Zielony briefing 13 luty [codziennie o 7.00 rano]. Nowe otwarcie w relacjach polsko – francuskich, karuzela zmian w spółkach skarbu państwa, ceny uprawnień CO2 wróciły do poziomu z okresu pandemii
Informacja dnia
W relacjach polsko – francuskich coraz większy nacisk kładzie się na współpracę w dziedzinie energii jądrowej. Podczas wczorajszego spotkania Tusk – Macron w Paryżu prezydent Francji podkreślił, że oba kraje są w czołówce promotorów atomu w UE i aktywnie realizują własne inicjatywy w tym zakresie.
Zdaniem polityków Polska i Francja planują intensyfikować swoje wysiłki w rozwoju energetyki jądrowej, co nie tylko zwiększy niezależność energetyczną obu krajów, ale także przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, stanowiąc istotny krok w kierunku bardziej zrównoważonych źródeł energii.
„Nowe otwarcie” w stosunkach bilateralnych jest interesujące w kontekście aktywności francuskiego EDF w Polsce, które walczy o to, by zostać partnerem technologicznym drugiej lokalizacji w ramach polskiego programu budowy elektrowni atomowych.
Pierwszą lokalizację otrzymało amerykańskie Westinghouse, ale wybrano tę firmę w trybie bezprzetargowym z pominięciem prawidłowo przeprowadzonego postępowania konkurencyjnego. W efekcie wybór ten może być kwestionowany przez KE.
Nagłówki warte uwagi
Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu Gaz-System
- Ceny uprawnień do emisji CO2 wróciły do poziomu notowań z okresu pandemii Covid-19
X files
Donald Tusk spotkał się w Paryżu z Emmanuelem Macronem. Efektem wizyty jest zapowiedź nowego traktatu polsko - francuskiego określający współpracę w dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej, językowej i kulturalnej.