Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Ciepły październik pozwolił Polsce zachować 98 proc. zapełnienia magazynów gazu

Udostępnij

Dobra pogoda i wysokie temperatury w październiku i na początku listopada sprzyjają Polsce w obliczu kryzysu energetyczno – paliwowego. Zapasy w krajowych magazynach gazu pozostają niemal nienaruszone.


Rosyjski szantaż nieskuteczny

Mimo działań rosyjskich, które są obliczone na utrudnienie funkcjonowania rynków gazu ziemnego w Europie sytuacja ustabilizowała się. UE udało się zastąpić dużą część importu gazu z Rosji dostawami LNG (ma to negatywny wpływ na ceny).

Przekierowanie dostaw było możliwe głównie dzięki Chinom (m.in. polityki zera tolerancji wobec COVID). To kosztem Państwa Środka gaz skroplony trafiał do Europy.

Państwa UE zapełniły swoje magazyny gazu średnio w 90 proc. co pozwoli im przetrwać zimę. Prawdziwym wyzwaniem będzie ich ponowne uzupełnienie wiosną (w lutym zapasy spadną do 20 - 25 proc.)

Te realia odzwierciedla stopniowe odprężenie na będącej rynkowym benchmarkiem holenderskiej giełdzie TTF. Jeszcze w sierpniu płacono za gaz około 350 euro za MWh dziś jest to 112.

Wejście w życie nowych sankcji na Rosję: nadchodzi Armagedon na rynku diesla i LPG

Spowolnienie gospodarcze to mniejsza konsumpcja

Symbolem tych zmian jest ponowne uruchomienie produkcji przez Grupę Azoty. Będziemy obserwować jak wpłynie to na zużycie błękitnego paliwa, bo ta grupa to jej największy konsument. Nie zmienia to jednak faktu, że problemy gospodarcze generalnie przełożą się na spadek zużycia w Polsce. Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że konsumpcja błękitnego paliwa nie przekroczy w 2022 r. 18 mld m3. To o 2 mld m3 mniej niż w ubiegłym roku.

Sytuację doskonale pokazuje zapełnienie krajowych magazynów gazu. Obecnie wynosi ono 98 proc. To dobra informacja, choć warto pamiętać, że Polska posiada niewielkie zapasy sięgające 3,2 mld m3 surowca. Z drugiej strony ich zdolności „rosną” dzięki spadającej konsumpcji.

Co z tego wynika?

Polska zdołała w ostatnich miesiącach otworzyć większość projektów poprawiających zdolności dywersyfikacyjne krajowego rynku gazowego, w tym: gazociąg Baltic Pipe (dostępna jest niepełna przepustowość), interkonektor z Litwą (zapewniający połączenie z gazoportem w Kłajpedzie) i interkonektor ze Słowacją.

Ponadto dobra pogoda i spadająca konsumpcja gazu powodują, że Polska ma coraz większe szanse przejść w miarę bezboleśnie kryzys energetyczny, który w wyniku wojny na Ukrainie dotknął Europę.

Udostępnij