Wojna w Ukrainie, a dolar, euro i giełda. Jak na doniesienia z frontu reagują inwestorzy
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
11 kwi 2022, 07:54

Wojna w Ukrainie, a dolar, euro i giełda. Jak na doniesienia z frontu reagują inwestorzy i co dla nich jest obecnie ważne

Wybuch wojny w Ukrainie okazał się dla rynków finansowych i inwestorów zaskoczeniem. Co ciekawe, nie wszystkie rynki reagowały w ten sam sposób. Jak zachowywała się giełda w USA, Niemczech i Polsce oraz rynki walutowe i jakie informacje są w tej chwili kluczowe? O tym w nowej analizie wideo.

Pierwsza reakcja na wybuch wojny była bardzo nerwowa. W tej chwili jednak, praktycznie wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe na świecie zanegowały całe spadki wywołane tym wydarzeniem. Inaczej reagowała giełda w USA, Niemczech i Polsce, ale wszystkie znajdują się już powyżej poziomów sprzed wejścia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. 

Zobacz także: To koniec obowiązującego paradygmatu ekonomicznego. Stoimy w obliczu szoku podażowego, ocenia główny ekonomista Saxo Bank

Doniesienia z frontu uwzględnione w wycenach

Takie zachowanie indeksów i rynku walutowego sugeruje, że inwestorzy zaczynają wyceniać scenariusz wygaszania konfliktu lub braku jego dalszej eskalacji. Im mniej negatywnych informacji ze wschodu, tym coraz śmielej będą sobie poczynać kupujący. To oznacza, że informacje bezpośrednio z linii frontu będą miały dla giełdy i inwestorów coraz mniejsze znaczenie i kluczowe dla cen i rynków będą inne dane i wydarzenia. Jak w obecnej sytuacji wygląda rozkład sił rynkowych, jakie są prawdopodobne scenariusze - to właśnie omawiamy w najnowszej analizie wideo.
 


Zapraszam do analizy wideo, w której analizujemy sytuację na indeksie S&P500, DAX, WIG, WIG20, sWIG80, WIGbanki, WIGenergia, WIGgórnictwo, EURPLN i USDPLN.   

Zobacz także: Prezes NBP podczas konferencji: To jest inflacja wojenna, spowodowana konfliktem za naszą wschodnią granicą

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost