Przejdź do treści
amazon aws
Kategoria::
Kategoria

Amazon przebija prognozy analityków we wszystkich segmentach. Wyniki finansowe za 1 kwartał 2024 pozytywnie zaskakują rynek

Pierwszy kwartał przyniósł Amazon.com lepsze niż przewidywane wyniki finansowe, głównie dzięki wyraźnemu wzrostowi w sektorze chmury obliczeniowej AWS oraz znacznemu popytowi na reklamy. Na wtorkowej sesji w after-market akcje odnotowały ponad 3% wzrostu osiągając poziom 179,88 USD, jednakże nie utrzymano tego wzrostu. Akcje Amazona od początku roku wzrosły 15%.

Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej

W ostatnim tygodniu Microsoft i Alphabet również zaskoczyły pozytywnie, prezentując lepszy niż oczekiwany wzrost w swoich działach chmury obliczeniowej. Każda z tych firm przewyższyła prognozy Wall Street o kilka punktów procentowych. Był to istotny test dla Amazona, który pozostaje liderem w branży chmurowej. Firma z powodzeniem przeszła ten test.

Przychody za pierwszy kwartał osiągnęły 143,3 mld USD, co oznacza wzrost o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wynik ten przewyższył średnie oczekiwania rynku, ustalone przez FactSet na 142,6 mld USD. Był to również górny zakres przewidywań firmy, który oscylował między 138 mld a 143,5 mld USD.

19 spółek, w których analitycy widzą duży potencjał. Szczególną uwagę przykuwa jeden rynek

Amazon zanotował zysk operacyjny na poziomie 15,3 mld USD, przewyższając swoje wcześniejsze prognozy wynoszące od 8 do 12 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 98 centów, przewyższając oczekiwania analityków, którzy spodziewali się 84 centów.

Przychody z Amazon Web Services sięgnęły 25 mld USD, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z poprzednim okresem. Były one o dwa punkty procentowe wyższe od przewidywań rynku i stanowią najlepszy wynik od czterech kwartałów.

Alphabet wypłaci pierwszą w historii dywidendę. Spółka odnotowała imponujące wyniki finansowe

Przychody ze sprzedaży w sklepach internetowych wzrosły o 7%, osiągając poziom 54,7 mld USD, co jest zgodne z oczekiwaniami analityków. Natomiast przychody z usług sprzedaży osób trzecich wzrosły o 16%, osiągając poziom 34,6 mld USD, nieco poniżej prognoz ulicznych w wysokości 34,7 mld USD. Przychody ze subskrypcji wyniosły 10,7 mld USD, nieznacznie poniżej przewidywań rynku w wysokości 10,8 mld USD. Przychody z reklam wzrosły o 24%, osiągając poziom 11,8 mld USD, nieco przewyższając przewidywania analityków na poziomie 11,7 mld USD.

Amazon, podobnie jak Microsoft i Alphabet, zwiększa swoje wydatki na inwestycje kapitałowe w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na obciążenia pracy oparte na chmurze. Firma oczekuje znacznego wzrostu wydatków w 2024 roku w porównaniu z 48,4 mld USD wydanymi w 2023 roku.

Sztuczna inteligencja napędza Microsoft. Akcje zyskują na wartości po publikacji wyników

W pierwszym kwartale bieżącego roku Amazon wydał prawie 14 mld USD na inwestycje kapitałowe, co jest porównywalne z wydatkami Microsoftu w wysokości 14 mld USD i przewyższa wydatki Alphabeta w wysokości 12 mld USD. Analitycy prognozują, że wydatki kapitałowe Amazona w całym roku wyniosą 58 mld USD, co czyni go liderem wśród firm notowanych publicznie.

W kolejnym kwartale firma przewiduje sprzedaż w przedziale od 144 do 149 mld USD, nieco poniżej prognoz rynkowych wynoszących 150,2 mld USD. Spodziewany zysk operacyjny ma wynieść od 10 do 14 mld USD, w porównaniu z prognozami analityków w wysokości 12,7 mld USD.

Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024

„To był udany początek roku we wszystkich obszarach działalności, co odzwierciedla się zarówno w poprawie obsługi klienta, jak i wynikach finansowych” - powiedział CEO Amazona, Andy Jassy. „Połączenie działań firm w zakresie modernizacji infrastruktury oraz atrakcyjności możliwości sztucznej inteligencji AWS przyspiesza wzrost AWS, który obecnie osiąga roczny przychód na poziomie 100 mld USD”.

Meta Platforms po raporcie za 1Q2024: wyniki finansowe pozytywnie, ale inwestorów martwią wydatki na AI i perspektywy

 

 

Tagi

udostępnij: