Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Na Podkarpaciu powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie za 850 mln zł

Udostępnij

Spółka Green Capital otrzymała warunki przyłączenia magazynu energii do sieci przesyłowej PSE. Według planów inwestycja ma zostać zrealizowana na Podkarpaciu, w gminie Rymanów do 2025 roku.


Projekt zakłada przyłączenie magazynu o mocy do 110 MW i pojemności 440 MWh. Jak dotąd technologia budowy nie została jeszcze wybrana. Inwestycja ma pochłonąć 850 mln zł. Green Capital zaczął już rozmowy z zagranicznymi inwestorami na temat współrealizacji inwestycji.„Izolujecie domy, izolujecie Putina”. Europa przygotowuje się na sezon grzewczy

Instalacja ma szansę stać się 3 największym tego typu magazynem w Polsce i jednym z największych w Europie.

,,Realizacja tego projektu wpłynie pozytywnie na pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pozwoli też lepiej bilansować energię generowaną z naszych funkcjonujących farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych, oraz wesprze stabilność pracy sieci przesyłowych. Cieszę się że przyczynimy się do rozwoju jeszcze raczkującego ale bardzo perspektywicznego rynku magazynów energii w Polsce.” - mówi Michał Polanowski, prezes spółki Green Capital.

Co z tego wynika?

Wraz ze wzrostem cen energii i postępem technologicznym opłacalność inwestycji i budowy magazynów energii jest coraz większa. To oznacza, że tego rodzaju inwestycje będą coraz częściej powstawać. Działania w tym kierunku zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski i krajów Bałtyckich, jednocześnie wpisując się w postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu. Posiadanie magazynów energii umożliwia też coraz większe inwestycje w OZE, do których trafia i jest magazynowana energia z wzmożonej produkcji energii w okresie chociażby dużego nasłonecznienia. Polska powoli staje się europejskim liderem takich projektów. Grupa PGE rozpoczęła pracę nad budową największego magazynu energii w Europie. Inwestycja powstanie w Żarnowcu, a celem strategicznym spółki jest 800 MW nowych instalacji do 2030 roku.

Sanok stawia na produkcję zielonego wodoru. Powstaje pierwsza samorządowa spółka wodorowa w Polsce

 

 

Udostępnij