Przejdź do treści

Kategoria:

Złe informacje dla JSW – Chiny odwracają się od produkcji stali z węgla koksującego

Udostępnij

Chiny wstrzymały zezwolenia realizację projektów związanych z produkcją stali na bazie węgla koksującego. Ta informacja z pewnością wpłynie na rynek węgla koksującego, a więc i kondycję producentów tego surowca – w tym JSW.

Chiny zmniejszą zapotrzebowanie na węgiel koksujący

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) opublikowało dziś raport, który wskazuje na ważny krok Chin w kierunku dekarbonizacji przemysłu stalowego. W pierwszej połowie roku, po raz pierwszy od ogłoszenia głównych celów neutralności klimatycznej w 2020 roku, Chiny nie zezwoliły na realizację żadnych projektów związanych z produkcją stali na bazie węgla. Zamiast tego, wszystkie zatwierdzone projekty dotyczące 7,1 miliona ton rocznej produkcji stali korzystają z elektrycznych pieców łukowych, które są bardziej przyjazne dla środowiska, wykorzystując recykling złomu oraz energię elektryczną.

Zobacz także: Orlen zajmuje miejsce Gazpromu na Słowacji. Tworzy się rynek dla nowych gazoportów w Zatoce Gdańskiej

Transformacja chińskiego sektora stalowego

Transformacja przemysłu stalowego w Chinach, który jest drugim co do wielkości źródłem emisji dwutlenku węgla w kraju, stanowi kluczowy element planu osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 roku. Pekin podejmował różne działania w ostatnich latach, takie jak ograniczenie produkcji stali surowej oraz promowanie czystszych technologii produkcji stali. Niemniej jednak, przemysł ten wciąż stoi przed wyzwaniami, w tym niskimi marżami.

Decyzja o zaprzestaniu wydawania pozwoleń na projekty oparte na węglu może być przełomowym momentem w chińskich wysiłkach na rzecz dekarbonizacji przemysłu stalowego. CREA prognozuje, że dzięki tej polityce Chiny będą mogły zredukować emisję dwutlenku węgla z przemysłu stalowego o 200 mln ton do 2025 roku, co oznacza spadek o 10% w porównaniu do szczytu z 2020 roku.

W maju Chiny ogłosiły nowy plan działania dla sektora stalowego na lata 2024–2025, który zakłada redukcję emisji o 53 mln ton oraz ograniczenie eksportu produktów żelaznych i stalowych o niskiej wartości. 

Co z tego wynika?

Dla polskiej spółki JSW, która produkuje węgiel koksujący niezbędny do tradycyjnej produkcji stali, decyzja Chin o porzuceniu produkcji stali opartej na węglu to zła wiadomość. Popyt w Chinach jest jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę węgla koksującego, a ta znajduje odzwierciedlenie w cenie akcji producentów, w tym JSW.

 

 

Udostępnij