Przejdź do treści
Kategorie

Prezes Światowej Rady Energetycznej: Zielona transformacja nie będzie idealna i będziemy potrzebować gazu ziemnego

Udostępnij

Angela Wilkinson, Dyrektor Światowej Rady Energetycznej, stwierdziła, że gaz ziemny będzie kluczowym składnikiem w procesie transformacji energetycznej na drodze do zrównoważonej przyszłości. Wilkinson podkreśliła, że w celu osiągnięcia celów związanych z odnawialnymi źródłami energii, konieczne będzie wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego oraz jego technologii z odzyskiwaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla.


Ziemia stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z problemami klimatycznymi, a dyskusje na temat sposobów łagodzenia ich skutków skupiają się na transformacji energetycznej. Odejście od paliw kopalnych jest w tym procesie niezbędne, ale przebieg zmian zależy od wielu czynników, takich jak technologia, finanse i współpraca międzynarodowa.

Gaz nieodłącznym elementem w zielonej transformacji

Temat transformacji energetycznej został poruszony podczas dyskusji panelowej prowadzonej przez  CNBC. Podczas debaty głos zawarła Angela Wilkinson, sekretarz i dyrektor generalny Światowej Rady Energetycznej z siedzibą w Londynie.

Zdaniem  Wilkinson gaz będzie nieodłącznym elementem w realizacji celów związanych z zieloną transformacją.

„Rzeczywistość jest taka, że aby uzyskać odnawialne źródła energii na szeroką skalę, będziemy musieli mieć innych "przyjaciół" czystej energii w miksie, będziemy musieli zbudować wiele mostów czystej energii"- powiedziała  Wilkinson.

„Musimy zastosować wodorową technologię, będziemy musieli użyć gazu z technologią CCS [odpowiedzialną za odzyskiwanie i magazynowanie dwutlenku węgla], będziemy musieli wzmocnić sieć energetyczną”- dodała.

Pomysł wykorzystania gazu jako paliwa "przejściowego", które wypełniłoby lukę pomiędzy światem zdominowanym przez paliwa kopalne a takim, w którym większość stanowią źródła odnawialne, nie jest nowy i już od jakiegoś czasu stanowi źródło gorącej debaty.

Czy wodór zastąpi gaz?

W ostatnich latach wiele państw i przedsiębiorstw zaczęło stawiać na zielony wodór jako sposób na dekarbonizację przemysłu i sektorów kluczowych dla współczesnego życia.

Wodór jako źródło energii ma wiele zalet, w tym niską emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz możliwość wykorzystania w różnych sektorach. Niestety, jego produkcja nadal opiera się na paliwach kopalnych, co może utrudnić szybkie i powszechne wdrożenie tej technologii.

W związku z tym, jednym z argumentów przemawiających za wykorzystaniem gazu jako paliwa przejściowego jest fakt, że wodór wymaga dalszych badań i rozwoju, co może zająć sporo czasu. W międzyczasie, gaz może być stosowany jako alternatywne źródło energii, które generuje znacznie mniejszą ilość szkodliwych emisji niż tradycyjne paliwa kopalne.

Co z tego wynika?

W czasie trwania badań i rozwoju technologii wodorowej, wykorzystanie gazu jako alternatywnego źródła energii może przynieść liczne korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Gaz ziemny jest relatywnie czystym źródłem energii, a jego dostępność i koszty są porównywalne z tradycyjnymi paliwami kopalnymi, co czyni go bardziej dostępnym dla większej liczby konsumentów.

Jednoczęsnie, badania nad wodorem wciąż trwają i wykazują wiele obiecujących zastosowań, które mają potencjał do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w przyszłości. Dlatego też, wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego może stanowić dobry sposób na zapewnienie czystszych i bardziej zrównoważonych źródeł energii w krótkim okresie, podczas gdy technologie wodorowe będą się rozwijać.

Udostępnij