Zielony briefing 4 marca [codziennie o 7.00 rano]. Banki rozwojowe sfinansują atom?; Będzie zmiana ministra klimatu?; System energetyczny nie radzi sobie z OZE
Informacja dnia
Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi, wezwał globalne banki rozwoju i ich rządowych udziałowców do finansowania nowych projektów związanych z energią jądrową. Ostrzegł, że brak takiego finansowania może opóźnić transformację energetyczną.
W tym kontekście światowi przywódcy mają wziąć udział w szczycie poświęconym energii jądrowej w Brukseli, gdzie będą omawiane sposoby przezwyciężenia sprzeciwu niektórych krajów, w tym Niemiec, wobec finansowania projektów jądrowych przez banki rozwoju.
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, nazwał debatę na temat energii jądrowej "martwą" i podkreślił sprzeciw kraju wobec tej formy energii od katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Niemcy argumentują również, że uznawanie energii jądrowej za zieloną może odciągnąć kapitał od inwestycji w nowe technologie, takie jak zielony wodór.
MAEA naciska na zmiany praktyk kredytowych banków rozwoju, a zwolennicy energii jądrowej twierdzą, że wsparcie tych instytucji jest kluczowe dla osiągnięcia celu zwiększenia globalnej mocy jądrowej do 2050 roku. Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) unikają finansowania nowych projektów jądrowych od pewnego czasu, częściowo z powodu sprzeciwu niektórych krajów.
MAEA szacuje, że roczne inwestycje w energię jądrową muszą wzrosnąć ponad dwukrotnie do 100 mld USD do 2030 roku, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego dotyczące zerowych emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.
Nagłówki warte uwagi
- W kalendarzu mamy jeszcze zimę, ale w produkcji zielonej energii 3 marca to istotnie początek energetycznej wiosny. Produkcji energii z OZE było na tyle dużo, że operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiał zredukować moc produkcji energii z OZE.
- Nie ma możliwości dzisiaj, abyśmy zatrzymali projekt jądrowy, ale trwa przegląd dokumentacji dotyczący m. in. możliwości dotrzymania terminów - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando
X files
Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet, sugeruje że ze swoim stanowiskiem może się pożegnać minister klimatu, Paulina Hennig – Kloska.