Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Dywidendy, inwestycje, restrukturyzacja i finanse, czyli cztery fundamenty dalszego wzrostu biznesu Pfleiderer Group

Udostępnij

Główne rynki, na których działa Grupa Pfleiderer, czyli meblarski i budowlany, rosną i, według analityków, będą dalej rosły w najbliższych latach. Spółka stara się wykorzystać dobre perspektywy makroekonomiczne i podejmuje szereg działań, które mogą przełożyć się na wzrost jej biznesu w następnych latach. Pfleiderer już dysponuje czterema fundamentami, które pozwolą jej na dalszy wzrost biznesu, oto one.

Fundament 1: Inwestycje przygotowujące na wzrosty w sektorze meblarskim i budownictwie

Sektory meblarski i budownictwa w Niemczech i Polsce wykazują tendencję wzrostową. Są to główne rynki na których działa Grupa Pfleiderer. Jednak by skorzystać na wzroście sektora, trzeba być na to solidnie przygotowanym.

Zobacz także: 9 wykresów pokazujących dobre perspektywy branży meblarskiej i budownictwa, sprzyjających wzrostowi Pfleiderer Group

Najważniejszym krokiem w celu umocnienia pozycji Grupy, była przeprowadzona w zeszłym roku reorganizacja, tzn. przejęcie spółki matki i stworzenie jednolitej struktury polsko-niemieckiej podległej jednemu zarządowi.

Ponadto spółka uruchomiła projekt 4-Pack, w ramach którego pod koniec lipca otworzyła w zakładzie w Grajewie nową linię lakierniczą. Inwestycja przełożyła się na zwiększenie mocy produkcyjnych płyt wiórowych HDF o 30%. Wcześniej, w marcu spółka zakończyła inwestycję w linię produkcji blatów w Wieruszowie, dzięki czemu zwiększyły się moce produkcyjne blatów kuchennych i poprawiła konkurencyjność spółki.

Także w części niemieckiej Pfleiderer poczynił znaczące inwestycje. Zainwestował w zwiększenie zdolności produkcyjnych w fabryce Neumarkt - w największej fabryce w Europie produkującej płyty wiórowe. Te inwestycje pomogą spółce sprostać oczekiwanemu większemu popytowi na rynkach światowych.

Fundament 2: Restrukturyzacja zadłużenia

Istotnym czynnikiem wpływającym na możliwość dalszego rozwoju biznesu, jest poziom zadłużenia. Jeśli jest zbyt wysoki, to nie tylko wpływa negatywnie na wysokość zysków, ale też ogranicza dalsze inwestycje, ze względu na trudności z otrzymaniem dodatkowego finansowania.

Pfleiderer stara się trzymać zadłużenie w ryzach. W 2014 roku zrefinansował je emisją obligacji na ponad 320 mln euro. Teraz spółka planuje wykonać kolejny krok. Chodzi o plan przedterminowego wykupu obligacji. W tej chwili trwają prace nad rozwiązaniem refinansującym te obligacje i kredyty. Dzięki temu spółka uzyska większą elastyczność operacyjną. Według analityków z DM Noble Securities te działania mogą obniżyć koszty finansowe prawie o połowę:

Spółka poinformowała o zaawansowanych rozmowach w sprawie refinansowania długu. Oczekujemy, że pozwoli to obniżyć koszty finansowe o prawie połowę, co zwiększy zysk netto i wolne przepływy pieniężne dla akcjonariuszy w kolejnych latach.

Czytamy w raporcie DM Noble Securities

Fundament 3: Solidne podstawy finansowe, mimo dużych inwestycji

Wyżej wymienione inwestycje i przeprowadzenie restrukturyzacji Grupy, były dużym obciążeniem dla spółki w 2016 roku. Mimo to grupa wygenerowała pozytywny wynik finansowy. Pfleiderer nie podał jeszcze danych za cały 2016 rok, ale w raportach finansowych za trzy kwartały 2016 r. spółka wykazała poprawę wyników w stosunku do poprzedniego roku.

Na wyniki trzech kwartałów 2016 roku miały wpływ wspomniane wcześniej jednorazowe nakłady związane z procesem re-IPO oraz rezerwy na procesy reorganizacji prowadzonej w Grupie (w sumie około 30 mln euro). EBITDA z uwzględnieniem powyższych zdarzeń była niższa o 11,5% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej (77,2 mln EUR). Wyłączając jednak poniesione nakłady powiązane z wymienionymi wyżej kosztami reorganizacyjnymi, EBITDA wzrasta do 108 mln EUR, co stanowi wzrost o 12,9% w stosunku do roku poprzedniego (Wykres 1).

Wykres 1. Wynik EBITDA za trzy kwartały 2016 roku dla Grupy Pfleiderer, oraz znormalizowana EBITDA za ten sam okres.
Wykres 1. Wynik EBITDA za trzy kwartały 2016 roku dla Grupy Pfleiderer, oraz znormalizowana EBITDA za ten sam okres.

Zeszłoroczne wydatki, które w dużej mierze były jednorazowe, nie powtórzą się w tym roku. Osiągnięcie zysku i relatywna poprawa wyników, mimo szeroko zakrojonych prac reorganizacyjnych, dają spółce stabilność finansową i tym samym ułatwiają znacząco dalszy rozwój.

Sytuacja finansowa Grupy jest bardzo dobra. Kluczowy jest dla nas duży popyt na wszystkie grupy produktów, w szczególności te o wyższej wartości dodanej(...) Wyniki są powyżej naszych oczekiwań, również jeśli chodzi o efekt działań optymalizacyjnych związanych z pełną integracją Grupy.

Mówi Michael Wolff, Prezes Zarządu Pfleiderer Group

Fundament 4: Dywidenda, a wykorzystanie własnych środków na rozwój

Kolejnym punktem, mającym istotny wpływ na możliwość wzrostu biznesu jest polityka dywidendowa. Ogólnie rzecz ujmując, wybór polityki dywidendowej powinien być zależny od stopnia rozwoju spółki. Firmy dopiero zdobywające rynek, nie powinny się dzielić zyskiem z akcjonariuszami, tylko w całości przeznaczać go na inwestycje. Na drugim końcu skali są spółki dojrzałe, które mają bardzo silną pozycję na rynku i jednocześnie nie są w stanie szybko zwiększać skali biznesu. Te właśnie powinny wypłacać cały zysk, w postaci dywidendy.

Pfleiderer jest dużą spółką i inwestorzy oczekują dzielenia się zyskiem, ale grupa wciąż ma jeszcze duże pole do wzrostów. Dlatego też polityka dywidendowa spółki powinna zakładać wypłaty, ale też przeznaczenie części środków na dalszy rozwój.

Tak też się dzieje. Po połączeniu spółek, Pfleiderer zdecydował się na aktualizację polityki dywidendowej. W 2016 roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 1 zł na jedną akcję. Zarząd zamierza utrzymać przyjęte zasady dzielenia się zyskiem. Także w tym roku możemy spodziewać się dywidendy. Polityka Grupy zakłada wypłatę maksymalnie do 70% zysku netto.

Przy re-IPO powiedzieliśmy akcjonariuszom, że chcemy wypłacić do 70% zysku netto na dywidendę. Zaczęliśmy od 1 zł dywidendy na akcję za 2015 rok. Pfleiderer Group chce kontynuować politykę dywidendową i planuje, że z tegorocznego zysku wypłaci także dywidendę. Jest silną intencja zarządu, aby dywidendę za 2016 rok wypłacić.

Powiedział w listopadzie 2016 r. Richard Mayer dyrektor finansowy i członek zarządu Pfleiderer Group.

Takie podejście do dywidendy łączy ze sobą chęć dzielenia się dotychczasowym sukcesem spółki i potrzebą finansowania dalszego rozwoju. Pozostawiając w spółce kilkadziesiąt procent zysku netto, grupa jest w stanie zredukować zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne i kontynuować zwiększanie skali biznesu niższym kosztem.

4 fundamenty dostrzeżone przez rynek - dobre rekomendacje analityków na 2017 i 2018 rok

Przygotowanie spółki do wzrostów zostało też dostrzeżone przez analityków. Pfleiderer jest spółką stosunkowo dużą i należy do indeksu mWIG40, dlatego też dostępne są dla niej rekomendacje wielu biur maklerskich. W 2016 roku rekomendacje zakładały wzrost ("kupuj") lub, w najgorszym przypadku, utrzymanie ceny w najbliższym czasie ("trzymaj").

Analitycy wydający rekomendacje w 2016 roku często zwracali uwagę na pozytywne konsekwencje procesu fuzji ze spółką matką.

Do efektów transakcji zaliczamy: 1) znacząco większą przejrzystość notowanej spółki, 2) lepszą integrację obu podmiotów, skutkującą synergiami operacyjnymi, oraz 3) opcję wyjścia dla byłych wierzycieli grupy.

Czytamy w raporcie DM PKO PB wydanym w lipcu 2016 r.

Ponadto, brokerzy zwracają uwagę na korzystną sytuację rynkową, którą spółka wykorzystuje inwestując w poprawę efektywności. Oczekują też poprawy wyników w 2017 roku ze względu na i restrukturyzację długu i brak zdarzeń jednorazowych, które obniżały potencjał wzrostu w poprzednim roku.

Rok 2016 ze względu na reorganizację grupy kapitałowej jest przejściowy i pełen zdarzeń jednorazowych. W przyszłym roku oczekujemy poprawy wyników finansowych z uwagi na brak takich zdarzeń. Reorganizacja grupy powinna również przynieść oszczędności. Podchodzimy jednak do tej kwestii ostrożnie.

Czytamy w rekomendacji DM Noble Securities wydanej w grudniu 2016 r.

Analitycy Noble Securities przewidują też wzrost zysku EBITDA o 34,5% do końca 2018 roku. Jednocześnie zaznaczają, że są to ostrożne prognozy gdyż nie uwzględniają efektów synergii, które zarząd obliczył na 32 mln euro do 2018 r.

Ponadto w styczniu Standard & Poor's Global Ratings podwyższył długoterminowy rating korporacyjny Pfleiderer Group z B do B+ z perspektywą pozytywną.

Podwyższenie następuje po tym, jak Pfleiderer poprawił wyniki działalności operacyjnej oraz ze względu na nasze oczekiwania, że niższe wydatki odsetkowe i restrukturyzacyjne poprawią wskaźniki w 2017 i 2018 r.

Tłumaczą decyzję analitycy S&P.

Wykres 2. Rekomendacje biur maklerskich od początku 2016 roku do dziś.
Wykres 2. Rekomendacje biur maklerskich od początku 2016 roku do dziś.

Podsumowując, Pfleiderer zamierza wykorzystać potencjał rosnących rynków meblowego i budowlanego. Podjęte działania związane z rozbudową mocy produkcyjnych i reorganizacją grupy, pozwolą sprostać zakładanemu wzrostowi popytu. Tym samym przełożą się na powiększenie skali działalności samej grupy i dalszą poprawę wyników. Jednocześnie spółka stara się trzymać w ryzach koszty finansowe. Te działania zostały dostrzeżone przez analityków, którzy także zakładają wzrost biznesu Pfleiderer Group.

Zobacz także: Na czym polega biznes Pfleiderer Group i w jaki sposób generuje zyski dla akcjonariuszy?

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych. Artykuł opublikowany w otwartej części Strefy Inwestorów, przygotowany we współpracy ze spółką. Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Udostępnij