Przejdź do treści
Kategorie

„Mały atom” PKN Orlen nabiera tempa: około 4 mld USD od Amerykanów do wydania w siedmiu lokalizacjach w Polsce

Udostępnij

Projekt budowy małych modułowych reaktorów jądrowych przez Orlen Synthos Green Energy nabiera tempa. Spółka pozyskała niemałe pieniądze od amerykańskiego banku eksportowego oraz wskazała na siedem potencjalnych lokalizacji swoich inwestycji na obszarze Polski. Wśród nich jest Warszawa i Kraków.

PKN Orlen podaje lokalizacje „małego atomu”

PKN Orlen zgodnie ze swoją strategią dąży do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku, co oznacza, że inwestycje w energię jądrową stają się coraz ważniejsze. W związku z tym płocki  koncern planuje budowę 1-2 małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do końca dekady, a także rozwój kolejnych jednostek w następnych latach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na dzisiejszej konferencji prasowej potencjalne lokalizacje to Ostrołęka (na potrzeby energetyki), Włocławek, Tarnobrzeg – Stalowa Wola, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie (na potrzeby przemysłu) oraz Warszawa i Kraków (na potrzeby ciepłownictwa).

Polski SMR w technologii BWRX-300 „drugi na świecie”

SMR-y będą wdrażane przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tj. joint venture PKN Orlen i Synthosu. Małe reaktory modułowe powstaną w technologii BWRX-300, która ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych elektrowni jądrowych. Jest to technologia na tyle obiecująca, czysta i bezpieczna, że – według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) – obecnie na świecie jest realizowanych około 70 projektów tego typu o różnym stopniu zaawansowania.

Europa reaguje na „zielony protekcjonizm” USA i ogłasza własną strategię dla przemysłu. Skorzysta PKN Orlen i KGHM

Polski BWRX-300, dzięki wykorzystaniu w procesie budowy doświadczeń z USA i Kanady, ma szansę powstać już jako drugi na świecie, po kanadyjskim Darlington. Z uwagi na znacznie mniejsze nakłady inwestycyjne oraz szybkość budowy reaktora z modułów, program tworzenia sieci małych elektrowni nuklearnych wpisuje się w skuteczny i szybki sposób przeprowadzenia transformacji polskiej energetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji oraz osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych.

Ważnym aspektem inwestycji jest także jej wpływ na polską gospodarkę. Według Orlen Synthos Green Energy 50 proc. wydatków związanych z budową zostanie w Polsce, a 300 polskich firm stanie się częścią przyszłego łańcucha dostaw. Dodatkowo, energia z reaktora BWRX-300 pozwoli na oszczędność 2 mln ton CO2 rocznie oraz zapewni dostęp do energii dla nawet 150-tysięcznego miasta.

4 mld USD na polskie SMR-y

Istotne jest także to, że plany inwestycyjne Orlen Synthos Green Energy obejmują „nawet 4 mld USD możliwego wsparcia od amerykańskich instytucji rządowych”. W siedzibie amerykańskiej ambasady w Warszawie podpisano dziś (17 kwietnia) stosowne porozumienie w tej sprawie z Exim Bankiem. To rządowa instytucja realizująca kredyty eksportowe.

Plany Orlenu wpisują się w strategię Komisji Europejskiej

Warto przypomnieć, że 16 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt „Net-Zero Industry Act” mający na celu promowanie zielonego przemysłu w Europie. To kluczowy element nowej strategii przemysłowej w ramach forsowanego przez Komisję Europejską „Zielonego Ładu”, a przy okazji odpowiedź Unii Europejskiej na ogromny zielony pakiet stymulacyjny amerykańskiej gospodarki.

W dokumencie pojawia się również kwestia energii jądrowej, której brakowało w pierwotnej wersji dokumentu. Ostatecznie projekt jest niejednoznaczny - energia jądrowa nie jest uwzględniona na liście strategicznych technologii net-zero, ale w innym miejscu w dokumencie formalna definicja technologii net-zero obejmuje "zaawansowane technologie do produkcji energii z procesów jądrowych z minimalnym odpadem z cyklu paliwowego" oraz "małe reaktory modułowe".

Co z tego wynika?

Działania Orlen Synthos Green Energy wyglądają na coraz bardziej realne. Sprawdzony partner (Hitachi), perspektywiczna technologia (BWRX-300), wsparcie amerykańskiego rządu oraz korzystna zmiana regulacji na poziomie europejskim (Net Zero Industry Act) dają nadzieję na inwestycyjny sukces. Jednak by go dokonać potrzebne są olbrzymie środki finansowe. Coraz więcej pogłosek sugeruje, że Orlen Synthos Green Energy może trafić na giełdę…

Udostępnij