Pieniądze z OFE mają być lepiej wykorzystane, ale podreperują też budżet na 2018 rok [prezentacja MR i opinie] | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
04 lip 2016, 10:39

Pieniądze z OFE mają być lepiej wykorzystane, ale podreperują też budżet na 2018 rok [prezentacja MR i opinie]

W czasie poniedziałkowej konferencji wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zaprezentował plany związane z demontażem Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz przebudową II filara emerytalnego. Nie ma już wątpliwości, że plan rządu to całkowita rozbiórka systemu OFE. Ministerstwo już opublikowało prezentację ze szczegółami zmian. Wygląda na to, że konferencja wicepremiera sprawiła, że pojawiło się jeszcze więcej pytań, niż odpowiedzi.

Demontaż OFE w skrócie

Według planów rządu na początku 2018 roku 35 mld zł z OFE ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe pieniądze, 75% aktywów OFE, ma zostać przekazane do Otwartych Funduszy Inwestycyjnych Polskich Akcji, w ramach IKE.

Program Budowy Kapitału - prezentacja Ministerstwa Rozwoju

Pełna prezentacja „Program Budowy Kapitału”, która w czasie konferencji przedstawił wicepremier Morawiecki:

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Rząd wymyślił sposób, jak dopiąć budżet 2018 r.

25% środków z OFE ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jest to część składowa Budżetu Państwa. Dzięki zabraniu części pieniędzy z OFE, znajdą się środki na inne działania państwa.

Reakcja giełdy na nowy Plan

Pierwsza reakcja giełdy na publikację planu była jednoznacznie negatywna. Prawie 2% spadki sprawiły, że byliśmy najsłabszym indeksem na świecie. W trakcie konferencji na wszelki wypadek GPW nie uruchomiła notowań.

OFE się skończyło

W tym momencie jedno jest pewne. OFE jakie dotychczas znaliśmy skończyło się. Program wicepremiera Morawieckiego w zakresie oszczędzania na emeryturę ma rozsądne założenia, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czekamy zatem na projekt ustawy. Na razie reakcja giełdy jest znamienna.

Polski system emerytalny idzie w kierunku amerykańskiego

Według zapewnień rządu, środki z OFE mają trafić na indywidualne konta emerytalne i tam być zarządzane przez wiele instytucji finansowych. Przyszły emeryt sam będzie mógł decydować jaką strategię inwestycyjną wykorzysta. Idea zbliżona do amerykańskich kont emerytalnych 401K. OFE zmienią się w fundusze inwestycyjne, które będą konkurować o nasze pieniądze różnymi produktami i strategiami inwestycyjnymi. Idea słuszna, ale zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.  

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.