Od debiutu akcje Altus TFI zyskały +50% w czasie gdy WIG stracił -13% i to nie jest przypadek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
11 lip 2016, 14:42

Od debiutu akcje Altus TFI zyskały +50% w czasie gdy WIG stracił -13% i to nie jest przypadek

Dzisiaj mija druga rocznica od debiutu na giełdzie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Altus. Kurs akcji spółki od debiutu wzrósł 50%, aktywa pod zarządzaniem zwiększyły się trzykrotnie, a zysk spółki podskoczył o połowę. Altus TFI pokazuje, że nawet na słabym rynku można rozwijać biznes zarządzania aktywami.

Kurs akcji +50% w dwa lata

Czy gdybyście dwa lata temu mieli wiedzę o tym, co się wydarzy na polskim rynku giełdowym, to zainwestowalibyście w akcje debiutującego wtedy TFI? Myślę, że każdy by odpowiedział, że NIE.  

Wykres 1 Kurs akcji ALTUS TFI (góra) vs Indeks WIG dół, lata 2014 - 2016
Wykres 1 Kurs akcji ALTUS TFI (góra) vs Indeks WIG dół, lata 2014 - 2016

A jednak! W czasie, gdy #WIG stracił na wartości 13%, akcje #ALI zyskały 50%. Podczas debiutu w 2014 roku Altus miał pod zarządzaniem około 3,3 mld zł aktywów. Dzisiaj aktywa pod zarządzaniem tego TFI wzrosły do 9,3 mld zł, a zyski podskoczyły o około 50%, z 42 mln zł w połowie 2014 roku do 66,5 mln zł na koniec pierwszego kwartału 2016 (wartości za 4 kwartały).  

Najdroższe TFI na polskiej giełdzie

Wykres 2: Wartość rynkowa notowanych na giełdzie TFI: Altus (kolor czarny), Quercus (kolor czerwony), Skarbiec (kolor niebieski), lata 2014 - 2016.

Wykres 2 Wartość rynkowa notowanych na giełdzie TFI Altus (kolor czarny), Quercus (kolor czerwony), Skarbiec (kolor niebieski), lata 2014 - 2016.
Wykres 2 Wartość rynkowa notowanych na giełdzie TFI Altus (kolor czarny), Quercus (kolor czerwony), Skarbiec (kolor niebieski), lata 2014 - 2016.

Dzisiaj wartość rynkowa Altus TFI sięga 816 mln zł i jest ponad dwukrotnie większa od wartości Quercusa, 341 mln zł. Najniżej wyceniany jest Skarbiec TFI, którego wartość na giełdzie jest bliska 200 mln zł. Ciekawostką jest to, że wartość rynkowa wszystkich notowanych na giełdzie TFI od 2014 roku zachowuje się podobnie jak notowania WIG, za wyjątkiem głównego bohatera, czyli Altusa. Krótko mówiąc, spółka uniezależniła się od koniunktury giełdowej.  

W czym tkwi sukces Altus TFI?

„Sukces ma zawsze wielu ojców” i tutaj na pewno można by wymienić wiele powodów, dlaczego Altus TFI tak się rozwija na, powiedzmy sobie szczerze, słabym rynku. W naszej opinii kluczowe znaczenie ma jednak jedna zasadnicza kwestia.

Tabela 1 Stopy zwrotu funduszy Altus TFI. Źródło analizy.pl.
Tabela 1 Stopy zwrotu funduszy Altus TFI. Źródło analizy.pl.

Wygląda na to, że Altus powoli zmienia model funkcjonowania TFI na polskim rynku giełdowym. Większość funduszy, zwłaszcza tych najważniejszych, w swojej ofercie ma fundusze typu absolutnej stopy zwrotu. Krótko mówiąc, muszą one zarabiać co by się nie działo na rynku. Altus nie przerzuca ryzyka na klienta, który ma wybrać czy chce inwestować w akcje polskie, zagraniczne, małe, duże, obligacje czy surowce tylko mówi otwarcie: Hej, zainwestuj w ten fundusz, a my zrobimy co w naszej mocy, aby zarobić dla Ciebie pieniądze. Jak nam się uda to zarobisz i wtedy my też zarobimy. Klienci inwestują i zarabiają, bo wyniki Altus TFI za ostatnie 12 miesięcy są bardzo dobre. Zarabia też TFI i zarządzający, których zarobki są w głównej mierze uzależnione od osiągniętego wyniku. To wszystko sprawia, że klienci lgną do Altusa, a Altusowi zależy na tym, aby oni zarabiali. 

Gdzie jest sufit?

Jeżeli chodzi o przyszłość Altusa, to dużo zależy od tego, co się będzie działo z rynkiem. Widać po korelacji notowań Quercusa i Skarbca z WIG, że od tego nie uciekniemy. W tym momencie Altus jest dziesiątym pod względem wielkości aktywów TFI na polskim rynku. Wyprzedzają go tylko TFI związane z bankami i wielkimi instytucjami finansowymi. Niestety, płynność naszego rynku jest ograniczona, a ich fundusze coraz większe i to może utrudniać bicie rynku.

Widać, że w tym momencie Altus musi stawiać na wyniki i pomnażanie już zgromadzonego kapitału. Spółka ma więc wciąż możliwości rozwoju, bo zdobyła już zaufanie i aktywa klientów. Teraz będzie już jednak trudniej, ze względu na efekt bazy. Kto by jednak pomyślał dwa lata temu, że uda im się osiągnąć tak wiele? No i zawsze pozostaje opcja, że być może za rogiem czai się hossa, a wtedy kurs akcji spółki dalej będzie parł na północ, tak jak wszystkich TFI notowanych na GPW.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.