Przejdź do treści
NETFLIX WYNIKI 2024
Kategoria::
Kategoria

Netflix notuje przyrost subskrybentów, ale akcje spadają. Spółka podała rozczarowujące prognozy sprzedaży

Akcje Netflix spadały w czwartek wieczorem - after-market - pomimo lepszych niż oczekiwane wyników finansowych i silnego wzrostu liczby subskrybentów w najnowszym kwartale. Powodem niepokoju inwestorów okazały się dwie kwestie: zmiana sposobu raportowania danych przez firmę oraz opublikowana prognoza rocznej sprzedaży, która kształtuje się wyraźnie poniżej oczekiwań.

„Netflixowy cud": Netflix pokonuje inflację i zyskuje 13 milionów subskrybentów

W pierwszym kwartale Netflix pozyskał 9,33 miliona nowych subskrybentów, znacznie przewyższając konsensus Wall Streetu wynoszący 5,1 miliona według FactSet. Przychody wyniosły 9,37 miliarda dolarów, wzrosły o 15%, minimalnie przewyższając zarówno prognozę firmy w wysokości 9,24 miliarda dolarów, jak i konsensus analityków w wysokości 9,27 miliarda dolarów. Zyski w kwartale wyniosły 5,28 dolara na akcję, przewyższając prognozę w wysokości 4,49 dolarów oraz szacunki uliczne w wysokości 4,51 dolara.

Obligacje znowu na fali. Zbliżające się obniżki stóp procentowych skłaniają do instrumentów o stałym dochodzie

Netflix zauważył, że subskrypcje oparte na reklamach wzrosły o 65%, stanowiąc 40% wszystkich rejestracji w krajach, w których firma oferuje nową opcję „konta z reklamami".

Akcje spadły o 3,3% w handlu after-market po opublikowaniu raportu.

Akcje Netflixa są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Bitcoin czeka kolejny halving. Jak na cenę kryptowaluty wpłynie zmniejszenie wydobycia?

Firma przewiduje, że przychody w drugim kwartale wyniosą 9,49 miliarda dolarów, wzrosną o 16%, ale minimalnie poniżej konsensusu w wysokości 9,52 miliarda dolarów. Netflix prognozuje zyski na drugi kwartał w wysokości 4,68 dolara na akcję, powyżej konsensusu w wysokości 4,54 dolara. Chociaż Netflix nie podał szczegółowych prognoz dotyczących liczby subskrybentów na drugi kwartał, to zaznaczył, że będzie ona niższa niż w pierwszym kwartale ze względu na czynniki sezonowe.

Marża operacyjna w drugim kwartale ma wynieść 26,6%, co oznacza wzrost w porównaniu z 22,3% rok temu, ale spadek w stosunku do 28,1% w pierwszym kwartale.

Wzrost przychodów w 2024 roku Netflix szacuje na 13-15%. W połowie tego przedziału prognoza jest nieco niższa od konsensusu Wall Street, który zakłada wzrost o 14,4%. Firma podtrzymała wcześniejszą prognozę wolnych przepływów pieniężnych na poziomie około 6 miliardów dolarów w tym roku.

Netflix zapowiedział również, że zaprzestanie kwartalnego raportowania danych o liczbie subskrybentów i średnim przychodzie na użytkownika. Ta decyzja zaskoczyła Wall Street, ponieważ były to dotychczas kluczowe wskaźniki dla inwestorów. Firma uważa, że wskaźniki te stały się mniej istotne ze względu na oferowanie obecnie wielu planów w różnych cenach. Nowe podejście do raportowania zacznie obowiązywać od pierwszego kwartału 2025 roku. Netflix zapewnił jednak, że będzie informować o „ważnych kamieniach milowych w liczbie subskrybentów”.

Na pytanie dotyczące decyzji na konferencji telefonicznej dotyczącej wyników finansowych w czwartek, co-CEO Greg Peters powiedział, że zmiana wynika z chęci skupienia się bardziej na „kluczowych metrykach, które uważamy za najważniejsze", w tym na dochodach operacyjnych, zysku na akcję, marżach i wolnym przepływie gotówki. Drugi ceo-CEO firmy, Ted Sarandos, dodał, że uważa, iż „to lepsze podejście odzwierciedla ewolucję biznesu... i jest bardziej zgodne z tym, jak zarządzamy wewnętrznie".

Polska w gronie 25 najatrakcyjniejszych rynków dla inwestorów. Nasz kraj znalazł się w tym prestiżowym rankingu po raz pierwszy

Warto wspomnieć, że wcześniej Netflix zrezygnował z podawania prognoz dotyczących wzrostu liczby subskrybentów.

Netflix powiedział, że zwiększył swoją linię kredytową z 1 miliarda do 3 miliardów dolarów. W ostatnim kwartale spłacił 400 milionów dolarów starszych obligacji i wykupił akcje o wartości 2 miliardów dolarów.

Ostatnie kwartalne wyniki zawierały niegotówkowy zysk w wysokości 131 milionów dolarów związany z zadłużeniem w euro.

Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: