Akcje banków z kredytami frankowymi eksplodowały po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 lut 2017, 10:38

Akcje banków z kredytami frankowymi eksplodowały po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Dzisiejsza sesja zapowiada się wyśmienicie dla akcjonariuszy banków. Od rana kursy akcji banków z największymi portfelami kredytów we frankach szwajcarskich pną się mocno w górę. Rynek reaguje na niespodziewaną wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na antenie Polskiego Radia skierowaną do frankowiczów.

Weźcie sprawy w swoje ręce

Na pytanie dziennikarza Polskiego Radia w programie „Sygnały Dnia”, co radzi frankowiczom, czy mają czekać na spełnienie obietnic wyborczych, czy mają walczyć sami z bankami w sądach, prezes PIS-u odpowiedział:

Ja sądzę, że powinni wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach. Nie dlatego by nie ufać prezydentowi czy rządowi, tylko dlatego, że prezydent i rząd są w sytuacji, która jest zdeterminowana w wielkiej mierze uwarunkowaniami ekonomicznymi.

Prezes zwraca też uwagę, że działania ze strony rządu mogłyby doprowadzić do problemów w całym sektorze finansowym i odbić się na obywatelach.

Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego. Byłby to straszny cios we wszystkich obywateli, a także w tych, co mają kredyty we frankach. A tego żaden odpowiedzialny rząd nie może zrobić. Natomiast w procesach (…) można uzyskać różnego rodzaju rekompensaty.

Dodał Kaczyński

Banki od rana mocno w górę

PiS i prezydent w kampanii wyborczej zapowiadali pomoc frankowiczom. Do tej pory było kilka projektów ustaw, które miały uregulować stan prawny umów zawartych w okresie „taniego” franka szwajcarskiego. Jednak żadna z nich nie weszła w życie. Mimo to, inwestorzy w ostatnich latach podchodzili z mocną rezerwą do akcji banków. W szczególności tych, które mają znaczący udział kredytów w obcej walucie, w całości portfeli hipotecznych.

 

Wykres 1. Kredyty i pożyczki we frankach szwajcarskich jako procent wszystkich kredytów i pożyczek w bankach notowanych na GPW. * dane szacunkowe

Zobacz także: Ile franków w bilansach mają banki AD 2016

Najwięcej procentowo kredytów w CHF ma Bank Millennium #MIL (39% kredytów) oraz Getin Noble #GNB (26,83% kredytów w CHF). Oba banki od rana zyskują po kilkanaście procent.

BankProcent kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskichZmiana kursu od początku sesji w dniu 10 lutego 2017 r.
MILLENNIUM (MIL)38,95%14,49%
GETINOBLE (GNB)26,83%13,29%
MBANK (MBK)25,19%6,27%
PKOBP (PKO)16,85%2,91%
BZWBK (BZW)13,34%2,65%
BGZBNPP (BGZ)13,23%1,07%
BOS (BOS)9,56%3,69%
HANDLOWY (BHW)*5,00%3,21%
PEKAO (PEO)3,63%1,40%
INGBSK (ING)1,98%0,86%
ALIOR (ALR)0,67%1,40%

Tabela 1. Procent kredytów we frankach szwajcarskich i zmiana kursu na początku sesji z dnia 10 lutego. * dane szacunkowe

Obecna sytuacja pokazuje, że akcje banków z największymi portfelami kredytów hipotecznych będą jeszcze nie raz narażone na spekulację i będą wciąż podatne na słowa polityków.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost