9 Biur Maklerskich i TFI z Polski, których profile warto śledzić na Twitterze | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
09 sie 2017, 13:01

9 Biur Maklerskich i TFI z Polski, których profile warto śledzić na Twitterze

Twitter to medium społecznościowe, które podbiło serce inwestorów. Coraz więcej ludzi i firm ze świata finansów korzysta z tego narzędzia. Zarówno same spółki, analitycy, dziennikarze, blogerzy, jak i instytucje finansowe prowadzą już swoje konta na Twitterze. Z uwagą obserwują rynki polskie oraz zagraniczne, aktywnie komentują ciekawsze zjawiska występujące na giełdzie i regularnie przekazują najnowsze wiadomości związane z branżą. Dla inwestorów, szczególnie indywidualnych, to często najszybszy sposób pozyskiwania informacji z pierwszej ręki, tak ważnych dla ich inwestycji.

W Polsce, na przełomie ostatnich 2 lat, nastąpił bardzo duży wzrost zainteresowania serwisem społecznościowym, jakim jest Twittter. Oczywiście nadal, nawet najpopularniejsze konta, nie są śledzone przez tak dużą liczbę internautów jak w Stanach Zjednoczonych. Tam najwięksi inwestorzy, analitycy oraz instytucje finansowe na Twitterze mają kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy Obserwujących.

Zob. także: 50 ludzi giełdy, finansów i gospodarki, których warto śledzić na Twitterze

Niemniej jednak, zmiany są widoczne. Dlatego zdecydowaliśmy stworzyć zestawienie 9 instytucji finansowych z Polski, które warto śledzić na Twitterze.

W jaki sposób powstała lista

W budowie listy polecanych instytucji pod uwagę brane były przede wszystkim:

  1. Informacje o publikacji raportów, analiz, wykresów dotyczących rynku, spółek, konkretnej branży
  2. Informacje o aktualnych wydarzeniach oraz o ich wpływie na rynek
  3. Informacje o ważnych artykułach, wywiadach i materiałach edukacyjnych
  4. Interakcje z innymi użytkownikami Twittera i udostępnianie swoim followersom informacji, ważnych z punktu widzenia rynku

Ponadto zwracaliśmy także uwagę na przejrzystość prezentowanych treści, regularność publikacji oraz zachowanie w tym zakresie odpowiednich proporcji, w mniejszym stopniu na liczby (twittów, followersów i profili, które śledzi dana instytucja). Przekazywane informacje powinny być zrozumiałe i jasne dla wszystkich uczestników rynku kapitałowego, w tym również dla dziennikarzy i inwestorów indywidualnych. W ten właśnie sposób można zmniejszyć asymetrię informacyjną występującą na rynku giełdowym.

Twitter_strefa_inwestorow

Przedstawiamy dwa zestawienia: pierwsze dotyczy funduszy inwestycyjnych, a drugie banków i domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne na TT (Buy Side)

Konta prowadzone są przez fundusze inwestycyjne, których analitycy stoją po stronie kupujących na rynku. Ich zadaniem jest zatem ocena inwestycji i ewentualna decyzja o ulokowaniu kapitału w dane przedsięwzięcie. To właśnie tutaj można zaobserwować trendy występujące na rynkach polskich i zagranicznych.

1. Union Investment TFI

Na pierwszym miejscu plasuje się Union Investment TFI, przekazujący różnorodne treści. Z pewnością przyciągnie uwagę inwestorów indywidualnych, a także osób ogólnie zainteresowanych rynkiem. Znajdziemy tam analizy dotyczące sytuacji poszczególnych spółek i indeksów giełdowych, ważne z punktu widzenia rynku informacje ze świata i z kraju wraz z komentarzem ekspertów czy aktualne zestawienia typów inwestycyjnych. Treści publikowane są regularnie, a użytkownicy aktywizowani są przez ankiety. Nie zabrakło również informacji o istotnych artykułach i wywiadach ze specjalistami z branży. Nie wahaj się i klikaj Obserwuj!

2. Opoka TFI

To kolejny przejrzysty profil przekazujący treści w przystępny sposób. Ciekawe wykresy dotyczące sytuacji rynkowej oraz informacje dotyczące analiz różnych spółek to podstawowe materiały jakie można tutaj znaleźć. Ponadto są również retweety ważnych komentarzy specjalistów, artykułów i wywiadów. Tym, czym profil się wyróżnia na tle innych, jest przegląd wydarzeń rynkowych i spółek zagranicznych. Jeśli jesteś zatem inwestorem, którego ciekawią rynki zagraniczne, ten profil będzie dla Ciebie idealny!

3. Qnews.pl

Konto prowadzone jest przez Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Informacje przekazywane są głównie za pomocą trafnych wykresów dotyczących indeksów finansowych. Patrzysz i od razu wiesz o co chodzi. Dlatego polecamy wszystkim tym, którym zależy na szybkim pozyskiwaniu najważniejszych informacji ogólnorynkowych. Trafisz również na ciekawostki ze świata finansów i tweety o ciekawych artykułach, Tego ostatniego, może przydałoby się odrobinę więcej.

4. BPS TFI S.A.

Interesujące konto dla inwestorów początkujących. Znajdziesz tam dużo materiałów edukacyjnych m.in. Portfel Edukacyjny prowadzony przez specjalistę BPS TFI S.A. czy cykliczny Tydzień z ekonomią, a tam pigułka informacji dotycząca ogólnej sytuacji rynkowej. Są również komunikaty o aktualnych wydarzeniach, mających wpływ na rynek. Czego mi najbardziej brakuje to konkretnych analiz poszczególnych spółek giełdowych.

5. KBC TFI

To już ostatni fundusz, który znalazł się w naszym zestawieniu. Prowadzone konto przez KBC TFI to garść informacji o aktualnych wydarzeniach rynkowych i wskaźnikach finansowych. Ponadto cyklicznie będziesz otrzymywać wiadomości o nowym wpisie na blogu Funduszu dotyczącym Tygodniowego Komentarza Zarządzających odnośnie rynku i inwestycji. W przyszłości prowadzący konto powinni wziąć pod uwagę większą dywersyfikację publikowanych treści tak jak robi to doświadczony inwestor budujący swój portfel inwestycyjny.

Banki i domy maklerskie na TT (Sell Side)

W tym przypadku bierzemy pod lupę pion instytucji finansowych po stronie oferujących akcję. Analitycy z tej branży zajmują się analizą finansową konkretnych spółek, oceniają także jej atrakcyjność na rynku i kierunek rozwoju. Wydają ostatecznie rekomendacje dla inwestorów, dotyczącą opłacalności kupna lub sprzedaży akcji danej spółki. Tak więc, jeśli interesują Cię konkretne spółki z Twojego portfela, to szukaj informacji właśnie na profilach domów maklerskich.

1. Centrum Analiz PKO BP

Naszym zdecydowanym faworytem jest konto banku PKO BP. To bardzo konkretny profil z wieloma analizami i wykresami dotyczącymi przede wszystkim aktualnej sytuacji największych spółek notowanych na GPW. Nie zabrakło jednak postów dotyczących ważnych dla rynku wydarzeń, analiz danej branży i komentarzy ekspertów. Zamieszczane są także rekomendacje analityków domu maklerskiego PKO BP. Znajdziemy ponadto wiadomości o ciekawych artykułach i wywiadach z zakresu obrotu giełdowego. W trzech słowach: konkret, przejrzystość, różnorodność.

2. Dom maklerski mBanku

Kolejne bardzo konkretne konto z analizami rynku, wydarzeniami branżowymi i komentarzami ekspertów. Znajdziesz również tam informacje dotyczące wyników poszczególnych spółek oraz wiadomości o ważnych artykułach i wywiadach. Stałe wpisy to Analiza poranna i Komentarz popołudniowy. Co więcej, na profilu zamieszczane są również raporty oraz wnioski konkurencji tj. innych banków i instytucji finansowych. To się nazywa zdrowa rywalizacja.

3. Raiffeisen o Rynkach

To również interesujące konto z punktu widzenia inwestora, analizujące ogólną sytuację gospodarczą i rynkową. Urozmaiceniem są ciekawe i trafne wykresy dotyczące m.in. wskaźników giełdowych i kursów walut. Natomiast przydałoby się więcej konkretów dotyczących poszczególnych spółek, a także komentarzy ekspertów.

4. BM Alior Bank

Zestawienie zamykamy Biurem Maklerskim Alior Banku. Konto dedykowane jest raczej doświadczonym inwestorom. Znajdziemy tam przede wszystkim najważniejsze informacje dotyczące rynku: analizy techniczne poszczególnych spółek, wyniki z GPW, komentarze dotyczące wskaźników giełdowych i kursów walut. Jednak brakuje wątku edukacyjnego, ważnego zwłaszcza dla inwestorów początkujących. Warto też pokusić się o wykresy bo czasem powiedzą one więcej niż niejeden elaborat.

W naszych rankingach staraliśmy się uwzględnić najaktywniejsze konta na Twitterze, które regularnie publikują treści i przekazują najważniejsze informacje z rynku. Czasami warto zobaczyć inny punkt widzenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej. Należy pochwalić wykorzystywanie nowych kanałów komunikacji z inwestorami, nie tylko przez wskazane wyżej instytucje, ale także wszystkie inne podmioty. Dlatego piszcie również swoje propozycje w komentarzach. Za jakiś czas opublikujemy nowe zestawienie z nowym rankingiem spółek.

Zobacz także: Prześwietliliśmy profile spółek giełdowych na Twitterze. Oto 11 najlepszych, które każdy inwestor powinien śledzić

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.