Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 13 luty [codziennie o 7.00 rano]. Nowe otwarcie w relacjach polsko – francuskich, karuzela zmian w spółkach skarbu państwa, ceny uprawnień CO2 wróciły do poziomu z okresu pandemii

Informacja dnia

W relacjach polsko – francuskich coraz większy nacisk kładzie się na współpracę w dziedzinie energii jądrowej. Podczas wczorajszego spotkania Tusk – Macron w Paryżu prezydent Francji podkreślił, że oba kraje są w czołówce promotorów atomu w UE i aktywnie realizują własne inicjatywy w tym zakresie. 

Zdaniem polityków Polska i Francja planują intensyfikować swoje wysiłki w rozwoju energetyki jądrowej, co nie tylko zwiększy niezależność energetyczną obu krajów, ale także przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, stanowiąc istotny krok w kierunku bardziej zrównoważonych źródeł energii. 

„Nowe otwarcie” w stosunkach bilateralnych jest interesujące w kontekście aktywności francuskiego EDF w Polsce, które walczy o to, by zostać partnerem technologicznym drugiej lokalizacji w ramach polskiego programu budowy elektrowni atomowych. 

Pierwszą lokalizację otrzymało amerykańskie Westinghouse, ale wybrano tę firmę w trybie bezprzetargowym z pominięciem prawidłowo przeprowadzonego postępowania konkurencyjnego. W efekcie wybór ten może być kwestionowany przez KE.

Nagłówki warte uwagi

X files 

Donald Tusk spotkał się w Paryżu z Emmanuelem Macronem. Efektem wizyty jest zapowiedź nowego traktatu polsko - francuskiego określający współpracę w dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej, językowej i kulturalnej.

 

udostępnij: