Akcje banków z kredytami frankowymi eksplodowały po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 lut 2017, 10:38

Akcje banków z kredytami frankowymi eksplodowały po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Dzisiejsza sesja zapowiada się wyśmienicie dla akcjonariuszy banków. Od rana kursy akcji banków z największymi portfelami kredytów we frankach szwajcarskich pną się mocno w górę. Rynek reaguje na niespodziewaną wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na antenie Polskiego Radia skierowaną do frankowiczów.

Weźcie sprawy w swoje ręce

Na pytanie dziennikarza Polskiego Radia w programie „Sygnały Dnia”, co radzi frankowiczom, czy mają czekać na spełnienie obietnic wyborczych, czy mają walczyć sami z bankami w sądach, prezes PIS-u odpowiedział:

Ja sądzę, że powinni wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach. Nie dlatego by nie ufać prezydentowi czy rządowi, tylko dlatego, że prezydent i rząd są w sytuacji, która jest zdeterminowana w wielkiej mierze uwarunkowaniami ekonomicznymi.

Prezes zwraca też uwagę, że działania ze strony rządu mogłyby doprowadzić do problemów w całym sektorze finansowym i odbić się na obywatelach.

Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego. Byłby to straszny cios we wszystkich obywateli, a także w tych, co mają kredyty we frankach. A tego żaden odpowiedzialny rząd nie może zrobić. Natomiast w procesach (…) można uzyskać różnego rodzaju rekompensaty.

Dodał Kaczyński

Banki od rana mocno w górę

PiS i prezydent w kampanii wyborczej zapowiadali pomoc frankowiczom. Do tej pory było kilka projektów ustaw, które miały uregulować stan prawny umów zawartych w okresie „taniego” franka szwajcarskiego. Jednak żadna z nich nie weszła w życie. Mimo to, inwestorzy w ostatnich latach podchodzili z mocną rezerwą do akcji banków. W szczególności tych, które mają znaczący udział kredytów w obcej walucie, w całości portfeli hipotecznych.

 

Wykres 1. Kredyty i pożyczki we frankach szwajcarskich jako procent wszystkich kredytów i pożyczek w bankach notowanych na GPW. * dane szacunkowe

Zobacz także: Ile franków w bilansach mają banki AD 2016

Najwięcej procentowo kredytów w CHF ma Bank Millennium #MIL (39% kredytów) oraz Getin Noble #GNB (26,83% kredytów w CHF). Oba banki od rana zyskują po kilkanaście procent.

BankProcent kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskichZmiana kursu od początku sesji w dniu 10 lutego 2017 r.
MILLENNIUM (MIL)38,95%14,49%
GETINOBLE (GNB)26,83%13,29%
MBANK (MBK)25,19%6,27%
PKOBP (PKO)16,85%2,91%
BZWBK (BZW)13,34%2,65%
BGZBNPP (BGZ)13,23%1,07%
BOS (BOS)9,56%3,69%
HANDLOWY (BHW)*5,00%3,21%
PEKAO (PEO)3,63%1,40%
INGBSK (ING)1,98%0,86%
ALIOR (ALR)0,67%1,40%

Tabela 1. Procent kredytów we frankach szwajcarskich i zmiana kursu na początku sesji z dnia 10 lutego. * dane szacunkowe

Obecna sytuacja pokazuje, że akcje banków z największymi portfelami kredytów hipotecznych będą jeszcze nie raz narażone na spekulację i będą wciąż podatne na słowa polityków.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.