Duże roszady w akcjonariacie Polwaxu po opublikowaniu planów nowej inwestycji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 paź 2016, 12:42

Duże roszady w akcjonariacie Polwaxu po opublikowaniu planów nowej inwestycji

Główny akcjonariusz Polwax fundusz private equity Krokus Chem sprzedał wszystkie posiadane 32% akcji. Od funduszu odkupiły je krajowe TFI, które po raz pierwszy angażują się w akcjonariat Polwaxu w takim stopniu. Co więcej, wszystko odbyło się w momencie, kiedy spółka Polwax opublikowała plany nowej inwestycji, które mają znacząco przyspieszyć rozwój firmy.

Krokus Chem wychodzi z akcjonariatu Polwax

Dwa lata po debiucie Polwaxu na giełdzie, główny akcjonariusz spółki, fundusz typu private equity Krokus Chem sprzedał ostatnie akcje spółki. Zrobił to w czasie, gdy ogłoszony został projekt Future, który był długo oczekiwaną inwestycją Polwaxu.

Więcej na temat projektu Future

Fundusz poczekał więc, aż plany spółki przełożą się na konkretne działania, by znaleźć chętnych na przejęcie od niego znaczącego pakietu akcji.

Chętnych na papiery Polwaxu nie brakowało. Akcje spółki nie zostały rzucone na rynek, ale zaoferowane funduszom inwestycyjnym. Oferta spodobała się w szczególności trzem z nich: Pierwszym był TFI Aviva Investors Poland, który zwiększył swoje zaangażowanie w Polwax niemal dwukrotnie i teraz posiada 6,9% akcji. Drugim zaś TFI PZU Asset Management, który też był już wcześniej zaangażowany w spółkę. Teraz zwiększył swój udział w akcjonariacie z 1,5% do aż 7,4%. Znaczny pakiet akcji objął również TFI Trigon i ma obecnie 6,5% wszystkich akcji Polwaxu.

Dlaczego jest to istotne dla akcjonariuszy Polwaxu?

Wyjście głównego akcjonariusza ze spółki, odbyło się bezboleśnie dla pozostałych inwestorów. Kurs nie został zasypany akcjami funduszu private equity, a w akcjonariacie umocniły się fundusze inwestycyjne. Polwax był dotychczas notowany z dyskontem ze względu na takie ryzyko.

Obecnie w akcjonariacie Polwax jest co najmniej 9 instytucji finansowych, a to dużo jak na takiej wielkości spółkę. Świadczy to o tym, że inwestorzy instytucjonalni uwierzyli w nową inwestycję. Zwiększy to też ruch na akcjach Polwaxu i może się przełożyć na poprawę wyceny na giełdzie.

Wykres 1 Kurs akcji Polwax od debiutu, lata 2014 – 2016.
Wykres 1 Kurs akcji Polwax od debiutu, lata 2014 – 2016.

Od momentu zaprezentowania inwestycji Future, kurs akcji Polwax wzrósł 10%. Od samego debiutu z 2014, wraz z wypłaconymi dywidendami, Polwax przyniósł inwestorom 32% zysku.

Dlaczego fundusz sprzedaje akcje?

Spółka Polwax rozpoczęła działalność w 1999 roku. Do 2012 roku funkcjonowała w strukturach Grupy LOTOS. W tym właśnie roku, miał miejsce tzw. lewarowany wykup menedżerski, w którym wzięli udział menedżerowie spółki oraz fundusz private equity Krokus Chem. Objął on wtedy większość akcji.

Podstawowym celem działania funduszy private equity jest rozwinięcie spółki i sprzedaż sprawnie działającego biznesu, przeważnie na debiucie giełdowym. W ten sposób fundusze odzyskują kapitał, który mogą zainwestować w kolejne, młode spółki. Tak też było w przypadku Polwax, ale nie do końca. Fundusz, co prawda sprzedał akcje na IPO, ale tylko połowę. Pozostał w spółce jako największy akcjonariusz, ale już bez pakietu kontrolnego (32% akcji).

Teraz, gdy główny akcjonariusz sprzedał ostatnie akcje, nowi inwestorzy otrzymali spółkę dobrze zarządzaną, bez długów i z inwestycjami, które poprawią jej wyniki w przyszłości. 

Tak przeprowadzone wyjście private equity uwiarygodniło Polwax w oczach inwestorów i teraz przeszedł on pod kontrolę rynku. Obecnie największy pakiet akcji posiada prezes Dominik Tomczyk (11,7% akcji; 19,7% głosów na WZA).

Spółki wprowadzane na giełdę przez fundusze private equity mają wiele istotnych przewag. Są zwykle bardzo dobrze zarządzane, a na giełdę często wchodzą z dyskontem dla nowych inwestorów. Z drugiej strony istnieje obawa, jak będzie wyglądać sytuacja spółki po debiucie. Dokładnie dwa lata temu, Polwax #PWX wszedł na giełdę. Krokus Chem, który pomógł w debiucie, wyjście ze spółki zrealizował powoli, przy okazji znacząco umacniając jej pozycję.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.