2:0 dla Polski również na giełdzie
Polska zadziwia nie tylko na piłkarskim boisku. Po sobotnim zwycięstwie "Naszych Orłów" nad reprezentacją Niemiec chciałbym zwrócić uwagę, że na giełdowym parkiecie również wygrywamy z rynkiem niemieckim 2:0.
WIG20TR vs DAX perspektywa długoterminowa
Zanim napiszę, o co dokładnie chodzi zwrócę uwagę, że przeprowadziliśmy porównanie ze sobą dwóch indeksów dochodowych, w których skład wchodzi z jednej strony 20 największych polskich spółek (#WIG20TR), a z drugiej 30 największych firm niemieckich (#DAX).
Wykres 1: Indeks DAX (góra), WIG20TR (dół), interwał miesięczny, lata 2006 – 2014.
Porównanie obydwu indeksów w szerszej perspektywie (Wykres 1) jednoznacznie pokazuje, że dużo lepszym rynkiem, zwłaszcza w odniesieniu do poprzedniej hossy, jest giełda niemiecka. W tym momencie indeks #DAX znajduje się powyżej zarówno swoich maksimów z 2007 roku (szczyt hossy nieruchomości) jak i 2011 roku (szczyt przed kryzysem PIIGS).
Pierwszy punkt dla GPW
W krótszej perspektywie jednak obraz obydwu rynków wygląda zupełnie inaczej.
Wykres 2: Index DAX (góra), WIG20TR (dół), interwał dzienny, rok 2014.
Jeżeli porównamy ze sobą indeks #DAX i #WIG20TR w perspektywie ostatniego roku (Wykres 2), to zdecydowanie lepiej prezentują się polskie blue chipy. Indeks #WIG20TR wciąż pozostaje powyżej swoich minimów z sierpnia, oscylując w okolicy zgrupowania swoich średnich SMA50, 100 i 200 oraz szczytu z czerwca 2014.
Absolutnie nie można tego powiedzieć o indeksie #DAX. Zszedł on poniżej analogiczne poziomy i co więcej wspomniane średnie SMA50, 100 i 200 skierowane są w dół.
2:0 od średniaków
Prawdziwy nokaut dla niemieckiego rynku stanowi jednak dopiero porównanie indeksów dochodowych średnich spółek.
Wykres 3: Index mDAX (góra), mWIG40 (dół), interwał dzienny, rok 2014.
Niemiecki #mDAX zdecydowanie przełamał swoje minima z sierpnia, podczas gdy polski #mWIG40 wciąż oscyluje zdecydowanie powyżej analogicznych poziomów (Wykres 3). Podobnie wygląda zestawienie, jeśli chodzi o odniesienie do maksimów dla indeksów z czerwca oraz średnich SMA50, 100 i 200.
Co to oznacza w praktyce?
Polski rynek giełdowy jest najsilniejszy, w stosunku do niemieckiego, od co najmniej 2012 roku, (koniec kryzysu PIIGS na rynku giełdowym). Jest to sygnał, że najprawdopodobniej inwestorzy zagraniczni wykorzystują wyprzedaż na rynkach dojrzałych do zajmowania pozycji na naszej giełdzie. Takie okresy jak teraz, podwyższonej podaży akcji ze względu na słabą sytuację w USA, są jedynymi, w których mają szansę zająć większe pozycje. Jeżeli kupują polskie akcje, to dlatego, że oczekują mocnego ruchu w górę, jak sytuacja na rynkach rozwiniętych się uspokoi.
Dlatego, po trwającej niecały miesiąc przecenie, weszliśmy najprawdopodobniej w okres, kiedy znowu warto rozglądać się za okazjami inwestycyjnymi i wykorzystywać przecenę do odkupywania akcji po niższych cenach. Gdy sytuacja za oceanem wreszcie się uspokoi polski rynek najprawdopodobniej ruszy mocno w górę i wtedy trudno będzie się załapać na odjeżdżający pociąg.
Aktualności ze Strefy Inwestorów
Czy spadek inflacji w USA znowu zmiażdży rynki giełdowe? |
|
Na rynku znów robi się nerwowo. Wczorajsza sesja za oceanem zakończyła się solidną przeceną. Wygląda na to, że #FED po raz kolejny ma "solidny orzech do zgryzienia". Jeszcze nie wycofał się do końca z programu QE, a do gospodarki USA ponownie powraca ryzyko spadku inflacji. Wszystko za sprawą silnego dolara i spadających cen surowców na światowych giełdach. To oczywiście przekłada się na pogorszenie nastrojów na światowych giełdach. Czytaj dalej... |
Jak na emeryturę oszczędza Prezydent Bronisław Komorowski, a jak Barack Obama? |
|
Czy Prezydent Bronisław Komorowski oszczędza na emeryturę? Jak duże oszczędności zgromadził Prezydent USA Barack Obama? Jak w tym zestawieniu wygląda minister finansów i doktor nauk ekonomicznych Mateusz Szczurek? Kto z polskiej klasy politycznej ma duże zaangażowanie na rynku kapitałowym? Sprawdzamy jak na swoją emeryturę oszczędzają znani politycy w ramach cyklu tworzonego we współpracy ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych pt. "Oszczędzaj na emeryturę". Czytaj dalej... |
Debiut Polwax na GPW (fotorelacja) |
|
W poniedziałek, 6 października 2014 r. mieliśmy okazję wziąć udział w uroczystości pierwszego notowania spółki Polwax S.A. Prezesem spółki i jednocześnie największym indywidualnym akcjonariuszem jest Dominik Tomczyk, wieloletni członek Strefy Inwestorów, którego można znaleźć na strefie pod nickiem Dominik. Czytaj dalej... |
WIDEO: Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014? |
|
Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014? Sprawdź teraz najnowszą analizę wideo! Znajdziesz w niej podsumowanie wydarzeń rynkowych z września 2014, komentarz bieżącej sytuacji i prawdopodobny scenariusz na najbliższą przyszłość, na zagranicznych rynkach finansowych i w Polsce. Zobacz wideo... |