Wiceminister Motyka dla Wzielonejstrefie.pl: Negocjujemy finansowanie atomu z Amerykanami po ich wyborze jako partnera projektu. Nie jest to jednak sytuacja komfortowa dla obecnego rządu
W rozmowie z Wzielonejstrefie.pl, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka, odniósł się do wielu kwestii takich jak wzrost cen energii, audyt w Polskich Elektrowniach Atomowych, budowa drugiej siłowni jądrowej, czy wydzielenie aktywów węglowych z energetyki.
FILM
- 0:20 Wzrost cen energii
- 2:50 Wysokość podwyżki cen energii od lipca 2024 r.
- 3:50 Mrożenie cen energii w 2025 r.
- 6:11 Audyt Polskich Elektrowni Jądrowych
- 8:12 Finansowanie elektrowni atomowej
- 11:57 Druga lokalizacja w programie budowy elektrowni jądrowych
- 14:20 Koreański projekt jądrowy w Polsce
- 15:30 Zarzuty służb ws. OSGE i małego atomu
- 17:25 Wydzielenie węgla z energetyki
- 19:25 Wydzielenie dystrybucji ze spółek energetycznych
- 20:15 Perspektywy dla inwestorów w energetyce
Podwyżki cen energii
„Szacujemy, że podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych (od lipca br.) będą wynosiły maksymalnie 30 zł” – stwierdził w rozmowie z serwisem Wzielonejstrefie.pl, sekretarz stanu w MKiŚ, Miłosz Motyka.
„Wierzę, że nie będzie takiej potrzeby (by zamrażać ceny energii w 2025 r.), ale rząd jest od tego, by reagować na bieżąco i rząd jest od tego – nie wróżąc z fusów, ale przygotowując odpowiednio budżet- aby mieć odpowiednie rozwiązania” – dodał polityk.
„Według naszego departamentu prawnego nie ma ryzyka w zakresie udzielania pomocy publicznej, by przedłużyć zamrażanie cen energii po grudniu br. Dla nas zabezpieczenie interesów milionów polskich rodzin jest absolutnym priorytetem” – podkreślił Motyka.
Projekty budowy elektrowni atomowych w Polsce
„Audyt w Polskich Elektrowniach Jądrowych jest przeprowadzany po to, by dokonać rzetelnej analizy harmonogramu (…) Poprzedni rząd nie dotrzymywał terminów (…) Jeśli chodzi o wybór partnera (w projekcie jądrowym) to mam poczucie graniczące z pewnością, że ta kwestia jest rozstrzygnięta (…) Nie widzę tu przestrzeni do dyskusji na temat zmian, tak jak nie widzę przestrzeni do dyskusji o zmianie lokalizacji tej inwestycji. Myślę, że ta inwestycja potrzebuje zmian w zakresie harmonogramu i finansowaniu” - stwierdził sekretarz stanu w MKiŚ, Miłosz Motyka.
Motyka potwierdził również w rozmowie z Wzielonejstrefie.pl, że trwają rozmowy na temat finansowania elektrowni jądrowej ze stroną amerykańską i Komisją Europejską.
„Negocjujemy finansowanie atomu po wyborze partnera projektu. Nie jest to sytuacja komfortowa dla spółki i obecnego rządu” – podkreślił polityk.
Według Motyki ewentualne przejście Macieja Bando, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznego do Ministerstwa Przemysłu, nie wpłynie na harmonogram aktualizacji Polityki Energetycznej Polski 2040 i Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
„Taki mamy plan by to się wydarzyło w tym roku (chodzi o aktualizację PEP 2040 i PPEJ)” – podkreślił Motyka.
„Pytanie o drugą lokalizację w programie atomowym wolałbym zostawić, na okres po aktualizacji dokumentów strategicznych” – dodał polityk.
Motyka wyraził swoje osobiste zdanie, że jest absolutnie sensowne zbudowanie drugiej elektrowni atomowej w drugiej lokalizacji w ramach projektu rządowego.
„Nie toczę ani nie toczyłem dyskusji o wymianie koreańskiego KHNP na francuskie EDF (w projekcie w Pątnowie). Nie podważam jednak informacji podawanych (na ten temat) przez dziennikarzy, bo nie wiem skąd są zaczerpnięte” – dodał sekretarz stanu w MKiŚ.
„Największe wątpliwości (w projekcie OSGE z udziałem Orlenu budującym małe jądrowe reaktory modułowe) budzi struktura właścicielska spółki (…) Ta sprawa jest nadzorowana przez organ nadzoru. Poprosiliśmy o ustosunkowanie się służb do wcześniejszej opinii. Ta sprawa jest dziś w resorcie aktywów (…) Ta sprawa nie dotyczy technologii, ale nadzoru właścicielskiego” – podkreślił polityk.
Wydzielenie aktywów węglowych z energetyki
„Może jest ktoś z PiSu, np. Pan prezes Dąbrowski (były prezes PGE), który byłby w stanie wskazać takiego inwestora, albo taki bank, który byłby w stanie finansować NABE” – pytał Motyka odnosząc się do kwestii wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.
„NABE było projektem politycznym (…) widziałem analizy na temat NABE i nie wynikało z nich myślenie długofalowe” – podkreślił sekretarz stanu w MKiŚ.
„Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych to jeden z pomysłów, ale nie ma w tej sprawie ostatecznej decyzji” – dodał Motyka.
Polityk przyznał, że pomysł wydzielenia spółek dystrybucyjnych z energetyki jest już nieaktualny.
Motyka nie spodziewa się także zmian personalnych w resortach odpowiedzialnych za energetykę po wyborach do PE.
Według sekretarza stanu w MKIŚ opłaca się również zwiększenie zaangażowania rynków kapitałowych w transformację energetyczną. „Pojawia się coraz więcej pytań branży finansowej, w kwestiach inwestycji” – dodał.