Notowania KGHM w górę. 4 powody dlaczego kurs producenta miedzi rośnie

 Publiczna oferta obligacji PCC Rokita

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
26 lip 2018, 16:52

Notowania KGHM w miesiąc wzrosły 16,5%. Oto 4 argumenty za odbiciem akcji

Od marca 2018 roku akcje KGHM pozostają w konsolidacji. Ostatnie dni przyniosły odbicie o 16,5% i kurs dotarł do górnego ograniczenia konsolidacji. Znaleźliśmy 4 argumenty, które mogły zmobilizować inwestorów do zakupów akcji polskiego producenta miedzi.

Notowania KGHM silniejsze od WIG20

W ostatnich tygodniach i miesiącach notowania KGHM wykazywały się podwyższoną siłą względem indeksu największych spółek WIG20.
 

Notowania akcji KGHM (góra) vs Notowania WIG20 (dół)

KGHM vs WIG20


Minima z maja i czerwca na indeksie WIG20 nie były potwierdzane przez kurs akcji KGHM. Utrzymująca się pozytywna dywergencja sugerowała zwrot na rynku. W tej chwili akcje producenta miedzi dotarły do kluczowego oporu. Poziom 100 zł wydaje się być najważniejszą barierą na drodze wzrostów. Dopiero jej przełamanie otworzy spółce drogę do dalszej zwyżki.

Zobacz także: 3 powody dla których rynek byka na miedzi może dopiero się zaczął, co wsparłoby notowania KGHM

4 argumenty, które przemawiają za odbiciem na akcjach KGHM

Argument nr. 1: W ostatnich miesiącach akcje KGHM zachowywały się wyraźnie gorzej od pozostałych producentów miedzi na świecie. Taki stan rzeczy nie mógł utrzymywać się długo i odbicie na emerging markets poskutkowało zniwelowaniem tej różnicy. Indeks WIG20 odbił również w ciągu tygodnia o ok. 140 punktów, a KGHM miał w tym duży udział.
 

k1

Źródło: KGHM S.A.


Argument nr. 2: Obawy o konflikt handlowy na linii Chiny-USA uwidocznił się w cenach miedzi w połowie czerwca. Do tego dołożyło się umocnienie dolara. W konsekwencji wycena surowca tąpnęła z lokalnych maksimów w okolicy 7200$/t do 6000$/t w ciągu miesiąca. W tym czasie na drugi plan zeszły fundamentalne wydarzenia dotyczące miedzi. W ostatni dniach mamy do czynienia z powrotem obaw dotyczących ryzyka strajku w największej kopalni – Escondida należącej do BHP Billiton. Ewentualny strajk trwający ponad tydzień, mógłby mocno uderzyć w stabilność podaży surowca na tle nie tak „komfortowych” zapasów na świecie jak rok wcześniej. Efektem jest odbicie cen miedzi w ostatnim tygodniu o 300$/t.

Argument nr. 3: Opublikowany 23 lipca br. raport produkcyjny dał podstawę do pozytywnej oceny przez rynek. Od kilku miesięcy KGHM publikuje dane operacyjne po każdym miesiącu, co zwiększa poziom transparentności i ułatwia budowanie modelów wyceny. Na podstawie ostatniego raportu można zauważyć wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym, mimo widocznych minusów dynamiki w ujęciu rok do roku. Dane uwidoczniły zakończony przed czasem remont w Hucie Miedzi Głogów II. Przestój w niej trwał 2,5 miesiąca.
 

produkcja

Źródło: KGHM S.A.
 

Argument nr. 4: Od odwołania prezesa Łabędzkiego w marcu 2018 r. do powołania obecnego prezesa Chludzińskiego w lipcu 2018 r. trwał okres niepewności, co do ciągłości zarządzania KGHM. W międzyczasie obowiązki prezesa pełnił co prawda Rafał Pawełczak, ale rynek mógł odbierać to jako tymczasowe rozwiązanie. Powołanie nowego prezesa zdjęło ryzyko trwającego niemal cztery miesiące „bezkrólewia”.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.