Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Last Energy wybuduje w Polsce 10 małych reaktorów jądrowych, a DB Energy zaoferuje energię polskiemu przemysłowi

Udostępnij

DB Energy zawarło prozumienie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Last Energy Polska dotyczące budowy elektrowni - obok Legnicy ma zostać wybudowane 10 małych reaktorów jądrowych.

28 lipca Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i DB Energy podpisały list intencyjny z Last Energy Polska, dotyczący budowy elektrowni składającej się z małych reaktorów jądrowych (SMR). Ich łączna moc ma wynieść 200MW, a inwestycja miałaby powstać na potrzeby zakładów przemysłowych.

Na mocy przedmiotowego porozumienia strony wyraziły wolę realizacji projektu, który przewiduje budowę 10 modułowych reaktorów jądrowych (SMR), a następnie eksploatację przez okres 24 lata, w okresie którym będzie dostarczana energia elektryczna oraz cieplna na rzecz LSSE oraz najemców strefy – czytamy w komunikacie

Last Energy ma zająć się projektem, finansowaniem i produkcją energii dla klienta. Zakresc prac obejmuje także utylizację instalacji i paliwa. Rolą DB Energy będzie zapewnienie integracji infrastruktury elektrowni i klientów końcowych.

Celem projektu jest czysta i tania energia. Taka inwestycja to kolejny krok w stronę ochrony klimatu i bezpieczeństwa energetycznego, o którym jest teraz tak głośno.

- Polska jest jednym z pierwszych państw, w których Last Energy planuje wdrożyć opracowaną technologię SMR. Przed nami proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji, a następnie potwierdzenie założeń projektowych. Rozwijana współpraca ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla polskiego przemysłu i społeczeństwa- powiedział prezes Last Energy Polska- Damain Jamroz

Last Energy jest amerykańską firmą tworzącą nowy system dla rozwoju i dostawy małych modułowych elektrowni jądrowych. Głównym inwestorem jest Luke Nosek- polsko-amerykański przedsiębiorca, multimiliarder który pierwszych dużych pieniędzy dorobił się wraz z Elonem Muskiem na spółce Paypal, a obecnie jest m.in inwestorem w SpaceX.

-To nie chodzi tylko o to, aby mieć zieloną energię. Bo sama zielona energia nie daje nam niezależności. Jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, np. wiatru, słońca” - zwrócił uwagę Luke Nosek. „Energetyka jądrowa może pracować cały dzień i noc, cały rok, a nawet ileś lat bez żadnego paliwa. I to jest coś, czego teraz potrzebujemy - w takim świecie, w którym nawet nie wiemy, czy będziemy w stanie uzyskać surowce niezbędne do wytwarzania energii” - dodał.

Partnerem w tej inwestycji jest notowana na NewConnect spółka DB Energy, która działa na polskim rynku od 13 lat. Spółka z Wrocławia jest jednym z liderów transformacji energetycznej w naszym kraju, przez ten czas wykonała 1200 projektów efektywności energetycznej generując inwestycje o wartości ponad 4,8 mld zł. To przyczyniło się do redukcji zużycia energii o 8,3 TWh . W projekcie realizowanym wspólnie z Last Energy będzie odpowiadać za zapewnienie integracji infrastruktury elektrowni i oferowanie energii klientom końcowym.

–Dzisiejsze spotkanie jest konsekwencją podpisanego na początku czerwca porozumienia pomiędzy DB Energy, Last Energy a Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, które miało na celu potwierdzenie możliwości technicznych, a także korzyści finansowych i ekonomicznych z wdrożenia nowej technologii jądrowej SMR na terenie Strefy. Obecne rozmowy dotyczą uczestnictwa w procesie oraz integracji na terenie Strefy 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej 200 MW. Dla wielu firm, w tym fabryk zlokalizowanych na terenie Strefy, będzie to bezpieczne i bezemisyjne źródło energii. Dzięki sprawdzonym technologiom zapewnimy klientom czystą i tanią energię, a także zwiększymy ich konkurencyjność – tłumaczy Dominik Brach, wiceprezes DB Energy.

Sanok stawia na produkcję zielonego wodoru. Powstaje pierwsza samorządowa spółka wodorowa w Polsce

Technologia SMR

Koncepcja SMR (Small Modular Reactors) powstała dekadę temu w Stanach Zjednoczonych i miała zapobiec wysokim kosztom, które generowała budowa dużych elektrowni jądrowych. To właśnie cena jest największą zaletą tego systemu. Wysoki koszt inwestycyjny jest trudną do pokonania przeszkodą dla inwestującyh w wielkie reaktory. Dodatkowo SMR można instalować blisko odbiorców i obnizyć tym cenę sieci i przesyłu. Taka zmiana odbiega od dotychczasowych zasad bezpieczeństwa jądrowego, które mówiły o lokalizowaniu reaktorów daleko od miejsc zaludnienia. SMR wyróżnia się także czasem budowy. Reaktory są dostarczane jako gotowe moduły, co skaraca proces prac przygotowawczych.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem w 2033 roku ma zostać uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej. KGHM rozważa technologię SMR we współpracy z NuScale, natomiast PKN Orlen i Synthos z GE Hitachi.

Rząd chce przyspieszyć budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej, a może ją opóźnić. Partnera wartego kilkadziesiąt miliardów zł projektu chce wybrać bez przetargu

Udostępnij