Bitcoin, Funt, Złoto i obligacje szaleją. Inwestorzy boją się BREXITU
Dużymi krokami zbliża się referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Odbędzie się ono w czwartek, 23 czerwca 2016 r. Jeżeli zwyciężą brytyjscy eurosceptycy, to może to być jeden z największych wyłomów na politycznej mapie Europy. Jeszcze większy „wyłom” może nastąpić na rynkach finansowych.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie pozostanie bowiem bez wpływu na gospodarkę tamtejszego kraju. Głównie wstrząśnie to jednak rynkami finansowymi. Londyn cały czas cieszy się statutem Europejskiego Centrum Finansowego i wyjście spod jurysdykcji Unijnej może oznaczać duże utrudnienia w przepływie kapitału. Inwestorzy to wiedzą i mają w związku z tym spore obawy.
4 wykresy, które pokazują, że inwestorzy boją się BREXITU
Bitcoin
Wykres 1. Notowania Bitcoin, lata 2013 - 2016.
Wczoraj notowania Bitcoina wzrosły o 20%. Kurs wirtualnej waluty od minimów z 2015 r. wzrósł już o 318%. Co prawda do historycznych szczytów z 2013 roku (apogeum kryzysu PIIGS) wciąż daleko, ale od początku miesiąca Bitcoin zyskał 50%.
Niemieckie obligacje
Wykres 2. Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec, lata 2008 - 2016.
Rośnie apetyt na bezpieczeństwo. W związku z tym inwestorzy chętnie kupują bezpieczne 10-letnie obligacje Niemiec. Ich rentowność jest obecnie na najniższym poziomie w historii i wynosie zaledwie 0,3% rocznie.
Index Funta Brytyjskiego
Wykres 3. Indeks Funda Brytyjskiego lata 2015 – 2016
W związku z tym, że Wielka Brytania może wyjść z Unii Europejskiej inwestorzy, na wszelki wypadek, wyprzedają brytyjską walutę. Index Funta Brytysjkiego stracił w rok 12,5%, a od początku czerwca uległ przecenie o ponad 5%.
Złoto
Wykres 4. Kurs Złota w USD lata 2003 - 2016
Pomimo silnego Dolara do łask inwestorów wraca też Złoto. Od początku miesiąca ten metal zyskał na wartości 7,5% i zbliża się do maksimów z maja 2016 roku.
23 czerwca 2016 przekonamy się czy obawy inwestorów odnośnie BREXITU się zmaterializują. Jeżeli nie, to napompowane wyceny bezpiecznych aktywów stracą na wartości. Jeżeli tak się stanie, to może się sporo dziać na rynkach i czeka nas ciekawa druga połowa roku.