Beata Szydło zapowiada walkę ze smogiem. Oto 10 spółek, z polskiej giełdy, które mogą na tym zarobić | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sty 2017, 07:07

Beata Szydło zapowiada walkę ze smogiem. Oto 10 spółek, z polskiej giełdy, które mogą na tym zarobić

Dotacje na wymianę pieców? Dopłaty do rozwoju energii odnawialnej? Jeszcze nie wiadomo, co wymyśli rząd w ramach walki ze smogiem. Warto jednak już dziś zerknąć na kilka spółek, które mogą skorzystać na tym, że władze będą chciały poprawić jakość polskiego powietrza.

Smog krąży nad Polską. Smog, czyli drobniutki pył, powstający głównie w wyniku spalania drewna, węgla i odpadów. To, jak kiepska jest jakość polskiego powietrza, można zobaczyć m.in. dzięki takim serwisom jak Airvisual.

Problem urósł do rangi sprawy ogólnokrajowej i politycznej. Premier Beata Szydło zobowiązała przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, wicepremiera Mateusza Morawieckiego do przedstawienia rekomendacji, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Morawiecki ma czas na przygotowanie pomysłów do 17 stycznia.

Jakie pomysły na rozwiązanie problemu smogu przedstawi Morawiecki? Historia pokazuje, że rządzący obecnie PiS lubi przyznawać dotacje, ale lubi też surowe prawo. Być może nastąpi powrót do wspierania energetyki odnawialnej? Może pojawią się dopłaty do nowych pieców węglowych? A może Polacy i polskie firmy będą musieli uszczelnić stare piece pod groźbą grzywny? Jedno jest pewne, tam gdzie pojawia się przymus i dotacje pojawiają się też zyski - niewykluczone, że również dla spółek giełdowych.

10 spółek z polskiej giełdy, które mogą zarobić na rządowej walce ze smogiem

Na takim rozwoju wypadków mogłyby skorzystać spółki notowane na GPW i NewConnect. Większość z nich jest z branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Ale nie wszystkie – niektóre to duże i znane firmy z rynku głównego.

Spółka 1: SUNEX z GPW

Spółka przeszła w 2015 roku z NewConnect na GPW. Produkuje urządzenia grzewcze oparte o odnawialne źródła energii. Chodzi m.in. o kolektory słoneczne, pompy ciepła, termosyfony, stacje wymiany ciepła. Dokładnie opisaliśmy ją tutaj.

Spółka 2: URSUS z GPW

Spółka znana jest z produkcji traktorów, ale ma już w swojej ofercie autobus elektryczny (jest wykorzystywany w transporcie publicznym w Lublinie). Zamierza produkować elektryczny samochód dostawczy.

Spółka 3: E-STAR ALTERNATIVE ENERGY

Firma modernizuje systemy grzewcze w budynkach komunalnych i instytucjach publicznych. Rozwija również alternatywne rozwiązania energetyczne, z wykorzystaniem gazu ziemnego i biomasy, biogazu i energii geotermalnej.

Również na NewConnect znalazłoby się kilku beneficjentów rządowych ruchów:

Spółka 4: 01CYBERATON z New Connect

Notowana na NewConnect firma zajmuje się realizacją projektów fotowoltaicznych dla spółek deweloperskich. Montuje również przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Spółka 5: COLUMBUS ENERGY z New Connect

Columbus oferuje kompleksową usługę montażu instalacji fotowoltaicznych. Jej klientami są zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Pomaga na każdym etapie: od pomysłu, przez prace legislacyjne i techniczne, aż do rozpoczęcia funkcjonowania instalacji.

Spółka 6: FLUID z New Connect

Firma rozwija innowacyjną (jak sama twierdzi, na skalę światową) technologię odzysku energii z roślin – chodzi o rozwiązanie pozwalające wytwarzać biowęgiel marki FLUID. W 2016 roku kończyła budowę i rozruch zakładu odzysku energii w Sędziszowie.

Spółka 7: EKOKOGENERACJA z New Connect

EkoKogeneracja produkuje i montuje instalacje do produkcji energii cieplnej z odpadów. Jej piece dysponują specjalnym systemem oczyszczania spalin.

Spółka 8: G-ENERGY z New Connect

Spółka prowadzi prace badawcze dotyczące uzyskiwania energii z odpadów. Do początku lipca 2016 roku działała na rynku energii wiatrowej, ale zmieniła strategię z uwagi na zmiany w prawie, które radykalnie ograniczyły możliwości rozwoju tego rodzaju energetyki w Polsce.

Spółka 9: NOVAVIS z New Connect

Firma zajmuje się projektowaniem i budową instalacji fotowoltaicznych. W planach ma produkcję i sprzedaż energii pozyskiwanej z promieni słonecznych.

Spółka 10: TERMO2POWER z New Connect

Firma projektuje i produkuje siłownie zasilane biomasą oraz części do kotłów na biomasę.

Hossa na spółkach OZE? To już było

To, o czym piszemy – hossa na spółkach z branży OZE (odnawialnych źródeł energii) w wyniku otrzymania rządowej pomocy - to nie jest jakieś science-fiction. Dowód?

W latach 2008-14 amerykański rząd udzielił takim spółkom subsydiów na kwotę około 24 mld USD – wynika z obliczeń Bloomberg New Energy Finance. To przełożyło się m.in. na 12-krotne zwiększenie powierzchni paneli słonecznych w USA. Oraz poskutkowało potężną hossą: w okresie od początku 2013 roku do 7 marca 2014 roku fundusz inwestujący w akcje tego rodzaju firm Guggenheim Solar ETF poszedł w górę o 228 proc., podczas gdy indeks S&P500 o 34 proc.

Wykres 1. Notowania Guggenheim Solar ETF (TAN) na tle S&P500 (SPX)
Wykres 1. Notowania Guggenheim Solar ETF (TAN) na tle S&P500 (SPX)

Dobre czasy dla amerykańskich spółek OZE nie trwały jednak długo (patrz wykres 1). W dodatku zapewne szybko nie wrócą. Niedawno Donald Trump zapowiedział, że jego administracja będzie stawiać na węgiel.

Ktoś powie: „polski rząd musiałby wycofać się ze swojej wcześniejszej decyzji o odejściu od wspierania rozwoju energetyki odnawialnej, przyznać się tym samym do błędu”. No cóż, nie ma takiej decyzji, której nie można by odwołać w imię dobra suwerena, nieprawdaż?

Elektrownia atomowa, a spółki energetyczne

Jest jeszcze jedna opcja, którą ma w zanadrzu rząd: podjęcie decyzji o budowie elektrowni atomowej. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie, które poprawi jakość powietrza z dnia na dzień. Stworzenie od podstaw takiej elektrowni trwa jednak około 10 lat.

Podobno, jak wynika z najnowszego sondażu Ministerstwa Energii, aż 61 proc. Polaków popiera takie rozwiązanie. Zapewne zlecenia otrzymałyby głównie polskie firmy budowlane. Projekt finansować mają wielkie firmy energetyczne – chodzi tu o PGE, Tauron, Eneę – plus KGHM, o czym mówił już poprzedni rząd PO-PSL.

Dziś trudno przewidzieć, jak rynek oceniłby perspektywę zaangażowania giełdowych spółek energetycznych w taki projekt. Pamiętajmy także, że od początku 2015 roku WIG-Energia poszedł w dół o około 40 proc., więc tego rodzaju decyzja może już być częściowo uwzględniona w cenach papierów spółek energetycznych.

Wykres 2. Notowania WIG-Energia – ostatnie 5 lat
Wykres 2. Notowania WIG-Energia – ostatnie 5 lat

Z pewnością podczas budowy elektrowni atomowej pojawią się zlecenia dla spółek budowlanych notowanych na GPW. Na razie jednak nie ma nawet wybranej lokalizacji dla pierwszej polskiej „atomówki”. Nad projektem pracuje spółka PGE EJ1, w której udziały oprócz PGE mają Enea, KGHM i Tauron.

Pozostaje mieć nadzieję, że jedynym pomysłem polskiego rządu w kwestii problemu smogu nie będzie nadanie listonoszom uprawnień do zaglądania do pieców, w celu sprawdzania, czym palą obywatele...

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.