Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 19 kwietnia [codziennie o 7.00 rano]. Ceny energii wzrosną od lipca o maksymalnie 30 zł; Budka: wycofanie się z fuzji Orlenu i Lotosu niemożliwe; Atom będzie kosztować 150 mld zł; Tauron chce się pozbyć dwusetek

Informacja dnia

„Szacujemy, że podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych (od lipca br.) będą wynosiły maksymalnie 30 zł” – stwierdził w rozmowie z Piotrem Maciążkiem sekretarz stanu w MKiŚ, Miłosz Motyka. Wywiad ukaże się dziś na Wzielonejstrefie.pl.

„Wierzę, że nie będzie takiej potrzeby (by zamrażać ceny energii w 2025 r.), ale rząd jest od tego, by reagować na bieżąco i rząd jest od tego – nie wróżąc z fusów, ale przygotowując odpowiednio budżet- aby mieć odpowiednie rozwiązania” – dodał polityk.

„Według naszego departamentu prawnego nie ma ryzyka w zakresie udzielania pomocy publicznej, by przedłużyć zamrażanie cen energii po grudniu br. Dla nas zabezpieczenie interesów milionów polskich rodzin jest absolutnym priorytetem” – podkreślił Motyka odnosząc się do zarzutów formułowanych przez Lewiatan.

Nagłówki warte uwagi

X files 

„Stany Zjednoczone są zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej w kierunku czystych, bezpiecznych i przystępnych cenowo źródeł energii. Małe reaktory modułowe stanowią ważną część tej transformacji. W tym tygodniu spotkałem się z Michałem Sołowowem, aby omówić kolejne kroki na drodze do wprowadzenia wiodącej technologii SMR GE Hitachi do Polski” – pisze na swoim koncie w serwisie X, ambasador USA, Mark Brzezinski. 

Przypomnijmy, że ABW zgłosiła wątpliwości, co do spółki OSGE, która w okresie urzędowania poprzedniego rządu, mimo negatywnej opinii służb, uzyskała zgody lokalizacyjne od resortu klimatu. Sprawa jest obecnie analizowana przez rząd Donalda Tuska.

https://x.com/USAmbPoland/status/1780943561472593966

 

udostępnij: