Przejdź do treści
alphabet
Kategoria::
Kategoria

Alphabet wypłaci pierwszą w historii dywidendę. Spółka odnotowała imponujące wyniki finansowe

Alphabet, jedna z największych firm technologicznych na świecie, zanotowała znaczący wzrost akcji po ogłoszeniu imponujących wyników finansowych za pierwszy kwartał. Te dobre wieści, wraz z wprowadzeniem kwartalnej polityki dywidendowej po raz pierwszy w historii firmy, stawiają Alphabet w historycznym momencie.

Google unika wielomiliardowej kary, kończąc proces o zbieranie danych w trybie „incognito”. Przed spółką jednak dalej wyboista droga

Alphabet na drodze do ekskluzywnego klubu spółek o kapitalizacji ponad 2 bln dolarów


W wyniku wzrostu kursu akcji o niemal 14% pod koniec sesji, kapitalizacja rynkowa spółki-matki Google i YouTube wynosi obecnie około 2,2 biliona dolarów. To imponujący skok w porównaniu do dzisiejszego zamknięcia, które wycenić można na 237 miliardów dolarów. Jeśli wzrost się utrzyma do piątku, będzie to drugi co do wielkości jednodniowy wzrost kapitalizacji rynkowej w historii, zgodnie z badaniami Dow Jones.

W momencie publikacji tego tekstu, kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 1,95 bln dolarów. Alphabet stoi przed szansą przekroczenia progu 2 bilionów dolarów, co uczyniłoby ją czwartą amerykańską firmą, dołączając do elitarnego grona Microsoftu, Apple'a i Nvidii. Jeśli osiągnie ten cel, minie 947 dni sesyjnych od czasu, gdy osiągnęła wartość rynkową 1 biliona dolarów w lipcu 2020 roku.

Microsoft potrzebował 543 sesji, aby zdobyć 2 biliony dolarów, a Apple zrobił to w 516 sesji. Nvidia osiągnęła ten cel w zaledwie w 180 sesji.

Polska w gronie 25 najatrakcyjniejszych rynków dla inwestorów. Nasz kraj znalazł się w tym prestiżowym rankingu po raz pierwszy

.

W pierwszym kwartale roku spółka-matka Google i YouTube odnotowała przychody w wysokości 80,5 mld USD, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim i przewyższa konsensus Street na poziomie 78,7 mld USD. Zyski na akcję wyniosły 1,89 USD, przewyższając oczekiwania śledzone przez FactSet na poziomie 1,51 USD na akcję.

Te wyniki potwierdzają duże zainteresowanie reklamą internetową. Przychody z reklam w wyszukiwarce Google i innych usługach wyniosły 46,2 mld USD, przewyższając oczekiwania na poziomie 45 mld USD. Przychody z reklam w serwisie YouTube wyniosły 8,1 mld USD, również przewyższając konsensus na poziomie 7,7 mld USD. Przychody z Google Cloud wzrosły o 28% do 9,6 mld USD, również przekraczając oczekiwania rynku na poziomie 9,4 mld USD.

Rynek IPO na Wall Street wraca do życia. Udane debiuty Reddit i Astera Labs budzą optymizm inwestorów

Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet, skomentował te wyniki: „Nasze wyniki w pierwszym kwartale odzwierciedlają naszą mocną pozycję w wyszukiwarce, YouTube i chmurze. W naszej erze Gemini i w całej firmie widzimy ogromny potencjał. Nasza wiodąca pozycja w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją i infrastrukturą, w połączeniu z globalnym zasięgiem naszych produktów, doskonale nas przygotowuje na kolejne innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji".

Netflix notuje przyrost subskrybentów, ale akcje spadają. Spółka podała rozczarowujące prognozy sprzedaży

Ważna polityka dywidendowa

Uwzględniając naciski Wall Street na bardziej przyjazną akcjonariuszom politykę alokacji kapitału, Alphabet ogłosił, że rozpocznie wypłatę kwartalnej dywidendy w wysokości 20 centów na akcję.

Pierwsza wypłata nastąpi 17 czerwca dla akcjonariuszy zapisanych w rejestrze na dzień 10 czerwca. Dywidenda obejmie wszystkie trzy klasy akcji spółki. Dodatkowo, Alphabet ogłosił rozszerzenie programu odkupu akcji o 70 miliardów dolarów. Na koniec kwartału stan gotówki, papierów wartościowych i krótkoterminowych inwestycji Alphabet wynosił 108 miliardów dolarów.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: