Przejdź do treści
DROGIE AKCJE W USA RAPORT SAXO
Kategorie

Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024

Udostępnij

Akcje w USA są drogie, a wybory prezydenckie w USA mogą mocno namieszać w wycenach na rynku, i to jeszcze w 2024 roku. Analitycy Saxo Banku przedstawili najnowszy Outlook w którym ocenili obecną sytuację rynkową oraz przedstawili swoje propozycje jak zmienić portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024 roku.

Polska w gronie 25 najatrakcyjniejszych rynków dla inwestorów. Nasz kraj znalazł się w tym prestiżowym rankingu po raz pierwszy

Wysokie wyceny na giełdzie w USA

Stratedzy Saxo Banku opublikowali najnowszy raport ze swoimi przemyśleniami na 2024 rok. Przedstawili w nim propozycję modelowej alokacji aktywów na 2 kwartał 2024. Pod tym względem wystąpiły stosunkowo duże zmiany, w porównaniu do tego jak wyglądała alokacja jeszcze na 1 kwartał 2024. Zmiany są odpowiedzią na to jak wygląda aktualna sytuacja zarówno na rynkach finansowych jak również w światowej gospodarce.
 


Jednym z największych katalizatorów do zmiany alokacji jest to, że akcje w USA z historycznego punktu widzenia wydają się być przewartościowane. Trwająca hossa, związana z generatywną sztuczną inteligencją i nową generacją leków na otyłość, wyśrubowały wyceny indeksów do bardzo wysokich poziomów. Pod względem bardziej zaawansowanych wskaźników wyceny rynku, jak Z – score, mamy obecnie do czynienia z najwyższymi wycenami od szczytu bańki internetowej z 2000 i technologicznej z 2021 roku.

2024: Zmarnowany rok - prognoza Saxo Banku na II kwartał jest już dostępna

REKLAMA

Rheinmetall największym beneficjentem inwestycji KE w produkcję amunicji artyleryjskiej. Akcje niemieckiego producenta broni najwyżej w historii

Nie wszystkie jednak rynki akcji są już przewartościowane. W gronie wysoko wycenianych rynków akcji oprócz USA znajdują się też akcje spółek japońskich. W innym miejscu znajdują się akcje europejskie, które wciąż pozostają atrakcyjne. Zwłaszcza europejski sektor zbrojeniowy prezentuje się obecnie interesująca, sprzyja jemy dodatkowo kontekst wyborów prezydenckich w USA.

- Niezależnie od tego, czy Trump wygra, czy nie, jego komentarze na temat NATO uruchomiły dzwonki alarmowe w europejskich stolicach i zmobilizowały wysiłki na rzecz radykalnego zwiększenia wydatków wojskowych. Polska już teraz wydaje 4% PKB i jest gotowa wydawać więcej. W obliczu przedstawionych w Europie celów w zakresie wydatków wojskowych, które mają znacznie przekroczyć 2% PKB, duży wzrost wydatków wojskowych w ramach polityki "Najpierw Europa" przyniesie korzyści europejskim firmom zbrojeniowym. Oczekuje się, że Rheinmetall, największa niemiecka firma zbrojeniowa, zwiększy przychody o co najmniej 18% w ujęciu rocznym w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednym z naszych zdecydowanych wyborów są europejskie firmy zbrojeniowe. - zwracają uwagę w raporcie stratedzy Saxo Banku.

Obligacje skarbowe dają obecnie najlepszy stosunek zysku do ryzyka, w każdym scenariuszu rynkowym, mówi Althea Spinozzi z Saxo Bank

Atrakcyjne obligacje i surowce 


W gronie atrakcyjnych inwestycji pozostają rynki obligacji, zwłaszcza skarbowych, oraz rynki surowcowe. Po ostatnim wzroście rentowności znowu na atrakcyjności zyskały obligacje dlatego zwiększenie ich udziału w portfelu zalecają analitycy Saxo. Dodatkowo widoczne jest też ożywienie na rynkach surowcowych. Od dłuższego czasu trwa hossa na rynku złota, a obecnie coraz szersze grono rynków surowcowych zaczyna zyskiwać na wartości.  

Stratedzy Saxo Banku zalecają, więc zmniejszyć zaangażowanie w rynku akcji z 25% do 15% portfela, głównie sprzedać akcje z USA, a zwolniony kapitał ulokować w rynku obligacji 30% i surowcowym 30%. Pozostałą część portfela powinna stanowić gotówka 25%. 
 


Więcej na temat sugestii odnośnie tego co może się dziać w najbliższym kwartale od Strategów Saxo Banku znajdziecie w najnowszym raporcie.

Dedolaryzacja oznacza, że banki centralne kupują złoto zamiast trzymać obligacje rządowe w USD mówi Ole Hansen z Saxo Bank

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Udostępnij