Alert europejski: Na ratunek europejskim metalom
19 marca br. Komisja Europejska opublikowała kolejny głośno zapowiadany element Czystego Ładu Przemysłowego – Plan działania na rzecz sektora stalowego i metalurgicznego. Zaprezentowany dokument ma na celu wzmocnienie konkurencyjności sektora i zabezpieczenie jego przyszłości.
SUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER LEGISLACYJNY
Znaczenie sektora stalowego w Europie
Jak informuje Komisja Europejska: „Europejski przemysł stalowy ma fundamentalne znaczenie dla europejskiej gospodarki, zapewniając wkład w kluczowe sektory, takie jak motoryzacja, czyste technologie i obronność. Silny przemysł stalowy i metalurgiczny w Europie ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania bezpieczeństwa UE w obecnym kontekście geopolitycznym […]. Sektor ten znajduje się dziś w krytycznym punkcie zwrotnym, w obliczu wysokich kosztów energii, nieuczciwej globalnej konkurencji i potrzeby inwestycji w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych”.
Wspomniane przez organ wykonawczy UE znaczenie sektora dla obronności, a także prezentacja dokumentu 19 marca br. nie jest przypadkowa. W tym samym dniu oficjalnie zaprezentowane zostały inne dokumenty, które - choć nie bezpośrednio – są związane z stalą i pozostałymi metalami. Mowa o Białej Księdze UE na rzecz Obronności oraz planie ReArm UE, co w połączeniu ze zmieniającą się w ostatnich miesiącach (i latach) sytuacją geopolityczną wydaje się być bardzo przemyślanym posunięciem.
Na ratunek europejskiemu przemysłowi
Docelowo, zaprezentowany przez Komisję Plan działania będzie zapewniał krótko- i średnioterminową odpowiedź na wyzwania, z którymi mierzy się sektor stali oraz pozostałe sektory związane z innymi metalami. Wśród kluczowych działań i zamierzeń organ wykonawczy wymienił m.in.:
1. Zapewnienie przystępnych cenowo i bezpiecznych dostaw energii – poprzez promocję korzystania umów typu PPA i zachęcanie państw członkowskich do wykorzystania m.in. obniżonych taryf sieciowych w celu złagodzenia zmienności cen energii elektrycznej. Co więcej, docelowo KE miałyby również zająć się ułatwieniami dla szybszego dostęp do sieci dla energochłonnych gałęzi przemysłu.
2. Dalsze zapobieganie ucieczce emisji – w tym obszarze Komisja Europejska zamierza w II kwartale br. wydać komunikat w sprawie sposobu rozwiązania problemu ucieczki emisji w przypadku towarów CBAM eksportowanych z UE do krajów trzecich. Ponadto organ wykonawczy UE zamierza również przeprowadzić przegląd mechanizmu CBAM, a do końca 2025 r. przedstawić pierwszy wniosek ustawodawczy rozszerzający jego zakres.
3. Rozbudowa i ochrona europejskich zdolności przemysłowych – poprzez zaostrzenie obecnych środków ochronnych dotyczące stali oraz zaproponowanie nowego długoterminowego środek w celu utrzymania wysoce skutecznej ochrony unijnego sektora stalowego po wygaśnięciu obecnych środków ochronnych w połowie 2026 roku.
4. Zwiększenie poziomu GOZ w przemyśle stalowym i metalurgicznym – poprzez ustanowienie wiążących celów recyklingowych w obszarze stali i aluminium, a także zaproponowanie nowych środków handlowych związanych ze złomem, aby poprawić jego dostępność.
5. Zmniejszenie ryzyka dekarbonizacji – poprzez przeznaczenie 150 mln euro za pośrednictwem Funduszu Badawczego Węgla i Stali w latach 2026-2027 oraz dodatkowych 600 mln euro za pośrednictwem programu „Horyzont Europa na zwiększenie popytu w na niskoemisyjne metale produkowane w UE.
6. Ochronę miejsc pracy w przemyśle – poprzez realizację aktywnej polityki wspierającej rozwój umiejętności celem ochrony 2,6 mln osób zatrudnionych (pośrednio i bezpośrednio) w przemyśle.
Co z tego wynika?
Przemysł zbrojeniowy funkcjonujący w UE potrzebuje stali i pozostałych metali do zaspokojenia zwiększonego popytu związanego z obecnie realizowanymi i – co ważne – nadchodzącymi zamówieniami. Wsparcie sektora produkcji stali, a także poprawa jego konkurencyjności względem globalnych konkurentów powinno być dziś jednym z fundamentalnych elementów (obok bezpieczeństwa energetycznego) poprawy bezpieczeństwa zarówno całej UE, jak i każdego z państw członkowskich z osobna.