Przejdź do treści
POLSKA ATRAKCYJNA DLA INWESTORÓW
Kategoria::
Kategoria

Polska w gronie 25 najatrakcyjniejszych rynków dla inwestorów. Nasz kraj znalazł się w tym prestiżowym rankingu po raz pierwszy

Co roku Kearney bada nastroje globalnych liderów biznesu, publikując raport Indeks Zaufania do Inwestycji Zagranicznych (Kearney FDI Confidence Index®). Ranking ten identyfikuje rynki o największym potencjale inwestycyjnym w perspektywie najbliższych trzech lat, stanowiąc cenną wskazówkę dla inwestorów pragnących wyprzedzić konkurencję. Według najnowszej odsłony raportu, USA są na szczycie 12. raz z rzędu, Kanada utrzymuje drugą pozycje. Jednak to co jest dla nas najważniejsze, w gronie TOP25 rynków w tym roku zadebiutowała Polska.

[PODCAST] Gospodarka Argentyny po wygranej Javiera Millei. Czy warto tam inwestować? Dr Marcin Chmielowski

Tegoroczny ranking jednoznacznie potwierdza, że Stany Zjednoczone pozostają liderem w przyciąganiu inwestorów. Jednocześnie rynki wschodzące nabierają siły, a rola sztucznej inteligencji w globalnej gospodarce staje się coraz istotniejsza. Napięcia geopolityczne oraz rosnące regulacje to jednak kluczowe wyzwania, które inwestorzy będą musieli pokonać w najbliższych latach.

Jak czytamy w podsumowaniu autorów raportu, interesującym ruchem było awansowanie Chin z siódmej na trzecią lokatę, co w części związane jest z luzowaniem ograniczeń kapitałowych dla zagranicznych inwestorów. Japonia natomiast spadła z trzeciego na siódme miejsce, co prawdopodobnie odzwierciedla trwające kłopoty gospodarcze tego kraju.
 

Debiut Truth Social na Wall Street to powrót meme stocks. Spółka Donalda Trumpa może odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich

Polska debiutuje w TOP25

Warto zauważyć, że w rankingu dominują rynki rozwijające się/wschodzące [emerging markets], które zajmują 17 spośród 25 uwzględnionych pozycji. Coraz większe znaczenie zyskują rynki wschodzące, czego dowodem jest awans Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, które odpowiednio przesunęły się z 18. na 8. oraz z 24. na 14. miejsce.

Do grona 25 najlepszych rynków dołączyło aż 7 nowych rynków, wśród których znalazły się Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indie, Brazylia, Meksyk, Argentyna i... Polska. 

Saxo Bank obniża ceny i prowizje w 2024 r. Koszty inwestycji w porównaniu do polskich bankowych domów maklerskich są dużo niższe

W świetle przeprowadzonej ankiety, optymizm inwestorów jest znaczący i przewiduje się, że może jeszcze wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech lat. Aż 88% respondentów planuje zwiększenie swoich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym okresie, co stanowi 6% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto, 89% badanych uznaje inwestycje zagraniczne za kluczowe dla rentowności oraz konkurencyjności swoich firm w przeciągu trzech lat.

Nie bez znaczenia są napięcia geopolityczne oraz restrykcyjne regulacje, które pozostają istotnymi wyzwaniami. 85% respondentów wskazuje, że wzrost napięć geopolitycznych wpłynie na ich decyzje inwestycyjne. Ponadto, istnieje obawa, że bardziej restrykcyjne przepisy biznesowe mogą stanowić ryzyko w nadchodzącym roku.

Rheinmetall największym beneficjentem inwestycji KE w produkcję amunicji artyleryjskiej. Akcje niemieckiego producenta broni najwyżej w historii

Sztuczna inteligencja będzie kluczowym elementem

Sztuczna inteligencja zyskuje coraz większe znaczenie dla światowej gospodarki. 72% respondentów twierdzi, że ich firmy już teraz wykorzystują AI w działalności biznesowej. Przewiduje się dalszy wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarach takich jak obsługa klienta, automatyzacja procesów czy zarządzanie łańcuchem dostaw. Co więcej, 63% badanych zakłada zwiększenie wykorzystania sztucznej inteligencji do podejmowania decyzji inwestycyjnych. To tylko potwierdza trend, ponieważ o tym mówią już prezesi największych banków inwestycyjnych jak prezes JPMorgan Chase, Jamie Dimon:

Prognozy wskazują, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie jeszcze bardziej wykorzystywana. 64% respondentów planuje zwiększenie wykorzystania AI do podejmowania decyzji inwestycyjnych w ciągu najbliższych trzech lat. Jednakże, zdobycie przewagi konkurencyjnej w obszarze sztucznej inteligencji będzie zależało nie tylko od nakładów finansowych, ale także od otoczenia regulacyjnego. 82% respondentów zgadza się, że polityka oraz przepisy dotyczące sztucznej inteligencji będą miały wpływ na poziom inwestycji w AI.

Raport FDICI 2024 opiera się na autorskim badaniu ankietowym, przeprowadzonym w styczniu 2024 roku wśród dyrektorów generalnych oraz liderów regionalnych i biznesowych z czołowych światowych korporacji. W badaniu wzięły udział firmy z 30 krajów, reprezentujące wszystkie sektory gospodarki, a ich roczne przychody przekraczają 500 milionów dolarów. To właśnie głosy tych doświadczonych graczy na globalnej scenie biznesowej stanowią podstawę do stworzenia wiarygodnej prognozy przyszłych trendów inwestycyjnych.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: