25 lat Banku Millennium na GPW - czy to była dobra inwestycja? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sie 2017, 11:56

25 lat Banku Millennium na GPW - czy to była dobra inwestycja?

W niedzielę Bankowi Millennium stuknie 25 lat na GPW. Sprawdziliśmy, czy kupno tego papieru było dobrą inwestycją. Spróbowaliśmy odpowiedzieć także na pytanie co dalej z tym walorem.

13 sierpnia 1992 roku zadebiutował na warszawskim parkiecie Bank Millennium. Dawno temu. To były czasy, gdy telefony miały tarcze, monitory komputerów wyglądały prawie tak samo jak czarno-białe telewizory Unitra, premierem była Hanna Suchocka, a maklerzy nosili do białych koszul i szelek krawaty w kwiatki. Kilka dni wcześniej reprezentacja w piłce nożnej, z Wojciechem Kowalczykiem i Andrzejem Juskowiakiem w składzie, zdobyła srebro na Igrzyskach w Barcelonie, motywowana przez trenera Janusza Wójcika dziwnymi powiedzonkami („Kiełbasy do góry i golimy frajerów”).

W okresie tego ćwierćwiecza wycena akcji Banku Millennium poszła do góry o 1103 proc. Wow, to brzmi nieźle, przynajmniej na pierwszy rzut oka. To oznacza bowiem, że średniorocznie akcje banku drożały po 10,46 proc.

Na tle szerokiego rynku Millennium wypada blado

Gdy jednak zagłębimy się w temat, przestaje być różowo. Indeks szerokiego rynku WIG w tym czasie urósł o około 7600 proc. Na tle całego rynku walor wypada więc bardzo blado...

Wykres 1. Bank Millennium (MIL) kontra WIG (25 lat)

Wykres 1. Bank Millennium (MIL) kontra WIG (25 lat)

Źródło: Stooq

Na GPW są dwie spółki notowane dłużej od Millennium: odzieżowy Próchnik oraz browar Żywiec. Również na tle Żywca walor banku prezentuje się równie atrakcyjnie, co 65-letnie króliczki Playboya obok 20-tek ze Sport’s Illustrated. Chociaż z drugiej strony, na tle Próchnika może być postrzegany jako solidna lokata kapitału.

Wykres 2. Bank Millennium (MIL) kontra Żywiec (ZWC) i Próchnik (PRC)

Wykres 2. Bank Millennium (MIL) kontra Żywiec (ZWC) i Próchnik (PRC)

Źródło: Stooq

Bank Millennium tylko bywał spółką dywidendową. W swojej długiej giełdowej historii podzielił się zyskiem z akcjonariuszami zaledwie 5 razy. Najhojniej w 2006 roku, gdy stopa dywidendy sięgnęła 9,15 proc.

Co ciekawe, akcje Millennium jako inwestycja prezentują się fantastycznie na tle walorów Banco Comercial Portugues - czyli portugalskiego banku, który jest głównym akcjonariuszem spółki. Poza tym Banco Comercial Portugues jest wart 3,5 mld euro (14,9 mld zł), czyli w gruncie rzeczy niewiele więcej niż Millennium (8,65 mld zł), którego akcje posiada.

Wykres 3. Notowania Banku Millennium (MIL) na tle Banco Comercial Portugues (BCP)

Wykres 3. Notowania Banku Millennium (MIL) na tle Banco Comercial Portugues (BCP)

Źródło: Google Finance

Analitycy: najbliższe kwartały powinny być dobre dla Millennium

W tym roku ukazało się sporo rekomendacji dla Banku Millennium. Spośród ostatnich pięciu aż cztery mówią „trzymaj”.

4

Źródło: Strefa Inwestorów

Początek roku był intensywny dla Millennium. Bank nie tylko był w stanie zadbać o poprawę wolumenów kredytów, zarówno w segmencie detalicznym, jak i małych i średnich przedsiębiorstw, ale również utrzymuje silną dyscyplinę w zakresie zarządzania ryzykiem. Odzwierciedla to dobre tempo wzrostu przychodów oraz stabilizacja kosztu ryzyka

napisali analitycy DM BOŚ w lipcowym raporcie nt. Millennium.

Według ekspertów DM BOŚ, najbliższe kwartały powinny być dobre dla Millennium, głównie z uwagi na bardzo korzystne otoczenie makroekonomiczne. DM BOŚ prognozuje, że zysk netto Millennium wyniesie 679,5 mln zł w 2017 roku i wzrośnie do 822,3 mln zł w 2018 r.

Bank chce nadal poprawiać marżę odsetkową obniżając średni koszt depozytów oraz zmieniając strukturę portfela kredytowego. Zarząd liczy na utrzymanie obecnego ponad 6 proc. udziału w sprzedaży nowych kredytów hipotecznych oraz wzrost udziału w sprzedaży pożyczek gotówkowych do 5 proc. z obecnych 4 proc. Koszty operacyjne z II kwartału 2017 powinny być punktem wyjścia dla kolejnych kwartałów

napisali analitycy Trigon DM w rekomendacji dla Millennium wydanej pod koniec lipca br.

Warto pamiętać, że bank przedstawi strategię na kolejne 3 lata przy okazji wyników za III kwartał 2017. Wyniki te mają zostać upublicznione 30 października br.

Technicznie walor się broni, mimo „frankowej” przeceny z początku sierpnia

Zdaniem analityków DM PKO BP wykres Millennium sugeruje kontynuację trendu wzrostowego. „Minimalny zasięg ruchu należy szacować na 7,96 zł, ale prawdopodobnie kurs sięgnie 8,25 zł lub nawet 8,68 zł” – napisali analitycy DM PKO BP w raporcie z końca lipca. Na razie cena waloru zatrzymała się na linii trendu, w okolicach 7,00 zł.

Wykres 4. Analiza techniczna Banku Millennium

Wykres 4. Analiza techniczna Banku Millennium

Źródło: DM PKO BP

Wykres 5. Notowania Banku Millennium – 1 rok

Wykres 5. Notowania Banku Millennium – 1 rok

Źródło: Strefa Inwestorów

Długa czarna świeca na wykresie Millennium na początku sierpnia to efekt ogłoszenia przez Kancelarię Prezydenta nowego projektu ustawy o pomocy dla osób posiadających kredyty w walucie obcej.

Akcje Banku Millennium, w bardzo długim terminie 25 lat, okazały się inwestycją „średnią na jeża”. Rozczarowujące jest z pewnością to, że bank nie stał się spółką dywidendową, aczkolwiek przez ostatnie lata nie z własnej winy, a raczej ze względu na decyzje KNF. Trzeba pamiętać, że ta firma działa w sektorze bardzo regulowanym przez prawo, co wiele razy wpływało na jej kurs akcji. Tak jest i teraz. O ile ustawa o pomocy frankowiczom nie wejdzie w życie, najbliższe kwartały powinny być jednak pomyślne dla tego waloru.

Zobacz także: Bank Millenium - notowania, wykres, dywidendy, raporty i wskaźniki finansowe

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.