Pekao czy PKO BP - pytamy analityków, które akcje warto posiadać? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 sie 2017, 15:05

Pekao czy PKO BP - pytamy analityków, które akcje warto posiadać?

Pekao potaniało w trakcie ostatnich 5 miesięcy o 4,5 proc. W tym czasie wycena PKO BP poszła w górę o 4,4 proc. WIG-Banki stał sobie w tym okresie w miejscu (-0,14 proc.). Czy wyraźnie przecenione Pekao to okazja inwestycyjna? Zapytaliśmy analityków. Ich zdania są podzielone.

Można odnieść wrażenie, że im dłużej trwa dobra koniunktura na warszawskim parkiecie, tym bardziej są podzielone opinie inwestorów co do oceny fundamentów i perspektyw największych państwowych banków: PKO BP i Pekao. To wyraźnie widać na poniższym wykresie:

Wykres 1. Notowania PKO BP (PKO) i Pekao (PEO) na tle WIG-Banki (1 rok)

Wykres 1. Notowania PKO BP (PKO) i Pekao (PEO) na tle WIG-Banki (1 rok)

Źródło: Stooq

Postanowiliśmy zapytać analityków, czy dość mocno przeceniony w ostatnich miesiącach walor Pekao stał się okazją inwestycyjną. Może jednak lepiej akumulować papiery PKO BP, który jest bardziej niż rywal skoncentrowany na rynku detalicznym?

Akcje Pekao nie są już drogie na tle konkurencji

Marcin Materna z Millennium DM pokreślą, że warto zerknąć na najważniejsze wskaźniki finansowe banków z GPW. A wtedy okaże się, że...

Bank Pekao nie jest już taki drogi na tle konkurentów, po ostatnich spadkach wywołanych zmianami właścicielskimi, jak jeszcze kilka miesięcy temu

zauważa Materna.

Tab. 1. Wskaźniki finansowe dla WIG-Banki, Pekao i PKO BP

 C/ZC/WK
WIG-Banki13,540,94
Pekao16,891,48
PKO BP15,871,32

Źródło: Strefa Inwestorów

Pekao nie jest narażone na ryzyko regulacyjne związane z kredytami frankowymi

Marcin Materna z Millennium DM zwraca również uwagę, że Bank Pekao nie jest narażony na ryzyko regulacji związanych z kredytami w CHF, odwrotnie do innych największych konkurentów, w tym PKO BP.

Brak ekspozycji Pekao na kredyty frankowe to pochodna działań poprzedniego zarządu. On miał żelazną zasadę, że Pekao nie udziela kredytów w walucie. PKO BP jest bardziej detaliczny, wszedł w kredyty frankowe. To także pokazuje, że jeśli właścicielem banku jest państwo, to podejście do ryzyka jest inne, niż w banku prywatnym

podkreśla Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Sobolewski przypomina także, że rozwiązanie w zakresie problemu kredytów frankowych może sprawić, że PKO BP znów będzie miał problem z wypłacaniem dywidendy. PKO BP ostatni raz zyskiem podzielił się w 2014 roku. Pekao wypłaca dywidendę regularnie od 2009 roku.

Nowy zarząd Pekao zrobi dużo, by popisać się dobrymi wynikami

Niedawno p.o. prezesa Banku Pekao został Michał Krupiński, były prezes PZU.

Sądzę, że nowy zarząd Pekao będzie się chciał wykazać wzrostem wolumenów czy zysku netto. Spodziewam się rywalizacji o miano najlepszego banku państwowego. Kontynuacja dotychczasowego trendu w wynikach to widmo spadku Pekao z pozycji drugiego największego banku na trzecią pozycję

uważa Marcin Materna.

Według analityka Millennium DM, pozycją kapitałowa Pekao jest dobra, co powinno pozwolić na szeroką ekspansję kredytową.

Taki ruch ze strony Pekao jest tym bardziej możliwy, że mamy do czynienia z dobrą koniunkturą gospodarczą i nie powinno się to przełożyć w krótkim okresie negatywnie na wyniki

uważa Marcin Materna z Millennium DM.

Michał Sobolewski z DM BOŚ nie wątpi, że „kurek z kredytami” może zostać w Pekao odkręcony, ale ma wątpliwości, czy to wyjdzie bankowi na zdrowie w dłuższej perspektywie.

Pytanie, jak to podejście przełoży się na koszty ryzyka. PKO BP miał zawsze istotnie wyższy koszt ryzyka, czy efekty zmian w polityce kredytowej sprawią, że Pekao prześcignie rywala pod tym względem?

pyta Sobolewski.

Podwyżka stóp wspomoże wyniki PKO BP

Michał Sobolewski zwraca uwagę, że powoli zbliżają się podwyżki stóp procentowych w Polsce. Podniesienie kosztu pieniądza będzie oznaczało, że w górę pójdzie oprocentowanie lokat – a to przyciągnie kapitał na lokaty bankowe.

I PKO BP i Pekao mają dużo depozytów, ale podwyżka stóp będzie miała bardziej pozytywny wpływ na wyniki PKO BP

przekonuje Sobolewski.

No więc PKO BP czy Pekao? Analitycy są mocno podzieleni

Z powyższych wypowiedzi analityków Millennium DM i DM BOŚ wynika, że mają oni rozbieżną opinię co do fundamentów i przyszłości PKO BP i Pekao.

Może pomoże w rozjaśnieniu sytuacji zerknięcie na rekomendacje, wydane ostatnio przez innych analityków, dla PKO BP i Pekao? Otóż okazuje się, że nie za bardzo. Jeśli chodzi o ocenę tych dwóch banków i ich sytuacji fundamentalnej, to analitycy krajowych domów maklerskich są podzieleni niczym zwolennicy masła i margaryny, niczym fani Leo Messiego i Cristiano Ronaldo, niczym miłośnicy BMW i Mercedesa...

Tab. 2. Ostatnie rekomendacje dla PKO BP

Tab. 2. Ostatnie rekomendacje dla PKO BP

Źródło: Strefa Inwestorów

Tab. 3. Ostatnie rekomendacje dla Banku Pekao

Tab. 3. Ostatnie rekomendacje dla Banku Pekao

Źródło: Strefa Inwestorów

Przyznajemy, że nie do końca udało się nam znaleźć odpowiedzi na pytania, które postawiliśmy na początku tekstu: który walor lepiej akumulować – PKO BP czy Pekao? Czy Pekao, po przecenie, to okazja inwestycyjna? Pamiętajmy, że dużo zależy od ostatecznego kształtu regulacji dotyczących problemu kredytów we frankach (które mogą uderzyć w PKO BP, ale nie uderzą w Pekao)... Żeby jeszcze bardziej namieszać Wam, drodzy Czytelnicy, w głowach, przywołamy jeszcze raz Marcina Maternę:

„PKO BP jest bankiem lepszym, ale przed Pekao rysują się lepsze perspektywy i możliwości do zrealizowania - jeśli tylko zarząd będzie je chciał wykorzystać”.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.