To nie koniec hossy węglowej. Indeks giełdowy z USA sugeruje, że JSW i Bogdanka mogą znowu rosnąć | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
06 lut 2017, 06:55

To nie koniec hossy węglowej. Indeks giełdowy z USA sugeruje, że JSW i Bogdanka mogą znowu rosnąć

Spółki węglowe były w 2016 roku absolutnym hitem inwestycyjnym, zarówno w Polsce jak i na świecie. Od dołka z początku stycznia 2016 r. do szczytu z listopada akcje JSW wzrosły 920%. Kurs akcji Bogdanki w tym czasie zyskał 144%. Od początku grudnia trwa korekta na obydwu spółkach. Wszystko wskazuje na to, że dobiega ona jednak końca i czeka nas kolejna fala wzrostowa na spółkach węglowych.

Polski węgiel w rytm globalnych trendów

To, co wydarzyło się z kursami akcji spółek węglowych w 2016 roku w Polsce nie jest niczym nadzwyczajnym i wpisuje się w globalne trendy.

Wykres 1: Kurs Vectors Coal ETF (czarny), JSW (kolor czerwony) vs Bogdanka (kolor niebieski), lata 2016 – 2017.
Wykres 1: Kurs Vectors Coal ETF (czarny), #JSW (kolor czerwony) vs #LWB Bogdanka (kolor niebieski), lata 2016 – 2017.

Jeżeli zestawimy ze sobą notowania JSW, Bogdanki i KOL (Indeksu ETF na spółki węglowe notowanego w USA), to zauważymy, że wszystkie ważniejsze wydarzenia na każdym rynku następowały w zbliżonym momencie. Zarówno dołek ze stycznia 2016 r., wiosenna korekta, jak i szczyt w listopadzie 2016 r. zbiegły się w tym samym czasie. Oczywiście, każdy instrument zmieniał swoją wartość inaczej, ale ogólnorynkowe tendencje wszędzie były takie same.

KOL sugeruje, że korekta dobiega końca

ETF na spółki węglowe notowany w USA zaczyna wykazywać oznaki zakończenia korekty.

Wykres 2: Kurs Vectors Coal ETF, lata 2016 - 2017.
Wykres 2: Kurs Vectors Coal ETF, lata 2016 - 2017.

Na indeksie KOL uformowała się odwrócona formacja RGR, której inwestorom udało się już przełamać linię szyi. Jest to formacja typowo wzrostowa, zwłaszcza w długoterminowym trendzie wzrostowym, jaki mamy przecież na tym indeksie. W tym momencie kurs realizuje ruch powrotny do wyłamanej linii i jest gotowy do dalszych wzrostów. Wybicie maksimów z końca stycznia otwiera drogę na nowe roczne maksima i nie należy go bagatelizować jeżeli nastąpi.

Czytaj także: Kiedy dywidenda z JSW może zostać wreszcie wypłacona?

JSW i Bogdanka również gotowe do wzrostów

Gotowość do powrotu wzrostów deklarują też wykresy spółek węglowych notowanych na polskiej giełdzie. Pamiętając o silnej korelacji z KOL, nie możemy więc tego bagatelizować.

Wykres 3: Kurs akcji JSW (góra) vs Bogdanka (dół), lata 2016 – 2017.
Wykres 3: Kurs akcji JSW (góra) vs Bogdanka (dół), lata 2016 – 2017.

Kursy obydwu spółek węglowych z GPW zbliżyły się do okolic ważnych oporów. Jeżeli uda się pokonać te poziomy, to z dużym prawdopodobieństwem otwierają sobie one drogę do wzrostów.

W przypadku JSW ważnym oporem są okolice 73 zł, a dla Bogdanki 67 zł. Jeżeli uda się pokonać te opory, to obydwie spółki wygenerują sygnały kupna, z potencjałem wzrostów przynajmniej w okolice maksimów z listopada. Wygenerowanie sygnałów kupna przez polskie spółki węglowe i potwierdzenie siły przez KOL nie powinno być przez nikogo bagatelizowane. Jak pokazuje ostatni rok, kluczowe dla JSW i Bogdanki są ogólnoświatowe trendy na tego rodzaju spółkach, a te znowu mogą być pozytywne dla węglowych spółek z GPW.

Czytaj także: Nikt o tym nie mówi, ale jeżeli to się wydarzy, to kurs JSW może wzrosnąć do 130 zł

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.