"Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze w tym roku podwoić przychody" - Robert Krassowski, prezes MBF Group na czacie | StrefaInwestorow.pl

"Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze w tym roku podwoić przychody" - Robert Krassowski, prezes MBF Group na czacie

W środę, 10 maja 2017 r. o godz. 13:00 odbył się czat inwestorski z Robertem Krassowskim, prezesem zarządu MBF Group. Jest to spółka z NewConnect, specjalizująca się w pozyskiwaniu kapitału dla firm, inwestycjach typu seed i pre-ipo oraz obsłudze transakcji na rynku kapitałowym. W czacie wzięło udział ponad 250 inwestorów, a prezes odpowiedział na 54 pytania. Zapraszamy do lektury zapisu czatu inwestorskiego. Dowiecie się m. in. o wynikach finansowych spółki za 2016 rok, planach rozwoju na lata 2017 - 2020, o debiucie spółki portfelowej Vabun na NewConnect oraz o współpracy z Radosławem Majdanem i nowych produktach firmowanych nazwiskiem Małgorzaty Rozenek-Majdan.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z Robertem Krassowskim, prezesem zarządu MBF Group, który odbędzie się w środę, 10 maja 2017 r., o godz. 13:00. W czasie spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych spółki za 2016 rok, planach rozwoju na lata 2017 - 2020, a także o debiucie spółki portfelowej Vabun na NewConnect oraz o współpracy z Radosławem Majdanem i nowych produktach firmowanych nazwiskiem Małgorzaty Rozenek-Majdan.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 10 maja 2017 r., o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Witam Państwa, za chwilę rozpoczniemy czat i mam nadzieję, że uda mi się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Jestem do Państwa dyspozycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Alexy

Czy oprócz spółki Vabun SA przewidują Państwo jakieś inne debiuty spółek, które posiadacie w swoim portfolio?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Tak. Zakładamy, że wyjście z inwestycji może nastąpić albo przez sprzedaż akcji/udziałów innemu podmiotowi z branży lub poprzez upublicznienie. Ten ostatni sposób przewidziany jest dla spółki Vabun S.A. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy także przygotowania do przekształcenia spółki Rara Avis w spółkę akcyjną.

Obrazek użytkownika Anonim
Alexy

Kiedy realnie można spodziewać się debiutu Vabun SA? Czy można kupić akcje tej spółki jeszcze przed debiutem?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Debiut spółki zależy oczywiście od przebiegu procesu weryfikacji dokumentów przez Giełdę Papierów Wartościowych. Z uwagi na to, że udało się spółce pozyskać środki na upublicznienie (aczkolwiek nie był to czynnik decydujący) z funduszy UE (4Stock), to w zakładanym harmonogramie debiut winien nastąpić max. za około 3-4 miesiące.

Obrazek użytkownika Anonim
Przegroda

Jak wygląda Państwa zadłużenie krótko- i długoterminowe? Czy korzystają Państwo z finansowania bankowego (pożyczka, kredyt)?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

W bieżącej działalności posiłkujemy się kredytem w rachunku, który umożliwia nam zadbanie o płynność finansową w przypadku gdy tworzą się zatory płatnicze. Warunki tego kredytu nie różnią się w żaden sposób od ogólnie przyjętych rynkowych standardów. Oprócz tego nie posiadamy żadnego znaczącego zadłużenia od instytucji finansowych lub/i osób prawnych/fizycznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Kiedy spodziewany jest powrót na notowania ciągłe i od czego jest to zależne?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Powrót z fixingu na notowania ciągłe to tylko i wyłącznie decyzji GPW. Niestety z uwagi na to, że w jednym czasie otrzymaliśmy dwie kary porządkowe upomnienia to z automatu postanowiono nas skierować na notowania jednolite. Jest to tym bardziej niesprawiedliwe, że jedno z upomnień dotyczy działań i uchybień spółki sprzed ponad 3 lat, gdzie sprawami spółki zajmował się zupełnie inny zarząd. Niemniej kara jest karą i trzeba ją odcierpieć. Wszelkie próby rozmów z GPW i przedstawienia swoich racji spełzły na niczym.

Obrazek użytkownika Anonim
CptJack

Witam Pana Prezesa, czy przychody spółki są obarczone sezonowością, od czego to może zależeć? Czy za dwa trzy lata będziecie wypłacać dywidendę?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Działalność inwestycyjna oraz działalność doradcza generalnie w żaden sposób nie jest obarczona sezonowością. Nie zauważyłem by podpisywanie umów ramowych z naszym kontrahentami zależne było od pory roku :) lub innego tego typu czynnika. Natomiast działalność inwestycyjną na pewno przy wychodzeniu z inwestycji najlepiej się prowadzi przy obecnej na rynku hossie, gdzie kupujących i chętnych na transakcję jest zawsze więcej.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Panie Prezesie jak Pan myśli skąd tak niska wycena na giełdzie i tak duże wahania kursu spółki?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Nie do końca zgadzam się, że mamy do czynienia z dużymi wahaniami. Czasami faktycznie zdarzają się mocne wahnięcia w górę lub w dół, ale jest to bardziej spowodowane małą płynnością niż bieżącą działalnością MBF Group. Co do niskiej wyceny pozostaje mi tylko zgodzić się z pytającym - uważam, że spółka jest mocno niedoszacowania. Jednak, to nie spółka decyduje bezpośrednio o kursie, a inwestorzy.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Dzień Dobry Panu. Czy może Pan w skrócie powiedzieć o planach spółki na najbliższy 2017 rok?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Przede wszystkim będziemy nadal kontynuowali działalność w zakresie doradztwa gospodarczego, consultingu, analiz rynkowych oraz przygotowywania przedsiębiorstw do upublicznienia (PreIPO, IPO, SPO). Ten rodzaj działalności generuje nam stały, pewny i rosnący z kwartału na kwartał przychód. Obok tego nie zrezygnujemy z działalności inwestycyjnej. Ta, która jest zaplanowana w dłuższym horyzoncie poprzez MBF Group, a ta krótko- i średnioterminowa poprzez MBF Inwestycje Kapitałowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Tadeusz

Witam.Chciałem wiedzieć o co chodzi i na czym będzie polegać współpraca Vabun z Pocztą Polską?Pozdrawiam Tadeusz

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Nasza spółka portfelowa, a także pośrednio i my, uczestniczymy w negocjacjach w sprawie umieszczenia produktów marki Vabun we wszystkich punktach Poczty Polskiej. Początkowo miały być to produkty premium niemniej ostatecznie obie strony rozmów doszły do wniosku, że należy przygotować produkt z tzw. średniej półki. Obecnie trwają prace nam przygotowaniem kompozycji oraz samego wyglądu takich wód toaletowych. Trzeba mieć też na uwadze, że kilka tygodni temu Poczta Polska przyjęła nowe założenia na produkty oferowane w swoich placówkach - ma zniknąć wszystko co jest obecnie, a pozostać ma jedynie oferta produktów pocztowych i tzw. upominki. Mamy nadzieję, że Vabun znajdzie się w tej drugiej kategorii.

Obrazek użytkownika Anonim
Kamil

Wspomnial Pan o przekształceniu spółki Rara Avis w S.A. Co robi ta spolka? Nie ma nawet strony internetowej.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Rara Avis zajmuje się szeroko pojętą działalnością, którą można zamknąć w dwóch słowach: "art banking". Ponadto lada chwila uruchomiony zostanie sklep internetowy z towarami, które są własnością (niejako aktywami) spółki. Zdajemy sobie sprawę, że trwa to dosyć sługo i było zapowiadane na I kwartał 2017 roku, ale najwięcej czasu zajmuje pracownikom tej spółki rzecz banalna - wprowadzanie towaru do magazynu e-sklepu. Z tego co się dowiedzieliśmy wg stanu na dzień wczorajszy wprowadzonych jest już ok. 1700 artykułów, a na wprowadzenie czeka drugie tyle. Proszę pamiętać, że każdy taki produkt należy właściwie wycenić, opisać i zeskanować lub zrobić zdjęcie. Niemniej będziemy naciskali, że sklep został uruchomiony jeszcze w tym miesiącu a brakujące artykuły sukcesywnie dopisywane.

Obrazek użytkownika Anonim
Kapelusz

Czy można prosić o komentarz do wyników w I kwartale 2017 roku? Jak wygląda sytuacja spółki w tym roku i jaka może być w najbliższych miesiącach? Czy przychody i zyski będą rosnąć?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Posłużę się komentarzem zamieszczonym w raporcie na I kwartał: Bardzo silnie rosły przychody Emitenta i już po 3 miesiącach bieżącego roku możemy pochwalić się kwotą na poziomie 2.231.271 zł (w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 360.294 zł, zaś w całym minionym roku 3.071.767 zł). Oznacza to, że od stycznia do marca spółka wypracowała przychody netto ze sprzedaży na poziomie równym ok. 72% całego ubiegłego roku! Zaś wkrótce powinniśmy podpisać kolejną intratną umowę ramową na doradztwo biznesowe i zarządzanie projektem inwestycyjnym.

Obrazek użytkownika Anonim
PariPari

Dzień dobry, Panie Prezesie gdzie spółka MBF Group S.A. będzie za 2-4 lata? Czy są szanse na ekspansje spółki na kolejne rynki oraz być może wyjście poza Polskę w najbliższych kwartałach?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze w tym roku podwoić przychody oraz wyjść "nad kreskę" przy wyniku na poziomie zysku netto. Upublicznienie Vabuna i częściowe wyjście z inwestycji (chcemy sprzedać ok. 10-20% obecnego stanu posiadania) na pewno znacznie przyczyni się do tego, że na koniec roku będziemy na plusie. Co do planów na dalsze lata nie będę się wypowiadał, bo to niestety byłoby jak wróżenie z fusów, a nie o to chodzi, że snuć wizje tylko przedstawiać realne założenia i plany.

Obrazek użytkownika Anonim
USA_Investor

Dzień dobry Panie Prezesie. Najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki MBF Group SA odbywa się na Dolnym Śląsku, a nie w Warszawie, gdzie jest siedziba spółki. Dlaczego WZA zostało zwołane w innym mieście? Czy spółka planuje przenosiny na Dolny Śląsk i tam będzie jej siedziba w niedalekiej przyszłości?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Nie planujemy przenosin na Dolny Śląsk :) Taki a nie inny wybór miejsca jest celowym działaniem, który umożliwia nam statut spółki. Chciałbym żeby WZA odbywały się w różnych miastach i regionach Polski dzięki czemu (niejako przy okazji) mamy możliwość dotarcia do akcjonariuszy i inwestorów, którzy w innym wypadku nie wybraliby się na WZA. Wydaje się to dosyć ciekawą praktyką i zobaczymy jak będzie przyjęte przez ogół inwestorów. Na razie nie mieliśmy w tej sprawie ani jednej krytycznej uwagi.

Obrazek użytkownika Anonim
????

Jaki jest zwiazek MBF Group ze spółką Planet Innovation Group?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Planet Innovation Group (d. Planet Soft) to nasz były kontrahent.

Obrazek użytkownika Anonim
misio

Czy Pana zdaniem debiut spółki Vabun przełoży się na wzrost kursu MBF Group ?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Logicznym następstwem powinien być skokowy wzrost wartości rynkowej MBF Group. Chyba, że do czasu debiutu kurs systematycznie będzie rósł i wycena spółki zostanie urealniona. Ponieważ jednak na giełdzie już nie jedno widziałem, to może być i tak, że w jakimś okresie czasu wycinek akcji Vabuna będzie więcej warty nic cała spółka MBF Group.

Obrazek użytkownika Anonim
Alex

Panie Krassowski, może Pan wyjaśni dlaczego robi Pan w Legnicy walne zgromadzenie Spółki, która ma siedzibę w Warszawie?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Odpowiedź udzielona wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Mówi Pan, że to kursie decydują inwestorzy. To prawda, ale w momencie niedoszacowania, wtedy kiedy można Członkowie Zarządu mogą robić zakupy, a tego nie robią jest to niezbyt dobrze wyceniane przez rynek. Czy nie obawia się, że niska wycena może mieć wpływ na zainteresowanie ofertą Vabun SA?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Mogę wypowiadać się tylko we własnym imieniu. W momencie gdy wycena rynkowa sięgnęła absurdu ruszyłem na zakupy. Co do zainteresowania ofertą Vabun SA, to nie mamy takich obaw. Właściwie na dzień dzisiejszy mamy domkniętą ofertę.

Obrazek użytkownika Anonim
Borys

Witam,
Był rozważany temat skupu akcji własnych Z czego wynikał ? Czy temat jest nadal aktualny?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Rozważania nad skupem akcji własnych w gronie Rady Nadzorczej i Zarządu spowodowane były taką a nie inną wyceną. Wszyscy jesteśmy zdania, że nie odpowiada ona rzeczywistemu stanowi i kondycji spółki. Temat jest aktualny. Otrzymaliśmy w dniu wczorajszym projekty uchwał na najbliższe WZA w sprawie uruchomienia programu skupu akcji własnych. W ciągu 24h ukaże się szczegółowy raport.

Obrazek użytkownika Anonim
akryl

Czy spółka przewiduje współpracę z PFR w ramach bieżącego naboru na Pośredników Finansowych w ramach funkconowania funduszu PFR Starter FIZ?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Na bieżąco analizujemy ofertę tak ze strony PFR, jak i PARP. Mogę zapewnić, że 4Stock nie jest jedynym projektem po jaki poszliśmy w tym roku. Oby inne także zakończyły się pozytywną weryfikacją i sukcesem.

Obrazek użytkownika Anonim
Przegroda

Dlaczego Państwo zrezygnowali z inwestycji w spółki portfelowe (Instytut Biznesu, Promo Polska, Getbol, Rara Avis, Pretendo, AJ Finanse)? Czy spowodowane było to jakimiś głębszymi analizami?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Na bieżąco zawsze informowaliśmy o przyczynach redukcji portfela. Najważniejszą przyczyną była chęć uwolnienia gotówki lub niezadowolenie z całkowitego braku działalności danej spółki portfelowej (np. Instytut Biznesu). Odsyłam do poszczególnych raportów bieżących EBI.

Obrazek użytkownika Anonim
CptJack

Dlaczego dokonali Państwo wyjścia z inwestycji w spółkę Instytut Biznesu? Czy może Pan napisać coś więcej niż tylko w raporcie bieżącym?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Brak jakiejkolwiek działalności operacyjnej i brak jakichkolwiek planów na przyszłość zarządu tej spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
USA_Investor

Jak Pan ocenia przyszłość spółki szczególnie w krótkim okresie najbliższych kilku kwartałów?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Pojawiają się już pierwsze pozytywne oznaki decyzji podjętych w latach 2015-2016. Mam tutaj na myśli porządkowanie grupy kapitałowej, rezygnację ze zbytniego zaangażowania w poszczególne projekty i uwolnienie gotówki na przedsięwzięcia krótko- i średnioterminowe. Niemniej pierwsze oznaki nie oznaczają jeszcze stałego trendu wzrostowego i należy się liczyć w przyszłości z jednorazowymi wydarzeniami zaburzającymi pozytywny wydźwięk zmian. Na pewno będziemy chcieli tych negatywnych zdarzeń unikać i zniwelować je do minimum

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek Krzyżaniak

Szanowny Panie Prezesie,
1.Jakie są pana oczekiwania związane z wyceną spółki Vabun i kiedy zgodnie z wewnętrznym harmonogramem nastąpi jej debiut na NC ?
2. Dlaczego zdecydowaliście się na emisję z PP i czy cena emisyjna to min. 2,5 pln ?
3. Która ze spółek portfelowych (pomijając Vabun) ma pana zdaniem najlepsze perspektywy rozwoju i kiedy planujecie osiągniecie punktu rentowności na poziomie operacyjnym dla poszczególnych spółek portfelowych ?
4. Jaka jest pana ocena kursu MBF Group i czy pan osobiście jest zainteresowany kupnem akcji ?
5. Bardzo pozytywnie należy ocenić takie inicjatywy jak czat inwestorski w strefieinwestorów.pl ale proszę powiedzieć jakie inne działania podejmuje Zarząd spółki aby zmienić system notowań i kiedy to może nastąpić ?
6. Jeśli miałby pan przez chwilę zamienić się w giełdowego wróżbitę, zakładając, że plany Zarządu zostaną zrealizowane, jaki kurs MBF Group na koniec roku widzi pan w "kryształowej kuli" ?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

1. II-III kwartał 2017 roku.
2. Cenę emisyjną ustali zarząd w drodze uchwały. Najpierw WZA musi podjąć stosowne podwyższenie.
3. Rara Avis i Pretendo.
4. Jeśli znowu spadnie poniżej złotówki, to prawdopodobnie wybiorę się na zakupy :)
5. Wszelkie działania zostały już podjęte, a stanowisko GPW jest jednoznaczne - musimy odcierpieć 12 miesięcy na fixingu.
6. Może to być potraktowane jako rekomendacja. Nie mogę narażać się KNF :)

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor1989

Co ze skupem?
Co z umową z Pocztą Polską?
Jaki jest cel kolejnej emisji akcji i jak chcecie zachęcić inwestorów do zakupu akcji po minimum 2,5 zl skoro obecnie kurs wynosi około 1zł?
Kiedy IPO Vabun i po jakiej cenie akcje będą zaoferowane?
Kiedy będzie dostępny sklep Rara Avis ?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Odpowiedzi udzielono wyżej na podobne pytania.

Obrazek użytkownika Anonim
Ania85

Na co będą przeznaczone środki, które spółka chce pozyskać z emisji akcji serii H? Czy emisja jest kierowana do jakiegoś inwestora strategicznego?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Jak wspomniałem wyżej najpierw stosowna uchwała musi zostać podjęta. Na dzień dzisiejszy oraz z sygnałów które docierają od największego akcjonariusza i otrzymanego projektu uchwały środki z serii H mogą być przeznaczone na (a) bieżącą działalność i inwestycje, (b) sfinansowanie upublicznienia spółek portfelowych, (c) skup akcji własnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Ania85

Czy spółka oprócz pozytywnego rozpatrzenia wniosku unijnego na emisje i debiut akcji, stara się także o pozyskiwanie funduszy na inne przedsięwzięcia? Jeśli tak, to na jakie i jaki jest aktualnie status tych wniosków.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Tak. Na dzisiaj przygotowujemy łącznie ze spółkami portfelowymi 5 innych wniosków. Szczególnie aktywny jest tu Vabun, gdzie możemy otrzymać dofinansowanie do międzynarodowych targów i konferencji, ochronę i doradztwo w zakresie patentów, działania innowacyjne przy opracowywaniu nowych produktów i in.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Co do spółki Vabun. Planowany debiut byl na 1 kwartał 2017. Mamy maj 2017. Co spowodowalo opoznienie?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Nie chcemy przeprowadzić debiut dla samego debiutu. Chciałbym (i z ta filozofią zgadza się zarząd Vabuna) wejść na NC ze spółką, która posiada kilka silnych kontrahentów a przychody na stałe przekroczą 500kPLN kw/kw.

Obrazek użytkownika Anonim
Tadeusz

Czy zamiast Majdanów nie lepsi byliby Lewandowscy?:)

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Byliby równie dobrzy :) Z racji bezpośredniej znajomości z p. Czarkiem Kucharskim może faktycznie powinniśmy z nim ten temat poruszyć ;-)

Obrazek użytkownika Anonim
Romano74

Od kiedy rozpoczęła się współpraca z RM, kto ją zainicjował?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Od 2013 roku, aczkolwiek wcześniej odbywała się ona na zupełnie innej płaszczyźnie. Projekt pt. Vabun trwa od 2015 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Borys

Panie Prezesie w odpowiedzi na jedno z powyższych pytań stwierdził Pan:
"Zaś wkrótce powinniśmy podpisać kolejną intratną umowę ramową na doradztwo biznesowe i zarządzanie projektem inwestycyjnym." Czy będzie to jeszcze w tym półroczu? Znajdzie odzwierciedlenie w wynikach za II kwartał? Co Pan rozumie pod pojęciem "intratna umowa"?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Tak, będzie to jeszcze w tym kwartale, być może nawet w tym miesiącu. Sam rezultat umowy znajdzie pewnie odzwierciedlenie począwszy od wyników za III kw. Intratna umowa = gwarantuje przychód w skali roku na poziomie nie mniejszym niż 1 mln PLN.

Obrazek użytkownika Anonim
Lucio

Jak Pan skomentuje wyniki finansowe Spółki? Raporty roczne za 2015 i 2016 rok pokazują gigantyczne straty. Tymczasem Pan chce robić emisję z prawem poboru czyli wyciągać znowu pieniadze od akcjonariuszy. Dlaczego tym razem mieliby Panu zaufać?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Rok 2016 zamknięto przychodami netto ze sprzedaży w wysokości: 3.071.767,65 zł (co oznacza prawie 20% wzrost w porównaniu do poprzedniego okresu rozliczeniowego) oraz stratą netto na poziomie: 837.210,30 zł. Co równie istotne – a co wynika bezpośrednio ze specyfiki działalności Emitenta – wskaźnik EBITDA wyniósł: -462.486,41 zł przy wskaźniku EBIT na poziomie: -482.897,81 zł. Suma bilansowa wzrosła do kwoty 5.883.031,36 zł, a wyliczona przez niezależnego biegłego rewidenta wartość bilansowa 1 (jednej) akcji wynosi 1,97 zł.

 

Na całościowy wynik finansowy największe znaczenie miały decyzje podjęte w II kwartale 2016 roku, kiedy to dokonano istotnych roszad w aktywach krótko- i długoterminowych spółki MBF Group S.A. W wyniku podjętych działań, z uwagi na ograniczenie zaangażowania wynikającym z budowy bezpiecznego portfela spółek, dokonano sprzedaży udziałów w 5 spółkach stowarzyszonych: (a) Rara Avis Sp. z o.o., (b) Promo Polska Sp. z o.o., (c) Instytut Biznesu Sp. z o.o., (d) Kamea Consulting Sp. z o.o. oraz (e) Pretendo Sp. z o.o. Sprzedaż udziałów i ograniczenie zaangażowania umożliwiło dodatkowe uwolnienie środków pieniężnych, które mogły być przeznaczone na rozwój spółki dominującej oraz bieżące inwestycje krótko- i średnioterminowe. Zarząd spółki stoi na stanowisku, że całość działań przyniesie pozytywny efekt w wynikach finansowych Emitenta w najbliższych kwartałach i latach.

Obrazek użytkownika Anonim
Radosław Nosowski

Dzień Dobry. Czy jesteście Państwo zainteresowani w inwestycje w spółki z branży doradztwa restrukturyzacyjnego?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Jesteśmy zainteresowani każdą branżą o ile jest ona wyceniona adekwatnie do swojej działalności, przychodów, portfela klientów i perspektyw na przyszłość

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek Krzyżaniak

Jeszcze raz chciałbym ponowić pytanie związane z oczekiwaniami Zarządu co do wyceny spółki Vabun. Proszę podać przedział wyceny, który na dzień dzisiejszy jest realny w kontekście dojścia emisji do skutku, o której Pan wspominał.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

1,75-1,95 pln

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Kiedy perfumy Vabun lady będą dostępne w sieciach drogeryjnych?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Lada chwila. Chcemy pojawić się od razu w kilku sieciach.

Obrazek użytkownika Anonim
grad

to poprosimy o informacje o produktach firmowanych Małgorzatą Rozenek-Majdan.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

https://www.facebook.com/Vabun.No1/posts/426547291014811 (link is external)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Od czego należy zacząć poszukując finansowania na rozwój działalności spółki, która nie jest startupem, ale znacząco chce zwiększyć obszar działania, strukturę oraz ilość obsługiwanych klientów? Jak wygląda ewentualna pomoc MBF Group w takiej sytuacji?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Dofinansowujemy przedsiębiorstwo, staramy się zwiększyć portfolio kontrahentów, umożliwiamy finansowanie dłużne, organizuje spotkania z potencjalnymi inwestorami, przeprowadzamy analizy rynkowe i przekrojowe. Wachlarz ofertowy ewentualnej współpracy jest bardzo duży i danego przedsięwzięcia.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

Jaka jest rola Pana Majdana w spółce Vabun? to tylko twarz projektu czy cos jeszcze robi dla spółki?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Oczywiście, że p. Radosław Majdan jest twarzą spółki. Nikt tego nie ukrywa i taki jest zresztą warunek współpracy. Niemniej p. Majdan wykonuje mnóstwo innej pracy związanej z bieżącą działalnością spółki. Postrzeganie tej osoby jako tylko i wyłącznie celebryty jest w tym wypadku bardzo krzywdzące. Od początku ustaliliśmy sobie pewne zakresy prac i obowiązków i jako członek RN Vabun S.A. jak do tej pory jestem ze współpracy, aktywności i zaangażowania bardzo zadowolony, a czasem nawet pozytywnie zaskoczony.

Obrazek użytkownika Anonim
Dawid

Dlaczego Prezes Krassowski nie zrezygnuje z funkcji w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniu karnym w sprawie Mizar Profit i Alkor Trade i szkodzi wizerunkowi Spółki?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Nigdy do tej pory w rozmowach z kontrahentami, klientami czy podczas jakichkolwiek negocjacji nie padł żaden zarzut lub argument bym mógł swoją osobą działać na szkodę wizerunku spółki. Jeśli takie rzeczy będą realnie podnoszone nie będę miał żadnego problemu z tym żeby złożyć mandat członka zarządu. Nic nie jest dane wiecznie :) W każdej chwili zgodnie ze statutem spółki i KSH odwołania może dokonać Rada Nadzorcza. Proszę też pamiętać, że od postawienia jakiegoś zarzutu a udowodnieniem winy jest długa droga i nie oznacza z automatu, że ktoś jest czegoś winny.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Czy emisja z PP jest pewna i konieczna?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Będzie pewna jeśli zostanie przegłosowana przez najbliższe WZA.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek Krzyżaniak

Ile MBF Group posiada akcji Vabun S.A. ?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Na dzień dzisiejszy 2 660 000 akcji, a łącznie z MBF-IK 2 721 000 akcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

A czy jest konieczna ;) Bo jednak jest to pewne obciążenie dla portfela posiadacza spółki, a z racji tego że jest na fixie to płynność jest znikoma. Stąd obawy - jeśli udałoby się zrobić zamiast niej emisję kierowaną po 2,50 - 2,70 to dla akcjonariuszy na pewno byłoby to dużo lepsze

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Na pewno każde dofinansowanie spółki, które wpływa na jej rozwój, ekspansje czy powiększenie portfela inwestycyjnego jest bardzo pozytywne. Jeśli mamy to rozważać na gruncie konieczności pod kątem pytania "czy spółka sobie bez emisji nie poradzi?", to nie ma takiego zagrożenia. Nadal będziemy prowadzić działalność finansując się z bieżących środków.

Obrazek użytkownika Anonim
Karol

Dzień dobry Panie Prezesie. Co dzieje się w sprawie skupu akcji własnych o czym informowaliście na stronie internetowej i w raporcie?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Do spółki wpłynęło żądanie umieszczenia stosownej uchwały na najbliższe WZA. Odsyłam do raportu bieżącego EBI, który opublikujemy w ciągu 24h.

Obrazek użytkownika Anonim
CptJack

Panie Prezesie, dziękuję za zorganizowanie czatu mimo ostatnio nie najlepszych wyników. Warto stawiać czoła wyzwaniom i to doceniam. Proszę o informację, kto wg Pana jest waszą bezpośrednią konkurencją, czy są na giełdzie spółki podobne do waszego profilu działalności? Czy jest możliwa wzajemna współpraca ze spółkami konkurecyjnymi?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Zarówno na NC jak i GPW jest sporo spółek prowadzących działalność doradczą czy stricte inwestycyjną. I faktycznie z kilkoma z nich ściśle współpracujemy. Szczególnie, że parę spółek udało nam się w ciągu ostatnich kilku lat skutecznie upublicznić.

Obrazek użytkownika Anonim
CptJack

Odnośnie emisji akcji serii H, która ma dojść do skutki w najbliższych miesiącach, to na co konkretnie przeznaczone zostaną środki z emisji i czy wystarczą w całości, czy zakładacie Państwo posiłkowanie się jeszcze innym finansowaniem?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Jak pisałem już wyżej po pierwsze o takiej emisji muszą zadecydować akcjonariusze. A po drugie jeśli wejdzie w życie także uchwała w sprawie skupu akcji własnych, to jednym z celów emisji będzie zapewne takowy skup.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek Krzyżaniak

Czyli rozumiem, że sam pakiet akcji Vabun w posiadaniu MBF Group wart jest obecnie między 4761 000 a 5 300 000?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Tak. Dokonując wyceny pre-money tyle mniej więcej jest wart posiadany przez nas pakiet akcji Vabun SA. Liczymy jednak, że wycena rynkowa będzie na koniec 2017 roku na poziomie ok. 3 zł / akcję. Stąd też nie chcemy robić tzw. exitu ze spółki tylko rosnąć razem z nią.

Obrazek użytkownika Anonim
mariusz

Czy wplynely do spolki jeszcze inne żądania umieszczenia innych uchwał na najblizsze WZA?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Tak panie Januszu. Wpłynęły łącznie do dzisiaj dwa żądania od dwóch akcjonariuszy posiadających ponad 5% akcji. Wszystko będzie do przeczytania po przygotowaniu i opublikowaniu raportu EBI.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek Krzyżaniak

Jak dobrze pana zrozumiałem - emisja zostanie przeprowadzona po cenie nie niższej niż nominał akcji czyli min. 2,5 pln/akcję więc skup akcji co do zasady odbywać się będzie po cenie niższej niż cena emisyjna nowych akcji?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Widełki cenowe skupu akcji własnych nie są jeszcze znane z tej prostej przyczyny, że jeszcze nie podjęto nawet stosownej uchwały na WZA.

Obrazek użytkownika Anonim
Por_Akcja

Jak dużo środków w perspektywie 2-3 lat przeznaczycie na inwestycje? Czy firma ma w planach udział w jakichś projektach PreIPO lub IPO w najbliższych miesiącach lub kwartałach? Czy będą to debiuty na NC?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Na przestrzeni ostatnich 4 lata uczestniczyliśmy łącznie w ok. 16 projektach PreIPO / IPO. Chcemy utrzymać tą tendencję. W tym roku na pewno mamy już zagwarantowany udział w 2 inwestycjach, które zakończą się debiutem na NC/GPW.

Obrazek użytkownika Anonim
mariusz

Mam na imię Mariusz. Rozumiem przejęzyczenie :) jak Pan widzi swoją przyszłość na rynku kapitałowym? czy ma Pan ambicję zarządzania spółką z rynku głównego? a może widzi Pan MBF na rynku regulowanym?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Mam bardzo duże ambicje w wielu aspektach życia i działalności zawodowej :) Przejście na rynek regulowany nie łączyłbym jednak z ambicjami, ale naturalnym procesem rozwoju spółki. Jeśli osiągniemy stosowną kapitalizację oraz będzie miało to biznesowy sens, to warto będzie zastanowić się nad zmianą rynku notowań.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek Krzyżaniak

Przy oczekiwaniu 3 zł/akcję Vabun i ekspozycji na poziomie 2 200 00 - do 2 500 000 szt akcji po odsprzedaży 10-20% pakietu w posiadaniu MBF, o którym pan wspomniał, wycena samego tylko tego pakietu wyniesie 6,6-7,5 mln złotych. Jak do tego ma się dzisiejsza kapitalizacja MBF Group na poziomie poniżej 3 mln?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Obecna kapitalizacja MBF Group w ogólnie nie ma się do niczego do czego można sensownie się odnieść. A proszę pamiętać, że Grupa MBF, to nie tylko Vabun (chociaż na pewno projekt najbardziej medialny). Mamy kilka innych spółek. To naturalne, że nie na każdej uda się zarobić, bo taka jest charakterystyka działalności typu PE/VC, ale na pewno kilka projektów da zarobić.

Obrazek użytkownika Anonim
Ania85

Jak Pan Prezes ocenia poziom zadłużenia spółki, tak krótko- jak i długoterminowego? Czy działalność finansujecie Państwo w dużej mierze zadłużeniem krótkoterminowym, czy planujecie zmienić strukturę długu? Czy spółka będzie emitować obligacje?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Spółka generalnie nie posiada żadnego zadłużenia poza kredytem, o którym pisałem wyżej. Występujące w bilansie zobowiązania dotyczą bieżących rozrachunków z kontrahentami. Nie mamy też żadnych istotnych przeterminowanych zobowiązać. Na razie nie przewidujemy dociążania się w zakresie jakiegokolwiek zadłużenia. Tak samo nie przewidujemy emisji obligacji.

Obrazek użytkownika Anonim
RoKosz

IV kwartał i cały 2016 r. to wzrost przychodów i jednoczśnie pogorszenie zysków. Prośba o komentarz i informacje czego możemy spodziewać się w 2017 r.? Jakie są prognozy na 2017 rok? Będzie poprawa wyników spółki, akcjonariusze oczekują rezultatów podjętych decyzji.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Mimo poniesionej straty znacząco wzrosły kapitały własne w spółce skorygowane o proponowane pokrycie straty i na zamknięcie roku wynoszą 4.265.403,22 zł. Na uwagę zwracają także dodatnie przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (1.618.897,97 zł). Już w I kwartale widać było efekty wcześniej podjętych decyzji. Strata generalnie była śladowa, a może już po pierwszym półroczu wejdziemy na dodatni wynik finansowy. Wszystko na to wskazuje.

Obrazek użytkownika Anonim
PariPari

Jaki przewiduje Pan średni wzrost przychodów spółki w najbliższych latach? Czy ostatnie wzrosty przychodów są okolicznością incydentalną czy też spółka dalej w takim tempie będzie się rozwijać oraz gdzie leży granica rozwoju?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Podpisane umowy z kontrahentami zapewniają nam stały dochód i nie ma tu mowy o sezonowości lub wydarzeniach incydentalnych. Mam nadzieję, że nie ma granicy naszego rozwoju :)

Obrazek użytkownika Anonim
Por_Akcja

Czy spółka ma w planach przejście na główny rynek GPW? Czy w państwa ocenie z perspektywy czasu przejście z NC na GPW to byłby dobry krok i zapewnił jakieś dodatkowe plusy poza oczywistymi kosztami?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Jeśli tylko spełnimy warunki GPW i będzie taka wola akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Por_Akcja

Czy będzie przeprowadzona publiczna oferta akcji w Vabunie SA (emisja przed debiutem na giełdzie)? Czy akcjonariusze MBF Group SA mogą liczyć na jakiś pakiet akcji tej spółki portfelowej?

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Nie wykluczamy małej emisji bezpośrednio przed samym debiutem. Osoby zainteresowane ewentualnym nabyciem akcji zapraszam do bezpośredniego kontaktu z nami lub spółką Vabun SA.

Obrazek użytkownika Robert Krassowski
Robert Krassowski

Dziękuję Państwu za uczestnictwo w czacie i liczne pytania, na które, mam nadzieję, udzieliłem wyczerpujących odpowiedzi. Do zobaczenia przy okazji kolejnego czatu lub na WZA spółki. Pozdrawiam serdecznie. Robert Krassowski.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Dziękujemy wszystkim za udział w dzisiejszym czacie. Pan Robert Krassowski odpowiedział na 54 pytania.

 

Jak Państwo widzicie, wydłużyliśmy czas spotkania z powodu dużej ilości pytań. Mimo to, nie na wszystkie udało się odpowiedzieć. Osoby zainteresowane, prosimy o dalszy kontakt, bezpośrednio ze spółką. Wszystkie informacje kontaktowe dostępne są pod adresem: http://mbfgroup.pl/relacje-inwestorskie/ (link is external)

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.