oczekiwania do 380 000. Ostateczny wynik jest jednak poniżej nawet najbardziej pesymistycznych prognoz, co wywołało negatywną reakcję rynku. Akcje Tesli spadły o 4,3% do poziomu 257 dolarów, a od początku roku zanotowały już 34-procentowy spadek. Warto dodać, że od grudniowego szczytu w okolicach 489 dolarów, kurs Tesli stracił już 45%.
NVIDIA traci na giełdowych turbulencjach. Analitycy oceniają perspektywy po serii spadków
Polityczne turbulencje i efekt Modelu Y
Główne powody słabszych wyników są dwa. Po pierwsze, coraz więcej inwestorów i analityków wskazuje na kontrowersyjne zaangażowanie polityczne Elona Muska jako czynnik odstraszający niektórych tradycyjnych klientów Tesli. Dotychczasowy segment odbiorców marki był silnie powiązany ze świadomością ekologiczną i progresywnymi wartościami, a Musk swoimi ostatnimi działaniami może zniechęcać tę grupę.
Drugim czynnikiem jest zmiana modelu Y, najpopularniejszego auta w gamie Tesli. Wprowadzenie zaktualizowanej wersji mogło wstrzymać decyzje zakupowe części klientów, którzy wolą poczekać na odświeżony produkt. To typowy efekt dla branży motoryzacyjnej, ale w przypadku Tesli jego skala jest wyjątkowo duża.
Akcje Tesli są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem
Luka między produkcją a dostawami
Produkcja Tesli również spadła – do 362 615 pojazdów, co oznacza 16-procentowy spadek rok do roku i aż 21-procentowy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Co gorsza, różnica między liczbą wyprodukowanych a dostarczonych pojazdów wynosi 26 000, co sugeruje, że Tesla ma problemy ze sprzedażą i logistyką.
Ubiegłoroczny spadek kursu akcji Tesli po słabych wynikach za pierwszy kwartał został zatrzymany przez kwietniowe ogłoszenie wydarzenia Robo-Taxi Day. Perspektywa autonomicznych pojazdów zarabiających na siebie pobudziła wyobraźnię inwestorów, pomagając kursowi akcji odbić się od dna. W 2025 roku Tesla zapowiada uruchomienie usługi samojezdnych taksówek w Austin, co może ponownie wzbudzić entuzjazm wokół spółki. Jednak patrząc na obecne wyniki, inwestorzy mają coraz mniej powodów do optymizmu.
Tesla znalazła się w trudnym momencie.
Make Europe Great Again, czyli jak "europejska niezależność" otwiera nowe możliwości inwestycyjne
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/