Pożar na akcjach CI Games. Sniper Ghost Warrior 3 jednak rozczarował graczy... i inwestorów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
25 kwi 2017, 11:00

Pożar na akcjach CI Games. Sniper Ghost Warrior 3 jednak rozczarował graczy... i inwestorów

Kurs akcji CI Games #CIG mocno nurkuje, aktualnie -14%. Wszystko za sprawą dzisiejszej premiery gry Sniper Ghost Warrior 3, która okazała się nie do końca udana. Jak wynika z komentarzy, graczy najbardziej irytuje niedopracowanie techniczne gry i pojawiające się błędy, zwłaszcza na konsolach. Podobno na PS4 nowa produkcja Sniper Ghost Warrior 3 przed startem ładuje się 5 minut. Dużo lepiej jest natomiast w przypadku PC, tutaj gra nie wykazuje większych błędów, aktualnie na platformie Steam Sniper Ghost Warrior 3 we wersji PC ma 92 recenzje, w większości pozytywne.

Gra się sprzedaje, ale błędy odbierają jej potencjał

Sprzedaż nowej produkcji CI Games wystartowała na przyzwoitym poziomie. Aktualnie gra znajduje się na pozycji 2-3 najlepiej sprzedających się gier na platformie Steam.

Pozycja Sniper Ghost Warrior 3 na liście top sellers Steam

Pozycja Sniper Ghost Warrior 3 na liście top sellers Steam

To jest podobna ścieżka jaką podążał Sniper Elite 4 (gra podobna do Sniper Ghost Warrior 3), który od premiery w lutym 2017 według różnych szacunków sprzedał się w nakładzie 1 mln egzemplarzy. Aktualnie Sniper Ghost Warrior 3 ma na Steam 92 oceny, z czego 70 pozytywnych.

Opinie o grze Sniper Ghost Warrior 3 w wersji na PC na Steam

Opinie o grze Sniper Ghost Warrior 3 w wersji na PC na Steam

Tutaj jednak również użytkownicy zwracają uwagę na problem z optymalizacją gry i sugerują, że gdyby nie to to byłaby dobra.

Konsole to największym problemem Sniper Ghost Warrior 3

Największym problemem nowej gry CI Games są jednak konsole. To tutaj cała gra jest pod największym ostrzałem krytyki. Podobno po uruchomieniu wczytuje się 5 minut, a w czasie rozgrywki wielu recenzentów zwraca uwagę na pojawiające się błędy. To sprawia, że gra w serwisie GryOnline ma ocenę całościową 5,5/10, ale już przykładowo 7,2/10 dla wersji na PC.

Co to oznacza dla kursu akcji CI Games?

Konsole to w tym momencie równie duży, jak nie większy, rynek sprzedaży niż sam segment PC. Słabymi recenzjami ze względu na problemy z optymalizacją gra odbiera sobie duży potencjał sprzedażowy w najważniejszym okresie, czyli na samym początku sprzedaży. Z pewnością wkrótce zespół CI Games załata błędy, które się pojawiają i zoptymalizuje grę, ale co z tego? Czas leci i każdy kolejny dzień będzie wywierał presję na obniżkę cen gry i zmniejszał chęć zakupu. Zaraz będą się przecież pojawiać kolejne premiery innych gier, które odwrócą uwagę graczy od już zoptymalizowanego SGW3.

Powtórka z historii

To nie pierwszy raz, gdy CI Games zalicza wpadkę, przy okazji premiery gry Sniper Ghost Warrior. Poprzednia część, która miała swoją premierę w marcu 2013 roku również zderzyła się z nieprzychylnymi komentarzami. Wtedy po prostu cała gra była dużo gorzej dopracowana. Dzisiaj jest dużo lepsza i zrealizowana z większym rozmachem. Tylko co z tego skoro działa niestabilnie i trzeba długo czekać na załadowanie. Niestety, w przypadku gry aspirującej do kategorii AAA to niedopuszczalne.

Kurs akcji CI Games lata 2011 - 2017

Kurs akcji CI Games lata 2011 - 2017

Warto jednak na koniec nieco zrównoważyć komentarze. Z giełdowego punktu widzenia, pomimo chłodnego przyjęcia w 2013 roku i tak Sniper Ghost Warrior 2 w pierwszym roku sprzedał się w nakładzie 1,5 mln sztuk i wygenerował 100 mln zł przychodu. Także wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie i w tym roku ze Sniperem Ghost Warrior 3. Raczej jednak gra nie przebije oczekiwań analityków.

Wbrew pozorom, 4 lata temu największym problemem CI Games, nie była premiera Sniper Ghost Warrior 2, tylko nietrafione inwestycje w kolejne gry studia developerskiego z Warszawy. To one zjadły całe zyski wypracowane na Sniper Ghost Warrior 2.

Czy CI Games powtórzy ten błąd i tym razem, przekonamy się wkrótce. Prezes spółki Marek Tymiński zapowiedział, że po premierze trzeciego Snipera spółka zaprezentuje nową strategię. Wtedy przekonamy się, co zrobi z wypracowanymi zyskami ze Sniper Ghost Warrior 3, bo z pewnością się one pojawią, pomimo chłodnych recenzji.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.