Przejdź do treści
microsoft
Kategoria::
Kategoria

Sztuczna inteligencja napędza Microsoft. Akcje zyskują na wartości po publikacji wyników

Akcje Microsoft zanotowały wzrost po czwartkowej sesji, po opublikowaniu lepszych niż przewidywano wyników za marcowy kwartał. Firma, będąca gigantem oprogramowania, osiągnęła kolejny kwartał znakomitych rezultatów w obszarze przetwarzania w chmurze Azure, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na obciążenia związane ze sztuczną inteligencją.

2024: Zmarnowany rok - prognoza Saxo Banku na II kwartał jest już dostępna

REKLAMA

W ciągu kwartału firma osiągnęła przychody w wysokości 61,9 mld USD, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z poprzednim okresem i przekracza konsensus uliczny na poziomie 60,9 mld USD, śledzony przez FactSet. Zysk na akcję wyniósł 2,94 USD, co przewyższyło prognozy uliczne na poziomie 2,82 USD.

Zagraniczne spółki zaczynają publikację raportów finansowych za 1Q2024. Jak wykorzystać podwyższoną zmienność rynku i poszczególnych walorów?

W segmencie Produktywności i Procesów Biznesowych, który obejmuje m.in. oprogramowanie Office, firma osiągnęła przychody w wysokości 19,6 mld USD, co oznacza wzrost o 12% i znajduje się w górnym zakresie prognozowanego przedziału od 19,3 mld USD do 19,6 mld USD.

Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024

W przypadku Intelligent Cloud, w tym platformy Azure, przychody wyniosły 26,7 mld USD, co oznacza wzrost o 21% i przekroczenie zakładanego przez firmę przedziału od 26 mld USD do 26,3 mld USD.

Wzrost Azure wyniósł 31%, przewyższając konsensus uliczny na poziomie 28%, przyspieszając wzrost z poprzedniego kwartału, który wynosił 30%. Wzrost ten w ostatnim kwartale obejmował siedem punktów procentowych wzrostu związanego ze sztuczną inteligencją, w porównaniu z sześcioma punktami procentowymi w poprzednim kwartale.

Tesla zaskoczyła negatywnie wynikami za 1Q2024, ale udowadnia, że jest spółką AI

W dziale More Personal Computing, obejmującym gry, system Windows i sprzęt Surface, Microsoft odnotował przychody w wysokości 15,6 mld USD, co oznacza wzrost o 17%, co znacznie przekracza prognozowany zakres od 14,7 mld USD do 15,1 mld USD.

Firma poinformowała, że całkowite przychody z Microsoft Cloud wyniosły 35,1 mld USD, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Meta Platforms po raporcie za 1Q2024: wyniki finansowe pozytywnie, ale inwestorów martwią wydatki na AI i perspektywy

Microsoft zanotował 12% wzrost przychodów z reklam

Rezerwacje komercyjne w tym kwartale wzrosły o 29% w porównaniu z rokiem poprzednim, co świadczy o utrzymującej się sile biznesowej, w przeciwieństwie do 17% wzrostu w kwartale grudniowym i 11% wzrostu rok wcześniej.

Firma wykupiła akcje o wartości 2,8 mld USD w ciągu tego kwartału. Inwestycje w kwartale sięgnęły 14 mld USD, „aby wspomóc popyt na nasze rozwiązania w chmurze i sztuczną inteligencję", powiedział Microsoft. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 31,9 mld USD, co oznacza wzrost o 31%, „dzięki wysokim rachunkom związanym z usługami chmurowymi i inkaso". Firma zauważyła, że przychody z reklam w wyszukiwarkach i wiadomościach, pomijając koszty pozyskiwania ruchu, wzrosły o 12%.
 

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Tagi

udostępnij: